Спеціально для Крим.Реалії
Питання про приналежність Криму вже три роки виступає лакмусом в тесті на ідентифікацію на лінії «свої-чужі». Тільки полярність прийняття відповідей в Україні та Росії різна: для нас прихильники російського статусу півострова автоматично потрапляють в розряд «чужих», для них, навпаки ‒ ті, хто вважають Крим українським ‒ це вороги, яким за російськими законами навіть термін за екстремізм належить. Однак реально приналежність Криму визначається не кількістю тих, хто виходить на мітинги в майці «кримнаш», а готовністю чимось пожертвувати заради «свого».
Російський погляд на Крим
Для того щоб показати, наскільки для росіян важливий Крим, у Росії щорічно проводять соціологічні опитування. Ці дослідження із завидною постійністю демонструють «полум'яну любов» росіян до українського півострова, чию державну приналежність кремлівським розчерком пера змінили за один день.
За результатами опитування, проведеного російським ВЦДГД до третьої річниці «історичного возз'єднання», 97% росіян вважають анексований Крим територією Росії. І тільки 2% не згодні з російським статусом півострова. Власне, це ті деякі громадяни Росії, для кого міжнародне право ‒ не порожній звук, а українці ‒ не «хохли» і «бандерівці», а дійсно сусіди чи навіть брати у слов'янській родині, чий політичний вибір треба поважати.
При цьому 78% росіян свято вірять у те, що анексія Криму принесла користь їхній країні. До речі, цей показник зріс на 18% у порівнянні з минулим роком.
Росіян не зламати соціально-економічними проблемами ‒ для них гордість за захоплення чужої території важливіша за хліб з маслом
Динаміка позитивної оцінки анексії показує, що росіян не зламати соціально-економічними проблемами ‒ для них гордість за захоплення чужої території важливіша за хліб з маслом. Згідно з оцінкою матеріального становища російських сімей у лютому 2017 року, близько 40% росіян має гроші тільки на проживання, і можуть бути віднесені до категорії суб'єктивно бідних. З 2016 року понад половини зарплати росіян йде винятково на продукти.
Але при цьому 43% громадян Росії вважають «повернення Криму» приводом для гордості ‒ поряд із «перемогою у Великій Вітчизняній війні».
І де вже їм у процесі «вставання з колін» помітити, що з моменту анексії Криму рівень ВВП в Росії на душу населення неухильно знижується: з $14,2 тисяч (у 2014 році) до $9,2 тисяч (2015-му). А в 2016 році, за прогнозами МВФ, цей показник навряд чи перевищить $8,8 тисяч.
Українці і Крим
В Україні досить гостро і важко переживали втрату Криму, часто звинувачуючи кримчан у тому, що не чинили спротиву агресору. В цілому ж більшість українців пов'язує майбутнє півострова з Україною.
Більшість українців пов'язує майбутнє півострова з Україною
У 2016 році (згідно з опитуванням фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва) впевненість у тому, що Крим має входити до складу України висловили майже 69% респондентів.
А в 2017 році (опитування InMind) такої точки зору дотримується вже 76% українців. Більшість опитаних (60%) вірять, що рано чи пізно над півостровом знову майорітиме український прапор. При цьому кількість тих, хто впевнений у поверненні Криму, неухильно зростає: в 2016 році з цим доводом були згодні лише 54% українців.
Але найголовніше питання, відповідь на яке дозволяє зрозуміти, чий Крим насправді, ‒ це питання про фінансування півострова. Абсолютна більшість росіян (84%) вважають, що Крим і Севастополь не повинні отримувати додаткові кошти з федерального бюджету, а 3% ‒ і зовсім проти фінансування Криму. Росіян, які бажають витрачати більше грошей на Крим у 2017 році ‒ лише 10%. Три роки тому їх було набагато більше ‒ 23%.
Українці готові віддавати свої податки на утримання «врятованих» Росією кримчан
Українці, прибутки яких (відповідно до рівня ВВП) приблизно в 4 рази менші за прибутки росіян, навпаки, згодні витрачати свої гроші на фінансування Криму. 55% українських респондентів згодні з тим, що після деокупації півострів потребуватиме істотних дотацій з державного бюджету. Громадяни країни, яка третій рік веде виснажливу війну з державою, що претендує на роль наддержави, готові віддавати свої податки на утримання «врятованих» Росією кримчан.
І справа тут не в багатстві чи бідності, а в тому, що для росіян Крим ‒ це «сакральний регіон», геополітичний плацдарм або не найкращий курорт. Для українців же Крим ‒ це місце, де живуть рідні люди, з якими тепер стало так складно бачитися. Це півострів, з яким практично кожного пов'язує щось особисте, де так чи інакше залишилася частинка душі, яку відрізали по живому на догоду імперським амбіціям. І поки ця частинка душі болітиме, Крим залишатиметься українським.
Євгенія Горюнова, кримський політолог
Думки, викладені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції