Для випускників з шкіл тимчасово окупованого Криму потрібно звернути увагу, що з 3 по 19 травня 2017 року можливо подати документи для реєстрації в додатковій сесії ЗНО (Зовнішнього Незалежного Оцінювання), яке відбудеться з 03 до 12 липня. Графік проведення додаткової сесії буде затверджено та оприлюднено найближчими днями. Вся необхідна інформація знаходиться на сайті УЦОЯО (Український центр оцінювання якості освіти).
Чого не має на сайті УЦОЯО, так це інформації, що діти з тимчасово окупованого Криму потрапити на додаткову сесію можуть тільки у випадку, якщо вони проходять навчання дистанційно або за екстернатною формою. З дистанційною освітою в Україні доволі складна ситуація, а от щодо екстернату ситуація змінюється.
Нещодавно, Міністерство освіти і науки України розробило разом з громадськими організаціями та прийняло нове Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах (Наказ МОН №369 від 13.03.2017 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 р. за N 416/30284). І для того щоб отримати атестат кримчаном потрібно пройти непростий шлях.
Для початку потрібно зрозуміти, що «екстернат форма здобуття загальної середньої освіти, що передбачає самостійне, у тому числі прискорене, опанування екстерном змісту навчальних предметів певного освітнього рівня та/або за певний клас в обсязі, визначеному відповідним державним стандартом загальної середньої освіти, та отримання відповідного документа про освіту». Також потрібно пам’ятати, що Відповідно пункту 1 Розділу ІІ Положення про екстернат: «1. Екстернат організовується для осіб, які: 1) з будь-яких поважних причин (проживання (перебування) … на тимчасово окупованій території чи на території проведення антитерористичної операції (далі – неконтрольована територія), … не можуть відвідувати навчальні заняття в загальноосвітньому навчальному закладі;»
Отже спробуємо пройти цей шлях.
Спочатку потрібно обрати навчальний заклад, в якому планується проходити екстернат. Складати екстернат можливо в будь якій школі України, але Міністерство освіти і науки України рекомендує певний перелік закладів: Школи, які здійснюють навчання учнів із окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та непідконтрольних українській владі територій Донецької і Луганської областей – Школи для екстернів. Ще раз наголошую, складати екстернат можливо в будь-якому закладі і ніхто не має право відмовляти в цьому.
Складати екстернат можливо в будь-якому закладі і ніхто не має право відмовляти в цьому
Наступне – це в обраному закладі подається заява, враховуючи деякі особливості. Заява подається тільки письмово. Заява приймається від повнолітньої особи або батьків (одного із батьків) дитини чи інших її законних представників. Термін подання заяви не обмежений, її подати можливо протягом календарного року. Заяву можливо подати в електронному варіанті, відсканувавши написану від руки заяву та надіславши електронною поштою або факсом. Також до заяви потрібно подати документ (копію), який ідентифікує особу та підтверджує її проживання на тимчасово окупованій території (український паспорт або свідоцтво про народження, документи батьків, разом з якими мешкають з кримською пропискою тощо). Після подання заяви керівник закладу видає наказ про зарахування.
З цього моменту дитина стає екстернам і відповідно до Положення екстерн має право:
- отримувати необхідні консультації педагогічних працівників в межах навчального часу, установленого пунктом п'ятим розділу III цього Положення;
- безкоштовно користуватися підручниками, навчальними посібниками та іншою літературою бібліотечного фонду;
- брати участь у зовнішньому незалежному оцінюванні на загальних підставах».
В зв’язку з тим, що Україна не визнає жодних документів, які видає окупаційна влада, то екстерну потрібно заповнити Освітню декларацію. Освітня декларація – це документ, в якому фіксуються предмети, за якими навчався екстерн. Освітню декларацію заповнюють зі слів, проте можливо надати копії документів, які були отримані в школі. Проте вони не впливають на оцінки, адже практично по всіх предметах буде просто записано «атестований». А з чотирьох предметів потрібно скласти річне оцінювання та ДПА.
Після цього і починається основне. Разом з адміністрацією навчального закладу створюється графік складання річного оцінювання та Державної підсумкової атестації. Порядок, форму та терміни проведення оцінювання екстернів затверджує керівник навчального закладу.
Ну от тут екстерн і складає річне оцінювання та ДПА. При чому річне оцінювання складається з наступних навчальних предметів: української мови та літератури, історії України, географії України, правознавства. Річне оцінювання повинно бути складено як правило 30 травня, отже питання дат та термінів вирішується разом з адміністрацією, але потрібно пам’ятати і терміни для отримання документів. ДПА складається з української мови та математики, а також ще з одного предмета, який буде обирати педагогічна рада школи. Це може бути один із предметів з такого переліку: зарубіжна література, іноземна мова, історія України, всесвітня історія, правознавство, географія, біологія, хімія, фізика, інформатика, мова національної меншини для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням або вивченням такої мови та інтегрований курс літератури. І ще одне потрібно пам’ятати – в українській системі освіти відсутні негативні оцінки.
І ще одне потрібно пам’ятати – в українській системі освіти відсутні негативні оцінки
Але це шлях отримання тільки свідоцтва про базову освіту, а потрібно ще й отримати атестат. Положення про це пише душе кратко: «Екстерн має право на проведення оцінювання рівня його навчальних досягнень за один або більше років навчання в межах одного або декількох освітніх рівнів (початкової, базової чи повної загальної середньої освіти) протягом одного навчального року. … Річне оцінювання рівня навчальних досягнень екстернів за курс старшої школи проводиться одночасно за 10 та 11 класи». Тобто одночасно екстерн починає складати річне оцінювання за 10 – 11 класи. І ось тут як кажуть «печалька», адже потрібно скласти річне оцінювання за всі предмети, які будуть в додатку до атестату, а це біля 18 предметів. Процедура складання річного оцінювання аналогічна попередньому – разом з адміністрацією визначається графік проведення оцінювання і … складаються запропоновані предмети. Потрібно звернути увагу, що форму складання річного оцінювання та державної підсумкової атестації визначає адміністрація закладу.
Потрібно скласти річне оцінювання за всі предмети, які будуть в додатку до атестату, а це біля 18 предметів
Ну от і весь тернистий шлях, який потрібно пройти для отримання можливості скласти ЗНО, отримати український атестат і прийняти участь у конкурсі до українських вищих навчальних закладів.
І на останнє. Якщо оцінки середнього балу атестату ЗНО не задовольняють, завжди залишається можливість вступити через Освітні центри «Крим – Україна» (алгоритм вступу можливо подивитися на сайті ЦГП «Альменда»).
Олег Охредько, експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда»
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції