Світові ЗМІ: Путін «анексував» французьку королеву з Києва

Французький часопис Libération пише про спроби президента Росії Володимира Путіна анексувати не лише територію України, але також і українську історію. Європейське інтернет-видання Politico повідомляє про відкриття «представництва» донецьких сепаратистів у столиці Греції та людей, які за тим всім стоять. Українсько-канадський новинний портал «New Pathway – Новий шлях» торкається питання об’єднання українського православ’я і певних проблем, із тим пов’язаних.

Лівоцентристський французький часопис, заснований Жаном-Полем Сартром, Libération у розділі «Блоги Комітету «Україна» вміщує матеріал «Як Путін анексував королеву Франції». У підзаголовку повідомляється, що під час свого візиту до Франції президент Росії Володимир Путін використав нагоду, щоб тихенько присвоїти спадщину Анни Київської, дружини французького короля Генріха І, яка була королевою Франції з 1051 по 1060 роки. З вуст російського президента злетіла фраза, яка просто обурила українців. Путін, як зазначає французьке видання, вперто і двічі назвав Анну саме російською княжною – спершу на прес-конференції у Версалі 29 травня, а потім в інтерв’ю виданню Figaro 31 травня.

«Ви мусите знати, що стосунки між Росією та Францією доволі довгі. Вони мають глибоке коріння. В 11-му сторіччі наймолодша донька російського князя Ярослава Мудрого, княжна Анна приїхала до Франції, щоб стати дружиною короля Генріха. ЇЇ називали Анною Російською, королевою Франції» – так наводить виступ Путіна у Версалі французький часопис.

Libération пише, що ця путінська версія історії є дуже сумнівною. Ці слова росіянина також викликали бурхливу реакцію українського МЗС, разом з просто зливою жартів у соціальних мережах. Газета додає, що коли донька київського князя виходила заміж за короля Генріха 1051 року, ані Росії, ані України, ані Франції не існувало у сучасному сенсі значення цих назв. Київська княжна Анна стала королевою франків, а Київ був столицею Русі. Російської столиці Москви взагалі тоді не існувало аж до 1147 року. У Франції київську принцесу називають Анною Київською, а українці, як підкреслює видання, абсолютно справедливо розглядають її як одну з постатей своєї національної історії. Відтак, як пише французька газета, Путін здійснив спробу «анексувати» княжну Анну, зробивши з неї росіянку. Ба більше, росіяни дедалі гучніше називають київського князя Ярослава Мудрого одним з перших російських монархів. Французький часопис додає, що це все одно, якби французи називали римського імператора Юлія Цезаря першим французьким королем.

Видання підсумовує, що версія історії, яку нині активно пропагує Росія, лише роздмухує конфлікт з Україною. А цей конфлікт, як наголошує стаття у французькому часописі, щодня забирає нові і нові людські життя. Ця російська версія історії, на думку автора блогу, заперечує навіть саме існування української історії. Саме у цьому, на його думку, полягає небезпека, бо ж такий підхід Москви лише підживлює войовничий російський націоналізм, плекаючи ідею того, що Росія мусить знов затягти Україну до якогось «слов’янського союзу», який у викладі Москви мав би стати відбудовою вигаданої нею версії «Стародавньої Русі».

Європейське інтернет-видання Politico містить статтю «Анархісти в Афінах знайшли собі нову тему: Україна». У матеріалі йдеться про те, що у центральній дільниці грецької столиці Екзархія панує хаос. Вже від певного часу тут оселилися радикальні елементи на зразок нелегальних мігрантів з Близького Сходу, антиглобалістів та анархістів. У цьому районі немає банкоматів, стіни будинків обписано усілякими ґрафіті, на вулицях відверто продається марихуана та кокаїн, і атмосфера є доволі специфічною. І от, як пише видання, саме тут за адресою Фемістоклівська вулиця, 52, розташувалося приміщення, у якому вештаються підозрілі типи з пірсінґом та татуюваннями. Ласкаво просимо до «представництва ДНР» у Греції.

Politico пише, що керує цим «представництвом» такий собі Андреас Зафіріс, татуйований молодик лівацьких поглядів, який переконаний, що союз НАТО організував «нацистський» переворот в Україні. Відтак у березні цього року він зібрав купку своїх приятелів, встановивши зв’язок з сепаратистами на Донбасі, які надали йому дозвіл відкрити «представництво» в Афінах. Спільники винайняли за власний кошт приміщення в Екзархії. Видання зазначає, що опріч розповсюдження теорій змови, група Зафіріса намагалась практично долучитися до того, що відбувається у східній Україні. На початку бойових дій Зафіріс та його спільники, принаймні за його словами, намагалися зібрати гроші, одяг та їжу для відправки на контрольовані сепаратистами терени.

Ситуація в Україні – це експеримент, який може бути застосованим у всій Європі
Андреас Зафіріс

«Ситуація в Україні – це експеримент, який може бути застосованим у всій Європі. Ми не дурні, і не хочемо бути частиною планів Росії, України чи США. Водночас ми не проти України або українського народу», - каже Андреас Зафіріс.

Але не всі з цим згодні, як пише видання. У Греції мешкає до 17 тисяч українців, багато з яких незадоволені відкриттям цього «представництва». Українка Анна Маніаті, яка мешкає у Греції вже 8 років, вбачає у цій установі елемент російської пропагандистської машини.

«Це частина гібридної війни, яку Росія веде у Європі. Крім того, я маю сумніви, що люди з цього «представництва» розуміють справжнє значення слова «фашизм», - зазначає Анна Маніаті.

Українсько-канадський новинний портал «New Pathway – Новий шлях» друкує статтю «Київ готовий до компромісу задля місцевої об’єднаної православної церкви. Чи має таке бажання патріарх Варфоломій?». Автор статті пише, що попри доволі оптимістичні коментарі, поширені офіційним Києвом, щодо перспектив створення об’єднаної Української православної церкви і надалі не існує серйозних підстав бути впевненим у кінцевому успіху цього наміру. Видання нагадує про рішення Священного синоду Вселенського патріархату, яке у статті названо по-справжньому візантійським. Синод ухвалив відверто не відмовляти Києву у наданні можливості створення єдиної церкви в Україні, але й не запланував здійснення якихось серйозних кроків до реалізації цього задуму.

У цей час, як зазначає видання, українські дипломати у Стамбулі старанно відвідували богослужіння, провівши дві зустрічі з патріархом Варфоломієм, а минулого року сам президент України Петро Порошенко відвідав патріарха у його резиденції. У Києві, у рамках цього процесу, було також підготовано юридичну пам’ятку для українських вірян православної церкви, «Практичний посібник про зміну церковної юрисдикції», щоб підготувати їх у протистоянні Московському патріархатові, – як пише видання, головному ворогові самостійності українського православ’я. Канадське видання пише далі, що з неймовірними зусиллями українського керівництва опір промосковського лобі було подолано і офіційне звернення Верховної Ради до патріарха Варфоломія було укладено у стислий термін.

Із іншого боку, як пише сайт, кілька відвідин України константинопольських ієрархів не принесли якоїсь визначеності Києву. На додаток, як вказує видання, спеціальна комісія під проводом митрополита Пергамського залишила українців у тому самому стані невизначеності, у якому вони перебувають вже протягом останніх 25 років. Однак, попри явні розчарування і сумніви у намірах Константинополя покласти край розбрату всередині українського православ’я, Київ не втрачає надії. Важливим кроком у цьому плані, на думку видання, стала зустріч прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з патріархом Варфоломієм у березні цього року. Часопис підкреслює, що Гройсман відомий як дуже практична особа, і залишається переконатися, чи підключення його до цілого процесу принесе успіх об’єднанню українського православ’я у подальшій перспективі.