Серія затяжних конфліктів, які один за іншим виникають в підконтрольній Росії Громадській палаті міста Севастополя, де-факто паралізували її роботу. Днями члени ГП, обрані за квотою Законодавчих зборів, оголосили про те, що на позачерговому засіданні органу була переобрана його президія: голову палати звільнили з посади, а його заступника і зовсім виключили. Призначенці екс-губернатора Сергія Меняйла заперечують як саме рішення, так і факт проведення засідання Громадської палати міста.
Корені конфлікту севастопольських громадських діячів зариті в глибини протистояння міської влади. Обрання членів Громадської палати збіглося з періодом, коли боротьба між депутатами ‒ прихильниками Олексія Чалого і колишнім градоначальником Сергієм Меняйлом ‒ досягла своєї кульмінації. Тоді більшість у складі Палати належала ставленикам останнього, в результаті чого і президію, і всі посади голів комітетів, і склад ради ГП сформували переважно з представників «променяйлівського» сегменту громадських об'єднань.
«У Громадській палаті розподілилися у комітети і почали працювати. Працювали дуже навіть добре. Кожен працював в своєму напрямку, і результати були», ‒ говорив севастопольському інформаційного ресурсу ForPost один з членів ГП Григорій Донець.
Революція в обличчях
Підґрунтя для загострення латентного конфлікту підготувала передвиборна кампанія, що проходила в Севастополі в серпні-вересні 2016 року. Тоді представник губернаторської групи громадських діячів, заступник голови Громадської палати Олег Гасанов нецензурно висловився щодо деяких своїх колег ‒ кандидата в депутати Держдуми Росії від «Партії Росту» Олега Ніколаєва, а також міського депутата Олексія Чалого. Реакцією на ці виступи стала спроба декількох громадських діячів виключити Гасанова з Палати за порушення кодексу етики. Більше того, рішення ухвалили, оскільки за нього проголосували 12 осіб ‒ не менше 50% членів ГП, як зазначено у відповідному законі. Проте, голова Громадської палати Євген Халайчев вирішив інакше: раз немає більшості, рішення не ухвалене.
Рада, контрольована Халайчевим і його прихильниками, намагалася заборонити останнє засідання, проте повноваження голови органу не дозволяють йому цього зробити.
«Закон про севастопольську Громадську палату говорить, що ініціювати позачергове засідання можуть члени ГП в складі не менше третини від загальної кількості (всього у складі палати 24 людини ‒ КР), а кворум на засіданні ‒ не менше 50% від загального числа громадських об'єднань. Всі ці положення були дотримані: ініціювали засідання ‒ 10 членів, були присутні на ньому ‒ 12. Всі члени Громадської палати були належним чином, завчасно повідомлені про місце і час проведення позачергового засідання», ‒ розповів Крим.Реалії новообраний заступник голови Громадської палати Севастополя Іван Комелов.
Раніше громадські працівники вже повідомляли про те, що з боку Халайчева мали місце регулярні «технічні» порушення регламенту роботи ГП.
І знову «п'ята колона»
Губернаторська група громадських діячів поспішила оголосити, що факт проведення засідання і рішення, ухвалені на ньому, вони розцінюють як «юридично нікчемні».
Ніяких інших форм роботи у вигляді зустрічей, переговорів, обговорень в законі про Громадську палату не передбаченоОлег Гасанов
«Відповідно до закону Севастополя про Громадську палату, згідно з регламентом ГП, чітко визначені форми роботи ГП ‒ засідання ГП, засідання Ради ГП, засідання комісій та робочих груп ГП. Ніяких інших форм роботи у вигляді зустрічей, переговорів, обговорень в законі про Громадську палату не передбачено. Відповідним чином, і рішень від імені ГП на будь-яких інших заходах, окрім як визначених законом, не передбачено», ‒ наголосив Олег Гасанов у коментарі сайту ForPost.
Член Громадської палати Росії від Севастополя Ольга Дронова також сказала місцевим ЗМІ про те, що єдиним легітимним, з її точки зору, головою ГП залишається Євген Халайчев, а події, які розгортаються навколо Палати, Дронова ототожнила із захопленням.
Нічого екстраординарного не відбулося, я ‒ легітимний голова Громадської палатиЕвген Хайлачев
Сам Халайчев спочатку не виявляв бажання спілкуватися з журналістами на цю тему, але пізніше сказав «Крымиформу» наступне: «Нічого екстраординарного не відбулося, я ‒ легітимний голова Громадської палати. Зміна керівництва ГПС можлива двома третинами голосів Громадської палати Севастополя», ‒ пояснив він.
Втім, ремарка Халайчева спростовується текстом регламенту ГП, на який він посилається. Пункт 9 статті 28 регламенту свідчить, що звільнення голови Палати із займаної посади розглядається за поданням не менше однієї третини від загальної кількості членів органу. Рішення вважається ухваленим, якщо за нього проголосують більше половини громадських об'єднань.
Однак найбільш реакційною дією на «заколот» стало звернення губернаторських членів ГП до ФСБ і прокуратури. Громадські працівники попросили спецслужби перевірити своїх колег, проте предмет потенційної перевірки залишається незрозумілим.
Не вперше колеги нас називають «п'ятою колоною», ми звиклиІлля Кисельов
«Там, мабуть, вирішили, що чергова «п'ята колона» діє. Ну, що ж, не вперше колеги нас називають «п'ятою колоною», ми звикли», ‒ зауважує член Громадської палати Ілля Кисельов.
Проте, представники Закзборів наполягають, що рішення, ухвалені на позачерговому засіданні, є чинними. Більше того, новий склад президії вже звернувся з відповідними повідомними листами в ГП Росії, в регіональний парламент і до т.в.о. губернатора Севастополя Дмитра Овсянникова.
Шляхи до примирення і силовий сценарій
До слова, уряд Севастополя вже відреагував на ці події. За інформацією севастопольського інформаційного ресурсу «Примечания», віце-губернатор В'ячеслав Гладков запросив конфліктуючі сторони до себе за стіл переговорів, а сам Дмитро Овсянников закликав обидві групи громадських діячів припинити дискредитувати інститут громадської палати і, в разі, якщо консенсус неможливий, саморозпуститися.
Я б запропонував колегам саморозпуститися і заново сформувати інститут громадської палати, якщо вони не зможуть домовитисяВ'ячеслав Гладков
«Я б запропонував колегам саморозпуститися і заново сформувати інститут громадської палати, якщо вони не зможуть домовитися», ‒ сказав т.в.о. губернатора.
«Я не готовий сказати про те, чи може, згідно з нормами законодавства, ГП Севастополя саморозпуститися, ‒ каже Крим.Реалії Кисельов. ‒ Т.в.о.
губернатора може відкликати членів, призначених за губернаторською квотою і замінити їх іншими громадськими діячами. Але я не думаю, що він буде це робити. Сумніваюся, що він особисто буде втручатися в цей конфлікт, тим більше, що свою думку він висловив, і я з ним, в принципі, згоден. Я готовий виступити за саморозпуск».
Незважаючи на заклики до примирення з боку виконавчої влади міста, хтось зараз намагається блокувати роботу ГП «силовим» шляхом. Громадські працівники повідомляють про те, що з апарату Палати пропав журнал вихідної документації.
З органу влади украли документНаталія Кірюхіна
«Фактично, з органу влади, а громадська палата ‒ це структурний підрозділ Закзборів, був украдений документ. Мені сказали в апараті, що ввечері журнал вихідної кореспонденції схопила і забрала член ГП Ольга Дронова. Є свідок», ‒ повідомила член ГП Наталія Кірюхіна. Дронова свою причетність до інциденту спростувала.
Окрім того, за інформацією «Примечаний», в деяких колах існує думка про необхідність залучити до роботи Палати якісь парамілітарні структури, які забезпечать «охорону» ГП і збереження за Євгеном Халайчевим контролю над органом.
«Простого шляху виходу з ситуації, що склалася немає, і навряд чи він знайдеться. Поки що ще не надійшла відповідна реакція з боку Законодавчих зборів. Коли дочекаємося відповіді з парламенту, можна буде більш предметно про щось говорити, а поки ‒ чекаємо», ‒ підсумував Ілля Кисельов.
На сайті підконтрольної Росії Громадської палати Севастополя склад президії органу поки що залишається незмінним: Халайчев є головою, а Гасанов ‒ його заступником. Новини про ухвалення будь-яких кадрових рішень у відповідному розділі сайту відсутні.
Севастопольський ресурс ForPost в своєму матеріалі, присвяченому кадровим метаморфозам у Громадській палаті, провів опитування серед відвідувачів сайту, за підсумками якого більшість респондентів (понад 77% ‒ КР) вважають ухвалені рішення легітимними. Трохи менше 13% опитаних висловили байдужість до цієї проблеми, а близько 10% наголосили, що головою і заступником голови ГП мають залишитися Євген Халайчев і Олег Гасанов відповідно.
Текст містить термінологію, яка офіційно використовується на Кримському півострові