Українські банки залишили Крим одразу після анексії, але президент Росії Володимир Путін порадив кримчанам не віддавати старі кредити. На півострові зареєстрували Фонд захисту вкладників, який почав повертати депозити клієнтам українських банків. Наприкінці 2015 року російська Держдума ухвалила закон про те, що кримчани також зобов'язані розплатитися за українськими кредитами. За оцінками експертів, на момент анексії Криму загальна сума заборгованості кримчан перед українськими банками становила приблизно два мільярдів доларів.
Your browser doesn’t support HTML5
Член Громадської палати Росії в Криму Григорій Іоффе: «Люди заплатили всі гроші за кредитами, а до них усе одно приходять колектори, пристави. За яким законом кримчани повинні доводити, що вже розплатилися? Чому пройшли суди, а люди ні сном, ні духом про це не чули? Чому вони повинні ходити й показувати якісь папірці? Те, що немає чогось у нотаріуса, – проблема нотаріуса. Коли кримчани брали кредити у щасливі українські роки, вони ніяк не могли припустити, що через багато років сюди прийдуть російські пристави, Фонд захисту вкладників, заарештують майно й зажадають щось доводити».
Спеціаліст у кредитних спорах, юрист антиколекторного агентства «ОФИР» у Москві Данила Міхаліщев вважає, що кримчанам доведеться самим доводити виплати у старих кредитах:
Той, у кого заарештували майно за старі, навіть виплачені борги, все-таки повинен надати документальні докази своєї правотиДанила Михаліщев
– Фонд захисту вкладників не зовсім грамотно взаємодіє зі службою судових приставів, але той, у кого заарештували майно за старі, навіть виплачені борги, все-таки повинен надати документальні докази своєї правоти. Або йти до суду, подавати заяву про зняття чи заборону, або арешт і боротися там. Цей шлях може дати найвагоміше рішення. Інших способів захиститися від претензій я просто не бачу.
Представник українського ПриватБанку: «Ми не передавали права вимоги кредитів ніяким російським органам і колекторам. Після анексії Фонд захисту вкладників роздав кримчанам депозити з українських банків, значить, йому потрібно було якось відшкодувати ці витрати. Зробити це вирішили за рахунок тих, хто брав кредити в Україні, причому навіть якщо клієнт уже все виплатив. Гроші не переводяться українським банкам, а залишаються в Фонді захисту вкладників. Вимоги кримчанам він заявляє напливами – місту за містом. Наприклад, наприкінці 2016 року Фонд зосередився на Керчі, і звідти до нас приїхало дуже багато людей за довідками про погашення кредитів. Але якщо мова йшла про договір іпотеки, то пристави заарештовували цю нерухомість, хоча за неї вже давно розплатилися. Це не зовсім незаконно».
Радник голови Асоціації українських банків Олексій Кущ пояснює, як виникають подвійні борги кримчан:
Незважаючи на те, що анексія була незаконною, продаж боргів колекторам можна вважати законним, якщо в ньому не були задіяні саме кримські, перереєстровані чи закриті, відділення українських банківОлексій Кущ
– Деякі українські банки все-таки поступилися своїми кредитними портфелями російським фінансовим компаніям. Незважаючи на те, що анексія, очевидно, була незаконною, продаж боргів тим же колекторам можна вважати законним, якщо в ньому не були задіяні саме кримські, перереєстровані чи закриті, відділення українських банків. Тобто все, що вирішили поза Кримом щодо цих кредитів, потрібно виконувати. Якщо ж у ланцюжку задіяні будь-які органи чи установи півострова, то виникає подвійний борг, тобто навіть розплатившись у Росії, клієнт може виявити, що ще має борг в Україні. Я б порадив вирішити спірні питання саме з українськими банками, а якщо не допомагає – звертатися до міжнародних судів.