У Криму слідчі російської ФСБ третій місяць продовжують дослідчу перевірку відносно мешканки Сімферополя, матері двох дітей Наталії Харченко. Російські спецслужби цікавить файл на її комп'ютері ‒ слідчі вбачають в ньому порушення російського законодавства. Весь час, поки триває розслідування, сім'я живе під контролем ФСБ і під вантажем засудження від рідних і знайомих.
Наталя Харченко та її чоловік Андрій Виноградов дотримуються проукраїнських поглядів і не приховують цього. Після анексії Криму сім'я підтримувала Український культурний центр на півострові. А в січні цього року до них додому прийшли оперативники, які провели обшук і вилучили всю техніку. Тоді з'ясувалося, що у ФСБ проводять дослідчу перевірку щодо Наталії Харченко за статтею 280.2 Кримінального кодексу Росії (заклики до екстремізму).
Майже через три місяці перевірка так і не завершена, а подружжя продовжують допитувати. Андрій Виноградов втратив роботу, після обшуку його попросили звільнитися за власним бажанням. Крим.Реалії з'ясовували, як тепер живе родина.
«На 99% рішення щодо дружини вже ухвалене»
Минулого тижня подружжя в черговий раз побувало на допиті в ФСБ. Андрій Виноградов розповідає, що слідчий Ігор Скрипка напередодні зателефонував їм і запропонував забрати вилучену раніше техніку.
«Коли ми прийшли, він сказав, що техніку нам не поверне, але у нього до нас є питання. І почав розпитувати, кому з нас який комп'ютер належить. Ми відмовилися говорити, пославшись на статтю 51 (Конституції Росії ‒ КР). Тоді слідчий сказав, що в такому випадку висуне всі звинувачення господарю помешкання, де був обшук, тобто моєму тестю», ‒ розповів він Крим.Реалії.
Треба відзначити, що Ігор Скрипка також веде кримінальні справи відносно заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова. Зокрема, він виносив рішення про примусову психіатричну експертизу Умерова, а потім ініціював допит у цій же справі його російського адвоката Миколи Полозова, тим самим «вибивши» його із захисту.
Що конкретно викликало претензії російських спецслужб до Наталі Харченко, поки не ясно. Спочатку питання у російських силовиків були відносно до її сторінки в соціальній мережі «ВКонтакте», на якій нібито було опубліковане її фото в камуфляжі з українським прапором на тлі кримських пейзажів. Тепер же з'ясовується, що претензії є до файлу, виявленого слідчим на одному з комп'ютерів, вилучених у подружжя.
Вони знайшли в одному з вилучених комп'ютерів файли 2014 року, викачані Наталією з інтернету, які вважаються неприйнятними для РосіїАндрій Виноградов
«Вони знайшли в одному з вилучених комп'ютерів файли 2014 року, викачані Наталією з інтернету, які вважаються неприйнятними для Росії. У них йдеться про те, що Росія ‒ це світове зло, з яким потрібно боротися. Наразі це основна претензія. Звинувачень офіційно нам не висунули, але ті питання, які задавали на останньому допиті, свідчать, що на 99% їх рішення щодо моєї дружини вже ухвалене», ‒ розповів Виноградов.
Сама Наталя Харченко не може поширювати подробиці допиту, оскільки раніше з неї взяли підписку про нерозголошення інформації.
Адвокат Едем Семедляєв на допит допущений не був, але інформацію має. Він підтвердив, що слідчого ФСБ цікавить файл, знайдений у вилученому комп'ютері.
«У ньому знайшли якісь висловлювання екстремістського толку. Але поки не ясно, що за висловлювання. Кримінальної справи поки немає, але, швидше за все, вона буде порушена за статтею 280.2 Кримінального кодексу Росії, тобто заклики до екстремістської діяльності», ‒ говорить він.
Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді примусових робіт або позбавлення волі на період до п'яти років.
Як з'ясувалося, на допит в ФСБ також викликали батьків Наталії Харченко, які не поділяють поглядів своєї дочки.
У кримському управлінні ФСБ інформацію про ситуацію з подружжям не коментують.
«За Україну я готова померти»
Подружжя стверджує, що їхні допити в ФСБ супроводжуються психологічним тиском і пропозиціями покинути півострів.
Наталя Харченко розповідає про повчання від слідчого: «Він говорив: у тебе двоє дітей, і можна на цьому не зупинятися замість того, щоб «займатися нісенітницями». Мене охоплює злість на допитах, бо я не вважаю Крим територією Росії. Чому на території України я маю відповідати за законодавством Росії? Я це висловила в обличчя слідчому. Він у відповідь промовчав».
Наталя і Андрій також зіткнулися із засудженням з боку родичів і знайомих.
У Криму всі радять нам сидіти тихо і не висовуватися. Це політика 95% населенняАндрій Виноградов
«У Криму всі радять нам сидіти тихо і не висовуватися. Це політика 95% населення. Тебе не чіпатимуть, поки ти будеш сидіти та мовчати. Це говорять і родичі, і знайомі. І ми самі розуміємо, що чим менше в Криму буде таких людей, як ми, тим менше «головняка» у ФСБ. Хоча іншим кримським українцям нас, як виявилося, ставлять у приклад», ‒ каже Андрій Виноградов.
Його дружина теж підтримки в рідній сім'ї не знайшла: «Окрім чоловіка, мене ніхто не підтримує. Батьки вважають, що я вчинила нерозважливо і нерозумно. Але я не боюся і ні про що не шкодую. Я б хотіла, звичайно, виїхати з Криму, але зараз грошей особливо немає. Незважаючи на те, як далі складеться моя доля, хочу сказати, що я ‒ громадянка України і я не боюся того, що мене можуть посадити. За Україну я готова померти».
Економічні проблеми в цій родині пов'язані, зокрема і з увагою до неї з боку ФСБ. Після того, як на роботі Андрія Виноградова дізналися про обшук, його попросили звільнитися. Знайти нове місце вдалося. Але про історію з ФСБ новий роботодавець не знає. Андрій про це не говорить, адже боїться втратити і це джерело прибутку.