Джон Болтон, колишній посол США в ООН і високопосадовець Держдепартаменту США часів президентства Джорда Буша-молодшого, є одним із провідних претендентів на посаду Державного секретаря США в уряді Дональда Трампа. Про це повідомляє видання The Hill.
Протягом останніх років Болтон виступав за озброєння України, надання їй перспективи членства в НАТО та критикував зовнішню політику президента США Барака Обами, використовуючи ситуацію в Україні як приклад провальних рішень офіційного Вашингтона.
«США все ще мають час відповісти рішуче, заявити про себе з позиції сили. Розчленування України проти її волі неприпустиме. Вашингтон має надати Києву озброєння й іншу допомогу і водночас поновити план президента Буша про пришвидшене надання Україні членства в НАТО», – писав Болтон на сторінках видання Los Angeles Times у серпні 2014-го року.
«Путін має знати, що якщо він захопить більше територій України, її решта однозначно стане членом НАТО та ЄС і лишатиметься непохитно ворожою до Москви в майбутньому», – наголошував Болтон.
У той же період дипломат пов’язував посилення підтримки України з боку США із обранням нового президента.
«Ми маємо сподіватись, що у США ми за три роки матимемо справжнього президента. Тоді ми можливо зможемо щось зробити», – коментував ситуацію в Україні Болтон каналу Fox у березні 2014-го.
У липні 2014-го року після збиття малайзійського «Боїнга» проросійськими сепаратистами, Болтон також закликав до «стратегічної відповіді» Росії з боку США, яка на його думку мала включати:
– наближення України до членства в НАТО;
– відновлення активного розвитку системи ПРО США;
– повну відмову російським банкам у доступі до фінансових ринків США.
Згадками про Україну рясніє і сторінка Джона Болтона у Twitter, починаючи з 2014-го. Останнє змістовне згадування України датується березнем.
«США мають розробити політику щодо України й інших колишніх радянських республік перед тим, як Путін переконає Європу зняти економічні санкції. Він відводить війська з Сирії, щоб показати європейцям, що він стабілізував регіон, а у відповідь хоче зняття санкцій, накладених через Україну», – писав тоді Болтон.
Зараз слід додати – невідомо, чи минулі заяви Джона Болтона досі актуальні. Так видання The Hill серед іншого називає критичну позицію Болтона щодо Росії головною перепоною для його призначення.
Україна не згадується Болтоном у статті з приводу пріоритетів закордонної політики президента Трампа, яку опублікувало видання The New York Post. При цьому спадок Обами на міжнародній арені Болтон бачить у виключно похмурих тонах та дорікає чинному президенту США зокрема за нездатність рішуче захистити союзників.
«Не можна сказати, що Обама не мав власного, виразного світогляду. На думку Обами й на думку всіх його провідних радників, включно із Гілларі Клінтон, глобальна присутність Америки, її сила та ствердність, успішний захист нею власних союзників та інтересів – насправді створюють напругу на міжнародній арені, призводять до нестабільності й конфлікту. В рамках цього світогляду зусилля США, спрямовані на забезпечення власної та своїх союзників безпеки – це проблема, а не вирішення проблеми», – йдеться в матеріалі.
Головним негайним завданням Трампа на міжнародній арені Болтон називає негайне скасування ядерної угоди з Іраном (на думку дипломата, вона колосально наблизила Тегеран до створення ядерної зброї й посилила його позиції як спонсора тероризму й фактичного противника США в цілій низці конфліктних ситуацій на Близькому Сході – КР).
Росія двічі згадується у програмній статті Болтона, і обидва рази у критичному контексті. Спочатку ймовірний держсекретар Трампа каже, що повітряна база Росії в сирійській Латакії «радикально змінила стратегічне середовище на сході середземноморського регіону й за його межами».
І нарешті Болтон зазначає, що міжнародна політика США має зважати на стратегічні завдання «захисту конституційної системи США від агентів глобального урядування», а також на реалії «міжнародної конкуренції із Китаєм і Росією».
Чекати, чи стане критик Кремля головним дипломатом буцімто проросійського Трампа (сам новообраний президент такі заклики раз за разом відкидав – КР) залишилося недовго.