Три роки тому, 17 липня 2014 року, над територією Донецької області, контрольованої проросійськими бойовиками, був збитий малайзійський «Боїнг». У результаті авіакатастрофи загинули майже 300 осіб, серед них були й діти.
Наприкінці вересня 2016 року спільна слідча група (JIT) оприлюднила проміжні результати розслідування трагедії. Зокрема, група встановила точне місце запуску ракети комплексу БУК, що збила авіалайнер. За словами начальника департаменту кримінальних розслідувань національної поліції Нідерландів Вілберта Пауліссена, ракету випустили неподалік селища Первомайське, контрольованого проросійськими сепаратистами. БУК, згідно з матеріалами слідства, завезли з території Росії, а після пострілу повернули назад. Слідча група встановила точний вид ракети, що збила літак, й імена російських військових ‒ членів його екіпажу, проте не назвала імен винних у трагедії і не зробила акценту на персональній провині російського керівництва в тому, що сталося.
Про те, що слідству вдалося встановити за останній рік і які перспективи розслідування, розповідає український військовий експерт, екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ генерал Ігор Романенко.
Суд відбудеться в Нідерландах ‒ і це дуже слабке місце майбутнього процесу, оскільки вплив Москви в Нідерландах дійсно дуже сильнийІгор Романенко
«Я хочу нагадати, що ще на минулому етапі слідство остаточно встановило, що «Боїнг» збили новою ракетою БУК-М1-2, виробленою в Росії вже після розпаду СРСР. Її неможливо випустити зі старого комплексу радянського типу ‒ на зразок тих, які залишалися в Україні. Однак, оскільки Росія заблокувала в Раді Безпеки ООН створення міжнародного трибуналу щодо «Боїнга», за останній рік було офіційно вирішено, що суд відбудеться в Нідерландах. Там з цього приводу повідомили, що постараються бути об'єктивними ‒ цитую ‒ «незважаючи на тісні економічні та інші відносини з Росією». І це, безумовно, дуже слабке місце майбутнього процесу, оскільки вплив Москви в Нідерландах дійсно дуже сильний», ‒ зазначає генерал Романенко.
Український експерт говорить про те, що організація в Нідерландах референдуму про затвердження Угоди про асоціацію між Європейським союзом та Україною і результати цього референдуму ілюструють ступінь впливу Росії на нідерландських політиків і громадську думку в країні.
«Нідерланди наполягли на тому, щоб Угода про асоціацію не надавала Україні навіть статусу країни-кандидата на вступ до Союзу і не зобов'язувала надати цей статус у майбутньому. Це говорить багато про що. Москва використовує, в першу чергу, економічні й політичні важелі, а також свої фінансові можливості для підкупу окремих політиків, громадських організацій і навіть партій. Якщо вплив Кремля такий сильний у великих країнах на кшталт Німеччини, Франції чи США, ви можете уявити собі його ступінь у слабшій невеликій країні ‒ такій, як Нідерланди. Показово, що вони самі визнають цей факт», ‒ повідомляє Романенко.
Проте Україна підписала з Нідерландами угоду щодо подальшої спільної роботи в розслідуванні катастрофи.
«Слідча група повідомила, що до кінця поточного року будуть названі імена всіх винних у трагедії. Зараз вже відомі ім'я генерала Хмурого, який командував операцією, номера і навіть особи водіїв КАМАЗів, які везли БУК із Росії до місця запуску, номер пускової установки тощо. Важливо відзначити й те, що управління системами ППО, що розташовані на підконтрольних бойовикам територіях Донецької та Луганської областей, здійснюється з Москви. За можливості, це робиться в автоматизованому режимі, але так чи інакше, все, що відбувається в «ДНР/ЛНР», цілком інтегроване в систему ППО Росії. Справа в тому, що у БУКа малі можливості пошуку цілі. У Росії ж є свої розгорнуті локаційні станції для спостереження. Цілком можливо, це саме Москва зорієнтувала екіпаж БУКа. До речі, представляючи свої фейкові матеріали про те, що в загибелі «Боїнга» винний український СУ-27, росіяни самі визнають, що зафіксували в небі в момент трагедії два українські цивільні літаки. Однак зрозуміло, що у донбаських шахтарів немає можливості вести радіолокаційну розвідку, а значить, вона проводилася з Москви. Станції спостереження і радіолокаційні війська ‒ все це елементи саме російського ППО», ‒ робить висновок експерт.
За словами Ігоря Романенка, це також пояснює помилку, через яку росіяни збили пасажирський «Боїнг» замість українського літака АН-26.
«Справа в тому, що на індикаторі немає зображення літака ‒ там з'являється лише локаційна відмітка про наявність об'єкта. Визначити додаткові параметри (площа поверхні, що відбиває тощо) можливо, лише аналізуючи ситуацію на місці. Так що цілком можливо, що команда на знищення була дана з Москви. В усякому разі, розрахунок, який перебував у Донецькій області, при виявленні мети мав передати інформацію до Москви, і там вже мали підтвердити бойове завдання», ‒ вважає військовий експерт.
Генерал Романенко підкреслює, що в будь-якому випадку зброя такого типу могла потрапити в Україну тільки з відома Володимира Путіна.
Заведення в Україну установки, що працює на висоту 10 тисяч кілометрів і вище, ‒ це прерогатива особисто ПутінаІгор Романенко
«Самохідна вогнева установка входить в батарею, батарея входить в дивізіон, дивізіон ‒ в 53-ю зенітно-ракетну Курську бригаду, далі йде Південний військовий округ, і так ‒ аж до Москви. При цьому заведення в Україну установки, що працює на висоту 10 тисяч кілометрів і вище, ‒ це прерогатива особисто Путіна. Але я боюся, що результати слідства щодо оперативних даних і персоналій будуть озвучені з певною часткою компромісу. Я думаю, що звинувачень особисто щодо Путіна сформульовано не буде, але окремі виконавці, швидше за все, будуть названі. Причина цього полягає у високому рівні російського впливу в Нідерландах», ‒ зазначає український аналітик.
На думку експерта, саме у високому ступені впливу Кремля в Європі криється неефективність Нормандського формату переговорів.
Не можна виключати, що російські військові можуть зробити чергову спробу вторгнення в Україну під час навчань «Захід-2017»Ігор Романенко
«Єдиним важелем, здатним дійсно послабити російську агресію і вплинути на зміну політики Кремля, може стати ухвалення тих нових санкцій, які зараз пропонує Конгрес США. Завдяки ним може зупинитися будівництво «Північного потоку-2» і «Турецького потоку», а також буде накладена заборона на продаж росіянам нових нафтовидобувних технологій американських і канадських фірм. Москва чудово усвідомлює згубність для неї цих санкцій, і тому Трамп і його оточення прагнуть заблокувати або пом'якшити цей законопроект», ‒ каже Ігор Романенко.
При цьому, за словами експерта, не можна виключати, що російські військові можуть зробити чергову спробу вторгнення в Україну під час навчань «Захід-2017», що розпочнуться у вересні.