Переробка побутових відходів не перший рік є однією з основних проблем севастопольського міського господарства. Проблеми зі стихійними звалищами, неакуратне використання площ полігонів ‒ звалищ ТПВ, а також нерозвинене законодавство в галузі роботи з відходами ‒ все це є наслідком відсутності сміттєпереробних підприємств.
Довгий час чиновники різних рівнів говорили про необхідність будівництва сміттєпереробного заводу, а концепції його потенційного функціонування «куховарили» всі підряд: від учених-самоучок до студентів місцевого університету. Однак із часом усі вони, від раціональних до найбільш нетрадиційних, за непотрібністю списувалися в утиль.
«Питання необхідності будівництва заводу з переробки відходів є актуальним уже років десять, ‒ каже голова Громадської екологічної ради Маргарита Литвиненко. ‒ Раніше до нас намагалися «зайти» інвестори, зокрема й західні, які пропонували свої розробки в галузі сміттєпереробки. Кілька років тому був представлений проект австрійської компанії, яка пропонувала виділити землю під будівництво підприємства й не вимагала ніяких додаткових асигнувань».
Скандальний полігон
Зараз полігон для складування твердих побутових відходів розташований у Першотравневій балці й уже займає значну за розміром земельну ділянку. Протягом останнього часу першотравневий полігон ТПВ регулярно провокував різні скандали в епоху губернаторства Сергія Меняйла. Зокрема, на ділянках неодноразово виявляли протікання, був ризик змішування цієї рідини з питною водою. Екологи також відзначали, що підготовка до запуску чергової карти полігону супроводжувалася вирубкою ялівцю, але найбільш масштабний скандал серед екологів викликало бажання Меняйла «поділитися» полігоном із Бахчисарайським районом. Однак останні наміри колишнього градоначальника були втілені в життя.
Рішення про розширення полігону за замовчуванням не обіцяє нічого хорошогоМаргарита Литвиненко
«Полігон перебуває в неналежних умовах. Основною проблемою є огорожа, що має формальний характер, ‒ продовжує Литвиненко. ‒ З цієї причини сміття з полігону постійно розлітається навколо. Активно ходять чутки про те, що керівництво міста розглядає можливість розробки четвертої карти для розширення площі полігону. Якщо вони вирішать освоювати четверту карту, потрібно буде рекультивувати третю, а з цим у нас завжди були проблеми: існують правила рекультивації, але вони завжди грубо порушуються. І взагалі, рішення про розширення полігону за замовчуванням не обіцяє нічого хорошого».
Із севастопольським екологом солідарний і координатор міського проекту «Севсвалки.Нет» Ілля Кисельов: «Сьогодні в нас три карти, завтра ‒ четверта, а земля-то в місті не нескінченна, і про це потрібно постійно пам'ятати. І, звісно, питання «поховання» відходів теж дуже важливе. Воно суворо регламентоване законодавством, але в нас завжди виходить так: приїхала машина, засипала звалище й усе, на цьому все закінчилося», ‒ розповів Крим.Реалії Кисельов.
Зажевріла надія
Деякий час тому тимчасовий виконувач обов'язкыв директора департаменту міського господарства російського уряду Севастополя Андрій Чибісов повідомив про те, що в місті планують збудувати сміттєпереробний завод. Кошторис передбачає, що введення в експлуатацію подібного підприємства коштуватиме приблизно 600 мільйонів рублів, однак Чибісов одразу зазначив, що в стінах уряду ще не вирішили, інвестор не знайдений.
Переробка покликана знизити обсяг відходів до 80 відсотків від утворюваних сьогодніАндрій Чибісов
«Це буде переробка твердих відходів. У першу чергу, сортування, у другу чергу ‒ переробка, щоб їх можна було використовувати у виробництві і в експлуатації самого полігону. Переробка покликана знизити обсяг відходів до 80 відсотків від утворюваних сьогодні», ‒ сказав чиновник в ефірі севастопольського телеканалу «НТС» і додав, що процес спорудження об'єкта триватиме від 8 до 16 місяців.
«Звісно, проблема переробки сміття вкрай актуальна для Севастополя, ‒ каже Ілля Кисельов. ‒ Будівництво заводу необхідне. Я думаю, що 600 мільйонів ‒ це саме та сума, на яку можна збудувати гідне підприємство. Щоправда, поки що не зрозуміло, про що саме говорять чиновники: це буде сміттєспалювальний завод чи це буде сортування і вторинна переробка. Якщо це сміттєспалювання, то потрібно визначитися: ми просто спалюємо сміття чи спалюємо й отримуємо з цього електроенергію, яка в місті нині є дефіцитним продуктом».
Не думаю, що уряду вдасться заманити великих інвесторів, які змогли б організувати переробкуМаргарита Литвиненко
Маргарита Литвиненко виявилася не такою оптимістичною у своїх прогнозах, щодо можливостей підконтрольного Кремлю місцевого уряду в організації системи переробки ТПВ: «Мені здається, що в цьому випадку йдеться про лінії сортування сміття, до слова, колись у Севастополі така існувала. Не думаю, що уряду вдасться заманити великих інвесторів, які змогли б організувати переробку. Сміттєспалювання, зрозуміло, теж є вкрай проблематичною галуззю. У нас уже колись функціонував такий завод на вулиці Хрустальова. Тоді жителі не могли ні вікна відкрити, ні двері ‒ всі просто задихалися від перманентного смороду», ‒ каже еколог.
Експерти вважають, що перехід від складування й захоронення твердих побутових відходів до переробки сміття потягне за собою додаткові витрати, які не мають безпосереднього зв'язку з будівництвом об'єкта.
«Після завершення будівництва заводу актуалізується питання роздільного збору сміття. На сьогоднішній день у Севастополі це не має широкої популярності. У деяких дворах міста створені умови для роздільного збору: існують баки для пластику, для паперу й органіки. Але зараз, усі розуміють, що це не має сенсу, бо ви будете усе акуратно збирати й розсортовувати, а через годину приїде машина, яка згребе все в одну купу. В разі спорудження заводу потрібно буде додатково створювати умови для роздільного збору в усьому місті, а це, безсумнівно, спричинить додаткові матеріальні витрати», ‒ додав Кисельов.