Кримський форум: Повернути Крим ‒ встановити справедливість і світовий порядок

Меджліс кримськотатарського народу провів у Львові в Українському католицькому університеті «Кримський форум». Вперше такий захід відбувся в Сімферополі у 2012 році і мав стати щорічним форумом політв'язнів радянського режиму. Однак анексія Криму Росією таким планам завадила. У Львові правозахисники і колишні політв'язні говорили про ситуацію на півострові, про репресії та залякування Росією нелояльного населення в Криму.

Чотири роки тому на Кримському форумі говорилося, що порушення прав кримськотатарського народу стало можливим тому, що комунізм не був засуджений за злочини проти людства і майбутньому Росії загрожує її минуле, підкреслив політичний і громадський діяч із Росії, правозахисник, політв'язень радянських таборів Сергій Ковальов. За його словами, сьогодні Росія погрожує вже всьому світу.

Правозахисник Сергій Ковальов на Кримському форумі у Львові

«Росія тягне за собою багато чого в світі. Необхідно зрозуміти, що це небезпечно, що Росія ‒ це загроза всьому світу. Анексія Криму свідомо була вирішена двома простими міркуваннями, які неможливо приховати, а чому не взяти те, що силою можна забрати. А ще цей крок має на меті ‒ не пустити Україну в Європу. Кримська авантюра Росії відрізняється нахабством, масштабністю, несподіванкою. Але це не нова для Росії стратегія, вона починається з 1917 року і до 2014, і кінця і краю їй не видно», ‒ сказав Сергій Ковальов.

Правозахисник, один з лідерів єврейської громади України Йосип Зісельс у Львові

Для учасників Кримського форуму, а серед них були політв'язні радянського режиму, члени Гельсінкської групи, які відсиділи роки в радянських таборах і в'язницях, кримські татари завжди були прикладом консолідації. «А сьогодні народ опинився на межі геноциду», ‒ зазначив Йосип Зісельс, громадський діяч, колишній дисидент і політв'язень.

Росія змінює етнічну карту Криму

За офіційними повідомленнями, в Криму живе 2 мільйони 284 тисячі осіб. Однак, як розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Росія сьогодні намагається виштовхнути з півострова нелояльних до нової влади людей, зокрема й кримських татар і етнічних українців. Натомість заселяє Крим росіянами з Росії, а це ‒ члени сімей ФСБ та інших каральних органів.

Рефат Чубаров

«Росія намагається шляхом виштовхування нелояльного населення змінити етнічну карту Криму. 22 наших земляки позбавлені волі, п'ять осіб за релігійні переконання притягнули до кримінальної відповідальності», ‒ зазначив лідер кримських татар.

Кримські татари, кримчани різного етнічного походження, які взяли участь у зібранні, хотіли почути конкретні пропозиції та ідеї від правозахисників, які боролися за радянських часів проти порушення прав людини, про те, як їм діяти в нинішній ситуації, коли вони опинилися за межами Криму. Говорилося про необхідність створити нову міжнародну правозахисну організацію, тому що сьогодні ті механізми боротьби, які використовували учасники Гельсінської групи в 70-80-ті роки вже застаріли.

Важливо голосно на весь світ говорити про ситуацію в Криму, щоб світ не забув про Крим
Данута Пшивара

«Перш за все, треба звернути увагу світу на те, що відбувається в Криму, захистити жертв порушень прав людини, допомагати людям, надавати їм гуманітарну і юридичну допомогу, допомагати біженцям і громадським організаціям із Криму, які зараз працюють за межами півострова, щоб вони могли підтримати людей, які залишилися на півострові і страждають. А ще важливо голосно на весь світ говорити про ситуацію в Криму, щоб світ не забув про Крим», ‒ сказала Данута Пшивара, співзасновник Гельсінського комітету в Польщі.

Крим ‒ тест на совість світу

Під час Кримського форуму обрали тему для обговорення ‒ «Світ через призму Криму», тому що вирішення долі півострова залежить від світових процесів. А для цього західного світу потрібні радикальні рішення.

Вчений, правозахисник і громадський діяч Мирослав Маринович

«А це ‒ радикалізм повернення до загальнолюдських цінностей, радикалізм життя без брехні, радикалізм довірливої опори на Божий закон. Але щоб світ це зрозумів потрібний катаклізм величезної сили. Дисидентство і правозахисний рух спиралися на вічні цінності ‒ свободу окремої людини і народу, гідність людини, право на вільний розвиток. Доля Криму в цих словах», ‒ зазначив колишній дисидент, правозахисник Мирослав Маринович.

Учасники Кримського форуму, політв'язні радянського режиму і правозахисники, звернулися до світової спільноти, засудивши агресію Росії проти України, висловивши свою солідарність із кримськотатарським народом, який за останні 70 років змушений вдруге переживати масову трагедію.

«Деокупація Криму, відновлення територіальної цілісності України, захист прав і свобод кримськотатарського та інших народів Криму ‒ це тест на совість для всього світу. Повернення Криму до складу України ‒ це встановлення справедливості і світового порядку», ‒ йдеться у спільному зверненні до світової спільноти політичних в'язнів радянського режиму.

Your browser doesn’t support HTML5

На II Кримському форумі у Львові говорили про важливість підтримки політв'язнів