В очікуванні чергового курортного сезону питання популяризації Криму стає все більш актуальним для підконтрольної Росії місцевої влади. Чиновники активно просувають фестиваль «Екстрим Крим» у Чорноморському районі. А цього року в Ялті ініціюють «День веселих польотів» над Чорним морем на саморобних літальних апаратах. Як з'ясували Крим.Реалії, за обома проектами стоять люди й бізнес-структури, наближені до місцевої влади.
«День веселих польотів» планується провести на набережній Ялти 25 червня, за кошти місцевого бюджету. У п'ятницю, 31 березня, на сесії підконтрольної Росії міськради Ялти було ухвалене рішення виділити на це 13,5 мільйона рублів.
Мільйони для радника Ростенка
«Заплановане перше в Криму і найвеселіше шоу ялтинського літа. На набережній Ялти зберуться найсміливіші пілоти-любителі, які на наших очах подолають силу тяжіння, на саморобних літальних апаратах вирушать у політ і спланують у Чорне море», ‒ анонсують «День веселих польотів» його організатори.
Планується, що учасники заходу змагатимуться в дальності польотів, креативності своїх конструкцій та оригінальності виступів команд.
Вартість заходу оцінили в 13,5 мільйона рублів. Притому, звітуючи про роботу за минулий рік, голова адміністрації оголосив про серйозний дефіцит коштів на ремонт міських доріг
Вартість заходу в підконтрольній Росії адміністрації Ялти оцінили в 13,5 мільйона рублів. Депутати цю суму затвердили. Притому, що 31 березня голова ялтинської адміністрації Андрій Ростенко, звітуючи про роботу за минулий рік, оголосив про серйозний дефіцит коштів на ремонт міських доріг. Але імідж міста для голови адміністрації виявився важливішим, сказав він у коментарі місцевим журналістам. «У цьому випадку йде розкрутка Ялти як курорту федерального рівня. І якщо ми провалимо «Веселі польоти», це буде не дуже добре для іміджу Ялти. Фінансову пробоїну в ремонті доріг ми цими 13 мільйонами не ліквідуємо, будемо на це шукати додаткові кошти. Ми маємо на увазі, що іміджевий ефект від «Веселих польотів» буде набагато вищий за цю суму. Для нас дуже важливо, щоб ми до відкриття мосту (через Керченську протоку ‒ КР) і скасування санкцій підійшли містом зі світовою популярністю, що зростає», ‒ сказав Ростенко.
Не виключено, що справжня причина такого щедрого фінансування «Веселих польотів» може полягати не тільки в надії на міст і скасуванні санкцій. Організатором заходу є громадська організація «Фрірайт», очолювана радником Ростенка Анрі Кануновим. Він керував організацією до подій «кримської весни», а потім вона була перереєстрована за російським законодавством і змінила адресу прописки з Ялти на Лівадію. Згідно з інформацією російського реєстру, організацією зараз володіють троє бізнесменів. Хоча й в українському реєстрі організація досі значиться як чинна.
Анрі Канунов повідомив журналістам, що бюджетні кошти, виділені на «День веселих польотів», будуть освоювати підрядники, яких визначать на конкурсі. Основні витрати, за його словами, пов'язані з витратами на рекламу в ЗМІ та на зовнішніх майданчиках. Кошторис витрат в організації обіцяють оприлюднити після конкурсу.
Гектари на розваги сім'ї Полонського
Ще один спортивний проект, що просувається кримськими чиновниками, теж пов'язаний зі спробами популяризувати півострів. Це фестиваль екстремальних видів спорту «Екстрим Крим», який влаштувався на мальовничому Тарханкутському півострові на самому узбережжі Чорного моря.
Його організовує однойменна громадська організація, заснована Ольгою Виноградовою ‒ депутатом кримського парламенту від «Єдиной России» і дружиною віце-прем'єра підконтрольного Росії уряду Криму Дмитра Полонського. Захід частково фінансується також з кримського бюджету. «Якщо ми говоримо про майбутній фестиваль, то його бюджет складає понад 15 мільйонів рублів. Держпідтримка становить трохи менше 30%, а саме 4 мільйони рублів. Ці гроші витрачаються переважно на інформаційну підтримку заходу і в цілому регіону, на технічне забезпечення, яке ми не можемо купити і поставити стаціонарно, а змушені орендувати з року в рік», ‒ розповідав кримським ЗМІ голова громадської організації «Екстрим Крим» Костянтин Видиш.
Паралельно із залученням сюди туристів організатори фестивалю обживаються власними бізнес-проектами, активно освоюючи гектари унікальної прибережної території Чорноморського району під виглядом інвестпроектів. Як раніше писали Крим.Реалії, минулого року ТОВ «Екстрим Крим» отримало в оренду на 14 років 4 гектари землі в Оленівці Чорноморського району під будівництво спортивно-розважального комплексу, кемпінгу, школи парусного спорту, дайвцентрів і спортивних об'єктів для екстремальних видів спорту.
Ця фірма теж заснована громадською організацією Ольги Виноградової.
Наприкінці минулого року під новорічну ялинку в підконтрольному Росії кримському уряді затвердили ще один інвестпроект для Оленівки. Під нього в оренду на 25 років виділені приблизно 7 гектарів землі для будівництва спортивно-розважального клубу «Спорт Кайт Кемп».
За інформацією російського реєстру юросіб, ця фірма-інвестор теж належить згаданій громадській організації «Екстрим Крим». Ці приклади свідчать про продовження в Криму практики розподілу фінансових і природних ресурсів між комерційними структурами, наближеними до місцевих чиновників та їхніх родичів.