Об'єднання «Кримська солідарність» провело прес-конференцію в День захисту прав людини, на якій зачитали звернення правозахисників до кримськотатарського народу. Подробиці кореспонденту Крим.Реалії розповів правозахисник Ділявер Меметов.
‒ Ділявере, чому Ви вирішили приурочити прес-конференцію саме до Дня захисту прав людини?
‒ У День захисту прав людини, в день, коли в усьому світі відбуваються ті чи інші заходи, ми вирішили також не залишатися осторонь. Ми провели прес-конференцію, на якій висвітлили декілька блоків і окремо зробили звернення до співвітчизників.
‒ На чому «Кримська солідарність» акцентувала увагу громадськості?
Ми звернули увагу на ті жахливі і страхітливі умови, що існують у сімферопольському СІЗО
‒ Ми звернули увагу на ті жахливі і страхітливі умови, що існують у сімферопольському СІЗО. На те, що наші родичі там не отримують необхідної медичної допомоги, тим самим порушуються їхні права.
У другому блоці прес-конференції ми розповіли про ті грубі порушення, що відбуваються під час суду над нашими родичами, про необ'єктивність, несправедливість із боку суддів, прокурорів і слідства.
‒ Розкажіть про звернення «Кримської солідарності» до кримськотатарського народу.
‒ У своєму зверненні ми хотіли донести те, що кримськотатарський народ має свою історію, і ті події, які відбуваються сьогодні, вже мали місце, і тепер у точності повторюються.
Протягом 40-х років на наш народ повісили ярлик «зрадників», тим самим назвавши нас ворогами радянської влади. Сьогодні ж на нас вішають новий ярлик ‒ «терористи»
Протягом 40-х років на наш народ повісили ярлик «зрадників», тим самим назвавши нас ворогами радянської влади. Сьогодні ж на нас вішають новий ярлик ‒ «терористи». Тим самим наших батьків називали «дітьми зрадників», а ми ‒ молоде покоління, є, за логікою, тих, хто нас звинувачує, «дітьми й родичами терористів».
Однак наш народ не сприймав цього раніше й ні за що не прийме сьогодні.
‒ Який вихід запропонували з цієї ситуації?
‒ Тільки в єдності, солідарності, увазі до всіх наших спільних проблем, турботі один про одного, взаємодопомозі, збереженні й дотриманні релігії, культури, ми зможемо вистояти перед злочинами, що вчиняються над кримськотатарським народом.
‒ У цілому, якого ефекту очікуєте від прес-конференції?
‒ Усім зрозуміло, що кримінальні справи над кримськими мусульманами, а це «справа Хізб ут-Тахрір» і «справа 26 лютого», а також адміністративні штрафи, переслідування, мають політичну основу. Ми вважаємо, що вирішити цю проблему можливо тільки політичними шляхами, через консульства, міжнародні правозахисні організації, європейські суди з прав людини, міжнародні військові трибунали і, звісно, звернення очільників держав.
Тому в День захисту прав людини ми й хотіли звернути увагу світової громадськості на всі ці порушення статей декларації з прав людини.
‒ Таким чином, прес-конференція покликана, зокрема привернути увагу міжнародної громадськості до згаданих Вами проблем?
‒ Сподіваємося, дасть Бог, що мною згадані відомства й організації звернуть свою увагу на всі безчинства й нехтування правами людей у Криму.
9 квітня в Севастополі Кримська контактна група з прав людини вперше організувала зустріч усіх сімей мусульман, заарештованих російськими силовиками в Криму. Пізніше ця практика стала щомісячною. На черговій зустрічі, в травні, родичі політв'язнів оголосили, що об'єднуються в громадське об'єднання «Кримська солідарність». Пізніше об'єднання «Кримська солідарність» стало відкритим не тільки для родичів обвинувачених російськими силовиками в приналежності до організації «Хізб ут-Тахрір», а й для сімей інших політв'язнів Криму, а також викрадених і зниклих мусульман.