Із СІЗО Сімферополя випустили бойовика «ДНР» Вадима Погодіна, якого на материковій частині України звинувачують у вбивстві 16-річного жителя Краматорська Степана Чубенка. Наприкінці червня Погодіна взяли під арешт за рішенням Ялтинського суду ‒ на підставі запиту українського бюро Інтерполу. Генпрокуратура України повідомила, що готова екстрадувати бойовика «ДНР» з анексованого півострова. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чому його екстрадиція зірвалася.
Російська влада офіційно поки не коментувала звільнення Вадима Погодіна. Про те, що він вийшов на свободу, 29 липня повідомили проросійські інформаційні сайти з посиланням на соратників бойовика. Прокремлівський блогер Олександр Чаленко на підтвердження цього розмістив на своїй сторінці в фейсбуці фото Погодіна на ялтинській набережній.
Злочин без кари
Повідомлення про звільнення бойовика з'явилися за день до закінчення терміну його арешту. 21 червня Ялтинський міський суд, підконтрольний Росії, відіслав його до СІЗО на 40 днів ‒ до 30 липня включно. Згідно з судовим рішенням, Погодіна заарештували, щоб видати правоохоронним органам України.
Кримінальне провадження проти Вадима Погодіна 2014 року порушене Краматорським управління МВС України. Бойовика підозрюють у тому, що, будучи командиром батальйону «Керч», він наказав розстріляти 16-річного Степана Чубенка. Співучасниками злочину, за версією слідства, є бойовики Юрій Москальов і Максим Сухомлинов.
Убитий хлопець був воротарем краматорської юнацької команди й активним учасником проукраїнського руху. Степан допомагав українським військовим, брав участь у мітингах, а під час однієї з акцій зняв із міською площі прапор так званої «ДНР». У червні 2014 року Степан повертався додому з Києва потягом через Донецьк, де його й затримали члени батальйону «Керч» ‒ імовірно, за синьо-жовту стрічку на рюкзаку.
Юнак перестав виходити на зв'язок із батьками ‒ і вони вирушили на його пошуки на територію, підконтрольну «ДНР». Там їм вдалося поговорити з лідером сепаратистів Олександром Захарченком. Під час зустрічі він пообіцяв з'ясувати, а на наступний день повідомив, що їхнього сина розстріляли. Згодом стало відомо, що Чубенка після затримання побили в Донецьку, потім відвезли до селища Горбачево-Михайлівка, де продовжили катувати, а потім розстріляли.
Після зустрічі Захарченка з батьками Чубенка на території, підконтрольній угрупованню «ДНР», порушили кримінальну справу про вбивство юнака. Одного з підозрюваних – Юрія Москальова – затримали й узяли під варту. Його ймовірні спільники – Погодін і Сухомлинов – зникли.
Російська «Новая газета» опублікувала копії допиту бойовика Юрія Москальова. На ньому той повідомив, що наказ про розстріл Степана Чубенка віддав командир батальйону «Керч» Вадим Погодін, а виконав Максим Сухомлинов. Москальов відсидів у Донецьку недовгий термін і втік до Росії. За інформацією Сталіни Чубенко ‒ матері загиблого, 2016 року за запитом Інтерполу Москальова затримали російські правоохоронці, але до України його не передали.
«Я дізналася в соцмережах про те, що залишається 72 години, щоб Україна надала документи, необхідні для екстрадиції Москальова. Я зателефонувала прокурору. Він сказав, що нічого не знає про це. Потім перетелефонував мені й сказав, що це дійсно так», ‒ розповіла Сталіна Чубенко в коментарі для Крим.Реалії.
Вона досі не знає, з чиєї вини підозрюваний у вбивстві сина уникнув правосуддя.
Хто винен і що робити
Із екстрадицією другого фігуранта справи ‒ Вадима Погодіна ‒ також виникли ускладнення. Дізнавшись, що комбат «Керчі» затриманий у Криму, низка відомих бойовиків звернулися до російської влади з закликом не видавати його Україні. Проти екстрадиції Погодіна висловилися також двоє депутатів Держдуми ‒ член фракції КПРФ Сергій Шаргунов і севастопольський «єдинорос» Дмитро Бєлик.
Віддавати земляка за те, що він захищав свою батьківщину, неприпустимо ‒ тим більше враховуючи сьогоднішні відносини з УкраїноюДмитро Бєлик
«Віддавати земляка за те, що він захищав свою батьківщину, неприпустимо ‒ тим більше враховуючи сьогоднішні відносини з Україною», ‒ сказав Дмитро Бєлик у коментарі агентству РИА Новости.
Після перших повідомлень про затримання Погодіна в Ялті українська сторона повідомила, що не знає, як його екстрадувати з Криму, який визнаний окупованою територією. Українське бюро Інтерполу надіслало всі документи для ведення подальших переговорів із російською стороною до Генпрокуратури України.
Спочатку ГПУ утримувалася від будь-яких коментарів на цю тему. Через два тижні після затримання Погодіна ‒ 4 липня ‒ прес-служба Генпрокуратури повідомила, що поки не знає, як діяти. У відповіді на інформаційний запит Крим.Реалії співробітники відомства зазначили, що не можуть вступати в контакт із російськими силовиками в Криму з приводу екстрадиції бойовика. Генпрокуратура обґрунтувала це тим, що всі посадові особи на території Криму, відповідно до українського законодавства, є незаконними, й будь-які їхні документи вважаються недійсними.
А 19 липня мати загиблого Степана Чубенка виступила з відкритим зверненням до ГПУ, в якому зажадала негайно надіслати до Криму папери, необхідні для видачі можливого вбивці її сина.
І через два дні заступник генпрокурора України Євген Єнін повідомив, що вислав документи російській стороні. Але вони були надіслані не до Криму, а до сусідньої Росії.
«Вимога матері загиблого, щоб прокуратура України негайно звернулася до прокуратури Криму, входить у протиріччя і з юридичними, і політичними, і навіть моральними обставинами», ‒ пояснив генпрокурор Юрій Луценко, додавши, що єдиний вихід із ситуації ‒ надіслати документи до Москви.
У кінцевому підсумку екстрадиція не відбулася, і Погодін опинився на волі. Генпрокуратура України поки не коментує подію. Прес-секретар голови ГПУ Лариса Сарган повідомила Крим.Реалії, що висновки можна буде зробити, коли прийде офіційна відповідь від російської сторони.
Отримаємо документи ‒ і тоді діятимемо даліЛариса Сарган, прес-секретар голови ГПУ
«Ми ще не отримали відповіді на наші листи, у нас немає офіційного підтвердження. Ми так само з преси знаємо, що його випустили. Офіційних документів у нас поки що немає. Отримаємо документи ‒ і тоді діятимемо далі», ‒ сказала вона.
Мати загиблого хлопця Сталіна Чубенко також чекає, коли російська й українська сторони дадуть офіційні пояснення того, чому Погодін опинився на волі. За її припущенням, причина може критися в тому, що ГПУ надто пізно надіслала лист до Росії.
«Я написала своє звернення після того, як дізналася, що документи не відіслані навіть до Краматорська. А минуло 30 днів! У мене таке питання: чим займалися ці 30 днів? Ще в грудні був запит про те, що встановлене його місцеперебування, і запросили необхідні документи», ‒ сказала Сталіна Чубенко.
Вона сподівається, що Погодін та інші фігуранти справи все ж постануть перед судом ‒ незважаючи на те, що зараз бойовик опинився на волі. Генеральна прокуратура України говорить, що оскаржить його звільнення в Європейському суді з прав людини.
Сам же Вадим Погодін, схоже, не боїться покарання. У коментарях просепаратистським сайтам він говорить, що збирається зайнятися підприємництвом у Ялті. Бойовик говорить, що планує реалізувати бізнес-проект, який перервався через його арешт.