Світова преса продовжує писати й коментувати дані електронних декларацій українських держслужбовців і депутатів і те багатство, про яке дізналися приголомшені пересічні українці, які переважно живуть бідно. Також є публікації про унікальну роль, що в адміністрації Барака Обами відіграв віце-президент Джозеф Байден, тримаючи постійний зв’язок із українським керівництвом і ставши фактично головним лобістом України на Заході. Також є статті про пісенний конкурс «Євробачення-2017» у Києві, що стане рекордним за всю історію конкурсу за кількістю країн-учасниць.
Британська газета The Guardian розмістила статтю про електронні декларації під заголовком: «Україна приголомшена на тлі того, як стало відомо про величезні запаси готівки політичної еліти».
До цих декларацій занесені яйця Фаберже, колекції зброї й величезні запаси готівки, зазначає лондонське видання.
«Через два роки після того, як українці скинули Віктора Януковича й увірвалися до його шикарної з перегибами заміської резиденції під Києвом, дані, які стали відомі після введення в дію нової системи, що вимагає від чиновників декларувати свої статки й нерухоме майно в інтернеті, змусили багатьох задуматись: а чи нова еліта є кращою», – йдеться у статті.
«Але що найбільше вразило, так це те, наскільки багато статків політики України ховають готівкою», – продовжує автор.
У статті наводиться приклад прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, який задекларував 1,2 мільйона доларів і 460 тисяч євро готівкою, а також колекцію дорогих годинників. Багато інших українських чиновників задекларували сотні тисяч доларів готівкою.
«Усі приголомшені кількістю готівки в нашій країні», – сказала газеті журналіст-розслідувач Христина Бердинських.
Опозиційний депутат Михайло Добкін задекларував 1780 пляшок колекційного вина, а голова Державної фіскальної служби Роман Насіров подав у своїй декларації дані про спільне володіння з дружиною шикарними швейцарськими годинниками, діамантами, шубами й більш ніж двома мільйонами доларів готівкою.
Газета також зауважує, що сам факт тримання головою Нацбанку України грошей у доларах навряд чи дасть упевненість населенню щодо перспектив української гривні.
«Ще одна річ, що вражає, – це перебір. Навіть якщо комусь добре живеться, неясно навіщо державному посадовцю десять шикарних годинників, 30 земельних ділянок і власна церква», – каже Бердинських газеті.
І хоча оприлюднення електронних декларацій чиновників є важливою справою і слугує процесові євроінтеграції України та очищенню від корупції, однак, як пише газета, реакція всередині України має менший ентузіазм, аніж за кордоном.
«Один колумніст назвав українських посадовців «моральними дегенератами». У суспільстві, де середня зарплата становить трохи більш ніж двісті доларів на місяць, величезні статики в деклараціях лише підкреслюють колосальний розрив між політичною елітою й пересічними українцями, які переважно є бідними», – пише британська The Guardian.
Американський журнал Foreign Policy вмістив статтю під заголовком: «Що робитиме Україна без дядечки Джо?», маючи на увазі віце-президента США Джо Байдена.
«Ніхто в уряді США не мав більше впливу в Україні, аніж віце-президент Джо Байден. Як ключова контактна особа в адміністрації Обами щодо України він організовував підтримку Києву на тлі російської військової інтервенції, та збудував особисті приязні стосунки з лідерами України», – зазначає американське видання.
«Але любов з його боку мала й тверді сторони, коли він неодноразово затримував фінансову допомогу Києву через стурбованість щодо поширеної в Україні корупції», – додає часопис.
Foreign Policy зазначає, що новий верховний головнокомандувач у США прийме президентську присягу 20 січня наступного року на тлі стурбованості в Держдепартаменті, Міністерстві оборони й Конгресі США щодо поведінки Росії в Україні і ще деінде.
«Від російських безтурботних бомбувань сирійського міста Алеппо до хакерських нападів на Національний комітет Демократичної партії США, від підтримки озброєних сепаратистів на сході України до вимахування «ядерною шаблею» – американські дипломати, чільні військові посадовці й конгресмени все активніше закликають до більш агресивного підходу до Росії», – пише журнал.
Часопис Newsweek пише про визначення дат проведення пісенного конкурсу «Євробачення» в Україні навесні наступного року.
Отже, півфінали конкурсу відбудуться в українській столиці у вівторок і четвер 9 й 11 травня відповідно, а фінал – у суботу 13 травня.
Видання зазначає, що київське «Євробачення» буде рекордним за кількістю країн-учасниць – 43, включно з Австралією, яка втретє вже братиме участь у «Євробаченні», а також Румунією й Португалією, які повертаються до конкурсу після пропущеного року.
Конкурс відбудеться в Міжнародному виставковому центрі в Києві, який вміщує до 11 тисяч глядачів.
Видання, посилаючись на організаторів пісенного конкурсу, каже, що інформація про можливість придбання квитків буде оприлюднена найближчими місяцями.