На півострові готуються до довиборів до кримського парламенту. Голосування проводять у зв'язку з дочасним припиненням повноважень депутата Володимира Подліпенцева і смертю його колеги Юрія Шевченка. Очікується, що вибори відбудуться у двох округах: у Ленінському районі та Керчі. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, кого висунули кримські відділення російських партій і чи очікується між ними конкурентна боротьба.
Додаткові вибори до підконтрольного Росії кримського парламенту заплановані на 10 вересня. Очікується, що вони відбудуться у двох округах: №9 ‒ у Войківському районі Керчі, і №12 ‒ у Ленінському районі.
Депутатський мандат у 9-му окрузі став вакантним після передчасного припинення повноважень Володимира Подліпенцева. Він перестав бути депутатом ще в серпні 2016 року, коли його призначили головою адміністрації Керчі. Причому за минулий час Подліпенцев уже встиг залишити пост. Чутки про його відставку з'явились у травні цього року. Він несподівано пішов на лікарняний, деякий час спростовував інформацію про своє звільнення, але потім усе-таки написав заяву про відставку. Офіційна причина ‒ за станом здоров'я. Тепер Подліпенцев займається лікарською практикою.
Вибори в окрузі №12 проводять у зв'язку зі смертю депутата Юрія Шевченка. Він пішов із життя 30 червня. За тиждень до смерті він подав у відставку з поста голови аграрного комітету кримського парламенту. Шевченко був депутатом Верховної Ради АРК двох скликань, а також кримським міністром АПК.
Профспілковий бос і партійний секретар
Висування кандидатів у 9-му і 12-му округах стартувало наприкінці червня. Партія влади «Единая Россия» визначилася зі своїми претендентами 5 липня. «Єдиноросів» на майбутніх виборах представлятимуть люди, які раніше себе ніяк не виявляли в політиці. У 9-му окрузі партія висунула Ірину Черненко, а в 12-му ‒ Олега Марченка. Обидва є жителями районів, у яких проводять вибори.
Ірина Черненко ‒ голова профспілкової організації держпідприємства «Кримські морські порти». До складу цієї установи входять два великих керченських порти, кандидат-«єдинорос» фактично керує їхніми співробітниками.
У Керчі Черненко, за її словами, проживає з 1987 року. Вперше вона побувала тут, коли проходила практику під час навчання в Одеському інституті інженерів морського флоту. У буклеті, який виш випустив кілька років тому, йдеться про те, що Черненко має звання Почесного працівника транспорту України.
Профбосом вона стала 2001 року, коли очолила профспілку Керченського морського торгового порту ‒ одного з містоутворюючих підприємств. Цікаво, що цього ж року директором порту призначили Олександра Котовського, який зараз є впливовою людиною в місті й депутатом кримського парламенту від «Єдиної Росії».
Варто відзначити, що керченська організація «єдиноросів» переживає не найкращі часи. Нещодавно зі скандалом пішла у відставку голова міськради Керчі Лариса Щербула ‒ її звинуватили в корупції. За звільнення Щербули виступила частина членів фракції «Единой России», і в кінцевому підсумку її головний опонент ‒ міський депутат Андрій Круглов ‒ був виключений з партії.
У Ленінському районі «єдинороси» висунули в кандидати секретаря районного партійного відділення Олега Марченка. У його біографії зазначено, що він є «тимчасово безробітним». У відкритих джерелах про нього можна знайти мало інформації. 2014 року він балотувався в депутати сільради смт Леніне, але не зміг здобути перемогу. З 56 кандидатів він посів 18-е місце, в той час як депутатами стали лише учасники першої десятки.
Темні конячки й керченський опозиціонер
Зараз у підконтрольному Росії кримському парламенті всього дві фракції: «Единой России» і ЛДПР. Чи збираються когось висувати кримські прихильники Жириновського ‒ поки невідомо. Член фракції ЛДПР Сергій Шувайников повідомив кореспонденту Крим.Реалії, що нічого про це не знає.
«Я вже рік не беру участі в житті партійної організації. Я не входжу навіть у керівництво республіканської партійної організації, тому мені невідомо, що там відбувається: висували, не висували», ‒ сказав Шувайников.
Кримська організація партії «Справедливая Россия» 22 червня повідомила на своєму сайті, що висуне кандидатів на довиборах, але досі не оголосила їхні прізвища.
Своїх претендентів уже визначили в кримському відділенні КПРФ. За словами представника рескому Компартії Олега Соломахіна, в Ленінському окрузі його політсила висунула фермера на прізвище Москаленко, а в Керченській ‒ місцевого депутата Івана Желтенка. Останній уже сім років керує міським відділенням Компартії ‒ спочатку України, а тепер Росії. До політичної кар'єри був робітником на безлічі керченських підприємств, а також агентом із нерухомості. У місті Желтенко відомий, як організатор і учасник численних мітингів на соціальну й політичну тематику.
Ми зареєстрували свого кандидата Алексєєва у Войківському окрузі. Ми будемо серйозно братися за цей мандатЛеонід Грач
У керченському окрузі також висунули свого кандидата конкуренти КПРФ на лівому фланзі ‒ партія «Комуністи Росії», яку очолює ветеран кримської політики Леонід Грач.
«Ми сьогодні зареєстрували свого кандидата Алексєєва у Войківському окрузі. Сам він потомствений залізничник, керчанин. Ми будемо серйозно братися за цей мандат», ‒ сказав кореспонденту Крим.Реалії Грач.
У Ленінському окрузі «Комуністи Росії» вирішили не балотуватися.
Кримські відділення інших великих російських партій поки не виклали на своїх сайтах навіть прізвищ кандидатів.
Видимість виборів буде, учасники будуть, а переможе той, кого призначить «Единая Россия»Дмитро Омельчук
Політичні експерти вважають, що «Единая Россия» повністю контролює ситуацію на півострові, й у їхніх опонентів немає жодних шансів.
«Зовні все буде дуже красиво. Але я думаю, спочатку підбирають людину, а потім призначають вибори. Видимість виборів буде, учасники будуть, а переможе той, кого призначить «Единая Россия», ‒ вважає кримський політолог Дмитро Омельчук.
«У Криму дуже щільно працюють над тим, щоб дуже правильно провести березень наступного року й не допустити будь-яких помилок, збоїв», ‒ каже Омельчук.
Політолог зазначає, що нинішнє кримське керівництво ‒ в основній масі вихідці з Партії регіонів. На його думку, сюрпризи під час нинішньої кампанії виключені.