В Україні 18 травня ‒ день пам'яті жертв трагічної депортації кримськотатарського народу. Під час спецоперації 18-20 травня 1944 року з Криму до Середньої Азії, Сибіру й на Урал були депортовані всі кримські татари, за офіційними даними ‒194 111 осіб.
Повний обсяг трагедії народу важко оцінити, а довготривалі наслідки депортації відчуваються й зараз у всіх сферах суспільного життя кримських татар.
Народний перепис налічує 238500 висланих співвітчизників, з яких діти і жінки становили 205900
Після війни в місця спецпоселень свого кримськотатарського народу були примусово направлені демобілізовані з Радянської Армії солдати й офіцери, трудармійці, а також евакуйовані і репатріанти.
Народний перепис середини 1960-х років, проведений активістами Національного руху кримських татар, налічує 238500 висланих співвітчизників, з яких діти і жінки становили 205900.
Під час довгого шляху у товарних ешелонах і в перші роки в місцях заслання померли від голоду, хвороб і нелюдських умов 109956 осіб
Під час довгого шляху у товарних ешелонах і в перші роки в місцях заслання померли від голоду, хвороб і нелюдських умов 109956 осіб (46,2% від загальної кількості), що в 4 рази перевищує втрати кримськотатарського народу за воєнний період.
Ці факти свідчать про те, що керівництво СРСР щодо корінного народу Криму вчинило акт геноциду.
Під час загальнонародної акції «Унутма» («Пам'ятай») у 2004-2011 роках в Криму було зібрано близько 950 спогадів очевидців вчиненого над кримськими татарами геноциду. Напередодні 73-ї річниці депортації Крим.Реалії, спільно зі Спеціальною комісією Курултаю з вивчення геноциду кримськотатарського народу і подолання його наслідків, починають новий проект, під час якого будуть вперше опубліковані унікальні свідчення з цієї колекції історичних матеріалів.
Ельведін Чубаров, кримський історик, координатор Спеціальної комісії Курултаю з вивчення геноциду кримськотатарського народу
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції