У Криму готуються до туристичного сезону й говорять про нового конкурента ‒ Туреччину. За прогнозами туроператорів, 2017 року частина російських туристів віддасть перевагу відпочинку на турецькому узбережжі. Як російська влада планує рятувати туристичний сезон на півострові? Якими новими проектами хочуть привабити туриста? Які прогнози експертів?
Про це говоримо з віце-президентом Асоціації туроператорів Росії Іллею Уманським, головою Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігорем Голубахою, а також екс-міністром курортів і туризму Автономної Республіки Крим Олександром Лієвим.
Your browser doesn’t support HTML5
‒ Із нами на зв'язку віце-президент Асоціації туроператорів Росії Ілля Уманський. Ілле, є прогнози, що відкриття турецького туристичного напрямку для росіян може призвести до зниження потоку до Криму на 15-25 відсотків. Що Ви про це думаєте?
Уманський: 2016-го російські курорти отримали додаткових туристів за рахунок заборони виїзду на найпопулярніші курорти Туреччини та Єгипту. Їх було приблизно 4,5-5 мільйонів людей. Із відкриттям Туреччини вони повертатимуться саме туди. Надій на те, що вони поїдуть до Криму, немає.
‒ Що не влаштовує туристів у Криму?
Уманський: Що стосується туристів, які звикли їздити до Криму, ‒ проблема в ціні. За останні 2-3 роки вартість відпочинку в Криму різко зросла. За оцінками туроператорів, ціни 2016 року зросли до 25 відсотків у порівнянні з цінами 2015 року. Це дуже впливає на відтік туристів.
‒ Часто можна почути, що в Криму ціна на відпочинок не відповідає якості.
Уманський: Треба спочатку розібратися, чи відповідає ціна відпочинку якості всередині країни. І треба з чимось порівнювати. Відпочинок у Криму зараз не дорожчий, ніж на узбережжі Краснодарського краю. Якщо ж порівнювати з Туреччиною ‒ інше питання.
‒ Що станеться, якщо цього сезону ціни не знизяться?
Уманський: Відбудеться відтік туристів. Турецьких ми й так втратимо, а можемо втратити ще й тих, кого не влаштовує ціноутворення. Але катастрофи не буде.
‒ Із нами на зв'язку голова Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігор Голубаха. Ігоре, як Ви думаєте, чи відбудеться прогнозований відтік 15-20 відсотків туристів із Криму?
Голубаха: Відбудеться, тому що Туреччина зробить досить привабливі для росіян ціни. Крим не зможе конкурувати за співвідношенням ціни та якості.
‒ Чому підконтрольні Росії кримські чиновники тепер намагаються заманити на півострів українських туристів? Якщо вірити офіційним заявам, у Криму й без них усе добре.
Голубаха: За звітами й райдужними очікуваннями ‒ реальність, яка полягає в тому, що в населення дуже низькі прибутки, а економіка тріщить по швах. Туристів у Криму не так уже й багато. І навіть у кримчан змінюється риторика: рік-два назад вони не хотіли бачити українців, а тепер зрозуміли, що саме вони забезпечували потік за рахунок максимально простого в'їзду. Тепер нас уже чекають. Але цього замало. Не думаю, що українці можуть відчувати себе безпечно в Криму.
‒ Із нами на зв'язку екс-міністр курортів і туризму Автономної Республіки Крим Олександр Лієв. Олександре, прогнозується відтік 15-20 відсотків туристів із Криму після того, як буде налагоджений турецький напрямок. Що Ви думаєте про це?
Лієв: Я думаю, кримський і турецький турпотоки не пов'язані, як не були пов'язані й раніше. До війни Крим був здравницею, а не пляжем. Пляжний сезон ‒ два місяці з натяжкою. Туреччина ‒ класичний пляжний курорт. Конкуренції тут особливої немає. Зараз Крим приймає приблизно 1,3-1,4 мільйона росіян, яких присилають за безкоштовними путівками. Вони обирають Крим не тому, що хочуть сюди. Українці теж раніше їздили за путівками, але за свої гроші. І саме українських туристів було найбільше. Звісно, альтернативи Криму в Україні немає, це треба визнати ‒ й повертати Крим назад.
‒ Так званий голова Держради республіки Крим Володимир Константинов повідомив, що в Криму необхідно терміново будувати монокурортні мономістечка. Як Ви ставитеся до цієї ідеї?
Лієв: Заслужений будівельник України Володимир Константинов досить низькоінтелектуальна людина, так що не став би коментувати цю ахінею. Щоб реалізувати таку ідею, туризм має бути в пріоритеті у влади. Політику влади визначає Кремль. А для Кремля Крим ‒ це військова база.
(Над текстовою версією матеріалу працювала Галина Танай)