Із Тайганського водосховища в Криму перестали скидати воду. Але не тому, що східний Крим більше її не потребує, а тому, що спускати більше нічого ‒ у водоймі відсутній корисний об'єм води. Водойма настільки обміліла, що навіть при великому бажанні влади, спускати звідти воду далі вже не виходить.
У вересні-жовтні рівень води в одному з колись найбільших водосховищ Криму ‒ Тайганському ‒ опустився далеко від основи греблі. Там, де колись було дно, тепер рясно росте трава.
Ті ділянки, з яких вода пішла нещодавно і які не встигли зарости травою, покриті глибокими тріщинами
Ті ділянки, з яких вода пішла нещодавно і які не встигли зарости травою, покриті глибокими тріщинами, як у якійсь глиняній пустелі.
Справа в тому, що Тайганське водосховище ‒ одне з найстаріших у Криму. Будівництво водойми відбувалося протягом 1934-1938 років у Джайваганській балці ‒ лівій притоці річки Біюк-Карасу.
Але 1970 року для зрошення сільськогосподарських земель поруч було збудовано Білогірське водосховище. Через що наповнення Тайганського водосховища почало здійснюватися з Білогірського за допомогою перепускного каналу.
Однак верхів'я Білогірського водосховища повністю висохли ще у вересні. Там залишилося лише русло річки Біюк-Карасу, в долині якої розташоване водосховище. Тому припинилося й наповнення Тайганського водосховища.
Тепер без підживлення із Білогірського водосховища проблема обміління Тайганського стала ще складнішою, через що навіть припинення скидання води на потреби східного Криму з цієї водойми вже не рятує ситуацію.
А тим часом у Тайганського водосховища, або як його називають місцеві жителі ‒ Тайгану ‒ є ще один важливий споживач води ‒ це однойменний парк левів «Тайган», розташований поруч. Величезне господарство парку вимагає щоденної значної кількості води.
«Так, води в Тайгані майже немає, але ми тягнемося трубопроводом за «калюжею», що лишилася. Надія на швидкі зимові дощі...», ‒ каже власник парку левів «Тайган» Олег Зубков.
До 2015 року вод Тайганського водосховища вистачало навіть для зрошення. Однак у зв'язку з гострим дефіцитом води в східних регіонах ця практика припинилася.
Для забезпечення питною водою населення Східного регіону відбувається перекидання води з Тайганського й Білогірського водосховищ річкою Біюк-Карасу до Північно-Кримського каналу
У травні 2016 року заступник голови російського «Державного комітету водного господарства й меліорації Республіки Крим» Володимир Лисенко провів нараду, де повідомив, що для забезпечення питною водою населення Східного регіону відбувається перекидання води з Тайганського й Білогірського водосховищ річкою Біюк-Карасу до Північно-Кримського каналу.
Володимир Лисенко підкреслив, що в умовах низької наповнюваності Білогірського водосховища й відсутності корисного об'єму води в Тайганському водосховищі відповідно до пункту 5 статті 3 Водного кодексу Російської Федерації, яким визначений пріоритет використання водних об'єктів для цілей питного й господарсько-побутового водопостачання перед іншими цілями використання, російський Держкомводгосп направляє наявні водні ресурси цих водосховищ на водопостачання населення.
До перекривання Північно-Кримського каналу з материкової України Тайганське водосховище завжди було досить повноводним, щоб бути місцем рекреації для жителів Білогірська. Влітку на березі водойми відпочивали і дорослі, і діти. Тепер такої можливості немає, тому що колись велике водосховище обміліло настільки сильно, що більше нагадує ставок.
Україна забезпечувала до 85 відсотків потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з островом. Після анексії Криму Росією 2014 року, постачання води на півострів припинили.
Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції