24 квітня відбудеться апеляційний суд у справі кримського активіста Олексія Єфремова, якого разом із його товаришем, активістом Дмитром Кісієвим російська влада півострова звинуватила в організації несанкціонованих акцій і спротиві співробітникам поліції.
26 березня в Криму й сусідній Росії відбулись антикорупційні акції протесту. Прихильники російського опозиційного політика Олексія Навального організували в Сімферополі й Севастополі кілька одиночних пікетів. У результаті затримали приблизно 10 осіб. Двох із них ‒ Дмитра Кісієва й Олексія Єфремова ‒ визнали винними у скоєнні адміністративного правопорушення й засудили за непокору співробітникам поліції. Кісієв був засуджений до 10 діб адміністративного арешту, Єфремову призначили штраф у розмірі 500 рублів.
За словами Олексія Єфремова, свою громадянську позицію він сформував ще до 2014 року, коли став активістом громадської організації «Нові люди Криму». Після анексії півострова перереєструвати її в російському правовому полі активісти не стали, але працювати продовжили.
Єфремов зізнається, що його активна громадянська позиція стала джерелом проблем. За словами активіста, на нього почали тиснути в адміністрації сімферопольської школи, де він працював учителем.
Мене не звільняли, але скоротили кількість годин до трьох на тижденьОлексій Єфремов
«Мені подобалося працювати з дітьми, як географ за освітою часто виводив їх на екскурсії. Але через свою громадянську позицію став неугодний керівництву. Мене не звільняли, але скоротили кількість годин до трьох на тиждень. Постійно викликали й чіплялися до моєї роботи, я рази три писав пояснювальні, а на четвертий раз сказав, що давайте одразу заяву на звільнення напишу», ‒ розповів Єфремов.
Із метою надання правозахисної допомоги Олексію Єфремову з ним зустрівся координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров. За словами правозахисника, після знайомства з активістом він переконався, що кримське громадянське суспільство набагато багатогранніше, ніж може здатися.
«На моє пряме запитання, якої позиції дотримується Олексій ‒ проросійської чи проукраїнською, він відповів, що дотримується прокримської позиції, і його цікавить саме Крим і стан громадянського суспільства в Криму. Ось така позиція, на мій погляд, заслуговує на повагу», ‒ розповів він Крим.Реалії.
Як виявилося, це не перший випадок проблем із російською системою в Олексія Єфремова. Ще два роки тому він вийшов на акцію на підтримку кримськотатарського телеканалу «ATR» і був притягнутий до адміністративної відповідальності.
До мене звернулася студентка, кримська татарка, із проханням допомогти зняти відеозвернення проти закриття телеканалу «ATR». Перед зйомкою за нами стежили люди з органів. Пізніше до неї прийшли на факультет, налякали їїОлексій Єфремов
«Коли російська влада вирішила закрити «ATR», до мене звернулася студентка, кримська татарка, з першого курсу істфаку з проханням допомогти організувати і зняти відеозвернення проти закриття телеканалу. Перед зйомкою за нами стежили люди з органів. Пізніше до неї прийшли на факультет, налякали її, і вона відмовилася брати участь. Я не відмовився і ще десять студентів, у результаті сімох тоді затримали, мене і двох сімнадцятирічних дівчаток-першокурсниць із КІПУ (Кримського інженерно-педагогічного інституту ‒ КР) судили за статтею 20.2. (КоАП Росії ‒ «порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування» ‒ КР)», ‒ розповів правозахиснику Олексій Єфремов.
Зараз ініціативна група Дмитра Кісієва й Олексія Єфремова працює над планами на майбутнє. Однак поки в їхніх лавах немає єдиної думки ‒ чи варто офіційно реєструвати своє громадське об'єднання.
«Попереду в нас нові заходи й нові публічні акції. Особисто я для себе обрав шлях громадського активіста й назад уже не поверну», ‒ наголосив Єфремов.