Російське керівництво Криму вирішило вимкнути каналізацію 500 кримських міні-готелів. Як повідомили в підконтрольному Кремлю міністерстві ЖКГ Криму, таке рішення було ухвалене через порушення при відведенні стічних вод у Алушті, Судаку, Феодосії, Ялті та Євпаторії. Всього виявили понад 2 тисячі порушників, серед них домовласники.
Наскільки каналізаційні стоки, які зливаються у море, забруднюють акваторію? Як сильно це вдарить по малому курортному бізнесу в Криму? Наскільки складна процедура приєднання міні-готелю до мережі? Про це говоримо з головою громадської організації «Курортний Крим» Олександром Бурдоновим, кримським екологом Маргаритою Литвиненко, а також колишнім міністром курортів і туризму АР Крим Олександром Лієвим.
Your browser doesn’t support HTML5
У «Асоціації малих готелів Криму» ситуацію критичною не вважають. Голова Асоціації Наталія Пархоменко впевнена: кожен від'єднаний від водопостачання міні-готель міг здійснити переприєднання. Хоча вона впевнена, що від'єднання ‒ швидше правильний захід. Причину проблеми із законністю приєднання до водопостачання Пархоменко бачить в тому, що власників готелів «розслабив» перехідний період після анексії півострова: довгий час не проводилися перевірки, були якісь пільги. Тепер же входження в юридичне поле Росії виявилося стресом для власників міні-готелів. При цьому навіть підконтрольна Кремлю влада Криму визнає: де-факто дотримати вимог російського законодавства не завжди можливо.
Голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов впевнений: в Криму проблема незаконних «врізів» у каналізацію і приєднання до інших мереж тягнеться ще з 1990-х, і поки жодному складу кримського уряду не вдалося вирішити проблему. Це приводить до появи у водах Криму зокрема й холерного вібріона. На думку Бурдонова, проблема полягає в тому, що так і не була розроблена програма з переобладнання міні-готелів. Жоден готель не може працювати без власних очисних споруд, каже експерт. Їх можна встановити, взявши цільовий безвідсотковий кредит на 3-4 роки. Таким чином, проблему можна усунути за півроку, каже Бурдонов
‒ З нами на зв'язку кримський еколог Маргарита Литвиненко. Маргарито, наскільки серйозно впливають на прибережну екосистему несанкціоновані скиди стічних вод міні-готелів?
Литвиненко: Викиди великі, але в порівнянні з тим, що викидають цілі міста ‒ це ніщо. Наприклад, місто Балаклава викидає неочищені стоки прямо в море, під Генуезькою вежею. Так що в офіційних повідомленнях ситуація дещо спотворена. І це вигідно в першу чергу проектувальникам, які хочуть взяти участь в проектуванні нових каналізаційних мереж. Це перш за все російські фірми. Тому що росіяни активно намагаються сюди зайти ‒ і заходять. Є декілька питань. По-перше, чому все це відбувається перед початком курортного сезону? Чому, наприклад, не восени? По-друге, чому каналізація та водовідведення ‒ але нічого не зроблено з водопостачання? Якби людей дійсно хотіли примусити до дій для очищення моря, вимкнули б все. По-третє, таке відключення може привести до ще більшого забруднення, і не тільки моря, але і ландшафту. Стоки будуть просто зливати на рельєф місцевості, на схили, у западини і яри. І це може спричинити в більшій мірі до забруднення підземних вод. Так що розумність таких різких масових дій викликає питання.
‒ З нами на зв'язку екс-міністр курортів і туризму Криму, голова Асоціації індустрії гостинності України Олександр Лієв. Олександре, наскільки розвинений був раніше в Криму сектор міні-готелів, яку частину туристичного потоку він приймав?
Лієв: Майже 65% жителів України і Росії, які приїжджали до Криму, вважали за краще відпочинок в об'єктах розміщення менше 30 ліжкомісць. Це називалося приватними домоволодіннями, саме ця форма відповідає міні-готелю. Популярним це було серед туристів, які приїжджають самостійно, неорганізовано. Сьогодні ж значну частину туристів складають люди, яких відсилають з Росії організовано, за туристичними путівками ‒ і селять, звичайно, не в міні-готелі. Наскільки знаю, за останні три роки кількість міні-готелів скоротилася. На продажі стоїть мало не в три рази більше об'єктів, ніж в 2014 році. Це стосується Євпаторії, Чорноморського, Феодосії, Судака. Сильно постраждала Алушта, трохи краща ситуація в Ялті.
‒ Проблема з незаконним скиданням стічних вод існує вже давно. Чи можна її вирішити?
Лієв: Проблему вирішили тим, що тепер немає такого масового турпотоку. З півтора мільйонами туристів, яких тепер приймає Крим, півострів з його інфраструктурою впоратися може. З 6 мільйонами туристів, які приїздили в мирний час, це було неможливо. Зараз необхідності в модернізації і такій кількості міні-готелів немає ‒ а їх було понад 4 з половиною тисячі, це більше третини всіх міні-готелів України. Якщо ж говорити про саму проблему стічних вод, в усякому разі в останні чотири роки до анексії моє міністерство було дуже лояльним: ми давали пільгові умови для легалізації. За чотири роки легалізували майже 4 тисячі об'єктів. В Україні взагалі умови ведення такого бізнесу були вкрай лояльні: готель платив лише 1% туристичного збору, а наприкінці року в декларації вказував свої прибутки.