«Як правозахисники, ми з координатором Польового правозахисного центру Олександрою Криленковою відвідали сім'ю Рустема Ісмаїлова, заарештованого 12 жовтня в Кам'янці. Поспілкувалися з дружиною Рустема – Фатмою, оцінили обстановку, надали інформаційно-консультаційну допомогу», – повідомив Крим.Реалії координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров.
У подружжя Ісмаїлових троє дітей: дочка Хадіджа – 7 років, син Фатич – 6 років, син Халід – 2,5 роки.
За інформацією правозахисника, якою він поділився з Крим.Реалії, 12 жовтня о шостій ранку Фатма і Рустем тільки збиралися зробити ранковий намаз, коли в двері голосно постукали. Подружжя тільки прокинулось і ще навіть не встигло як слід одягнутися, коли в будинок вже увірвалися, вибивши двері, російські правоохоронці. Рустем спробував щось їм сказати, в той же момент йому нанесли удар, і вдягли наручники. Пізніше він умовив парвоохоронців дозволити йому нормально одягнутися, тому що у мусульман не прийнято навіть чоловікам бути напівоголеними перед сторонніми. Потім йому знову вдягли наручники.
Your browser doesn’t support HTML5
Один із силовиків почав кричати, щоб йому здали всі телефони, які є в будинку. Забрав навіть телефон сусіда, який той забув, коли був у гостях в Ісмаїлова. Тому повідомити нікому про все це не було можливості.
Діти теж відразу прокинулися від шуму. Старшу доньку почало трясти від страху
Діти теж відразу прокинулися від шуму. Старшу доньку почало трясти від страху.
Голова групи представився, ним виявився слідчий слідчого відділу УФСБ по Республіці і Севастополю Олександр Лавров. З ним було чоловік дванадцять, з яких половина – в масках.
Силовики поводилися під час обшуку грубо. Взуття не знімали. Пред'явили постанову на обшук від 11 жовтня, але вона була з помилкою, як виявили пізніше, так як в постанові власником будинку вказали Рустема Ісмаїлова, а насправді будинок за документами належить його батькові.
Обшук проводили дуже ретельно, придивлялися до всіх паперів. Знайшли зошит з університетським конспектом з хімічними формулами Фатми і почали допитуватися, що це. Фатма показала їм свій диплом вчителя хімії, виданий Таврійським національним університетом, і тільки це їх трохи заспокоїло.
«Силовики перерили весь будинок. Знайшли 13 тисяч доларів, залишених на зберігання братом Рустема, у якого є бізнес в Краснодарському краї. Їх теж вилучили», – розповідає Фатма.
Правоохоронці ставили питання, особливо їх цікавив хадж (паломництво) Рустема. Посилаючись на ст. 51 Конституції Росії молоде подружжя відмовилося давати будь-які свідчення силовикам. Також відмовилися підписувати протокол обшуку. Рустем сказав, що вони можуть підписати його, якщо внесуть до протоколу свої зауваження, на що отримав відмову.
Копію протоколу обшуку силовики залишили лише після вимоги Фатми. Рустема забрали з собою.
Рустема, як і чотирьох інших мусульман, затриманих того дня, звинуватили в приналежності до партії «Хізб ут-Тахрір», забороненої в Росії і визнаної терористичною організацією.
Свого чоловіка Фатма характеризує з позитивної сторони. У Рустема вища економічна освіта. Останнім часом, щоб забезпечувати багатодітну сім'ю, працював на будівництві.
Зі звинуваченням мого чоловіка в тероризмі ми повністю не згодні. Нашу сім'ю знають всі сусіди. Запитайте будь-якого, всі скажуть, що наша сім'я поряднаФатма Ісмаїлова
«Зі звинуваченням мого чоловіка в тероризмі ми повністю не згодні. Нашу сім'ю знають всі сусіди. Запитайте будь-якого, всі скажуть, що наша сім'я порядна. У нас діти ростуть. Ми ні від кого не ховалися. Їх звинувачення – вони несправедливі. Я не збираюся мовчати. Ці звинувачення не тільки несправедливі, а й неправомірні», – зазначила Фатма.
Пізніше силовики прибули і до будинку батьків Рустема в Білогірську, де також провели обшук.
У родині вже побували представники об'єднання родичів політв'язнів «Кримська солідарність» і запропонували приєднатися до них.