Київський суд надасть екс-президенту України Віктору Януковичу можливість виступити через відеозв’язок. Відповідне клопотання захисту підтримали судді Оболонського районного суду. Також вони погодилися перевірити об’єктивність роботи автоматичної системи розподілу справ і наявність тиску на цю систему з боку Генеральної прокуратури. Військова прокуратура звинувачує екс-президента в державній зраді й вимагатиме довічного ув’язнення.
Підготовче засідання у справі державної зради екс-президента Януковича мало відбутися 4 травня, але колегія суддів у складі Владислава Дев’ятки, Костянтина Васалатія і Максима Тітова відклала засідання до 18 травня. За два тижні захист має підготуватися до відеозв’язку Віктора Януковича, який досі перебуває в Росії, із Оболонським районним судом. Своє рішення про забезпечення участі Януковича в судовому розгляді через відеозв’язок колегія суддів обґрунтувала практикою Європейського суду щодо розгляду подібних справ. Раніше Віктор Янукович вже свідчив через відеозв’язок в українському суді – під час розгляду справи розстрілу Небесної сотні.
Держава не може забезпечити йому як учаснику судового процесу особисту безпеку й протидіє розслідуванню замахів на Віктора ЯнуковичаВіталій Сердюк
«Клопотання про особисту участь Віктора Януковича в судовому процесі подавалася на самому початку процесу. Цю заяву, напевно, взяв до уваги суд. Сьогодні держава не може забезпечити йому як учаснику судового процесу особисту безпеку й протидіє розслідуванню замахів на Віктора Януковича», – заявив адвокат екс-президента Віталій Сердюк.
Захист Януковича обіцяє розповісти на суді багато неочікуваних фактів, які до цього екс-президент оприлюднити не міг. Адвокат також повідомив, що захист планує привести до суду близько 80 свідків. Деякі з них зараз перебувають у Росії. Проте військовий прокурор Руслан Кравченко, який представляє державне обвинувачення у справі про державну зраду, каже: раніше адвокати про своїх свідків не повідомляли. Хоча і мали це зробити, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом. З боку обвинувачення в списку свідків – понад сто осіб.
Прокуратура припускає примусову доставку екс-президента в Україну
Рішення про участь Януковича в суді через відеозв’язок прокуратура не очікувала, визнав Кравченко, але буде поважати рішення колегії суддів. Втім прокурор не виключає доставки екс-президента на територію України у випадку доведення його провини в суді.
«Я вважаю, що наші правоохоронні органи зможуть виконати це рішення й затримати обвинуваченого Януковича та доставити його до України. Щодо виклику його до слідчого й до прокуратури, він викликався не один раз, а більше ніж 10 разів під час виконання всіх обов’язкових слідчих дій», – заявив Кравченко.
Максимальним покаранням за державну зраду є довічне ув’язнення, заявив військовий прокурор, і оскільки президент-утікач не визнав своєї провини, саме такого покарання прокуратура буде вимагати для Януковича. За версією слідства, тільки лист екс-президента дав російському президенту Володимиру Путіну можливість розпочати війну.
Переселенці вимагають спрямувати гроші Януковича на житло для них
Під будівлю суду, де проходив розгляд справи проти Віктора Януковича, прийшли вимушені переселенці з Донбасу, у тому числі радник міністра з питань тимчасово окупованих територій Олеся Цибулько, також переселенка. Вони вимагають спрямувати гроші екс-президента на вирішення проблеми переселенців, зокрема, із житлом.
Нещодавно генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що розпочалася процедура конфіскації півтора мільярда доларів колишнього президента Віктора Януковича та його оточення. Пізніше додав, що кошти надійшли на рахунок Державного казначейства України.
«Був ухвалений закон №4550, по якому учасники АТО і внутрішньо переміщенні особи мають право на допомогу від держави на придбання житла. Частину дають самостійно, частину дає держава. І це дуже важливо, що цей закон ухвалили, але жодної копійки не виділили. І якби ці кошти спрямували на виконання програми по цьому законопроекту, це було б добре для всіх громадян», – заявила Цибулько. Також акцію під судом провело політичне об’єднання «Вільні люди», активісти якого вимагали найшвидшого суду над Віктором Януковичем.
Днями екс-президента зняли з бази розшуку міжнародної кримінальної поліції Інтерпол, але, за словами прокурора Руслана Кравченка, розшук все одно стосувався не справи про державну зраду, а іншого провадження про економічні злочини. Радіо Свобода звернулося до головного бюро кримінальної поліції Інтерпол із запитанням про причини виключення Януковича з бази розшуку, однак відповіді поки що не отримало.