Американське видання Foreign Affairs розмірковує над долею України протягом наступних 25 років. Польське періодичне видання Rzeczpospolita пише про прибуття на окуповану проросійськими бойовиками частину України чергового «гумконвою» з Росії. Американська газета Miami Herald повідомляє про критику російським міністром закордонних справ Сполучених Штатів і його звинувачення на адресу українського керівництва.
Американський журнал із питань зовнішньої політики Foreign Affairs публікує статтю «Наступні 25 років України». У підзаголовку промовляється: «Просування вперед під постійною загрозою з боку Росії». Автор статті Олександр Мотиль пише, що українці, які відзначили 25-у річницю незалежності своєї держави, мусять пам'ятати, що наступні 25 років будуть значно важливішими і складнішими для України.
Автор нагадує, що «Україна проголосила незалежність 24 серпня 1991 року за винятково сприятливих геополітичних обставин: Радянська імперія розвалювалась, її спадкоємець – Росія була налаштована на демократію, а її військо було послаблене...». За подібних обставин Україна тоді могла проігнорувати здійснення фундаментальних системних реформ і просто існувати собі в такій перехідній формі протягом чверті сторіччя. І от сезон гарної погоди закінчився, і негода, яка постала на видноколах, змушує Україну давати собі раду з тим, що загрожує самому її існуванню. Для того, щоб вижити, Україні буде потрібно щось більше, ніж її звичайне тупцювання на місці. Україна муситиме наполегливо просуватися вперед, згідно з чітко визначеним списком пріоритетів.
Американський журнал зазначає, що президент Росії Володимир Путін активно проштовхує свою гегемонію в так званому «близькому зарубіжжі». Таким чином Росія не лише модернізує своє військо й озброєння, а також активно веде політику брязкання зброєю й захоплення чужих територій, порушуючи післявоєнний порядок у Європі і правила міжнародної поведінки, створюючи деспотичний гіпернаціоналістичний режим, який ґрунтується на культі особи. Тим часом роздута пропагандистська машина скерована на переконання росіян та жителів країн Заходу, що Путін діє в їхніх інтересах. Водночас, як зазначає автор, путінська Росія є доволі хитким режимом, що має всі ознаки подальшого занепаду. Нереформована російська економіка перебуває у стані затяжного падіння. Чим далі Путін залишатиметься при владі, тим більшою є ймовірність того, що Росія як держава зазнає колапсу з непередбачуваними наслідками – від громадянської війни й до масового потоку біженців до своїх сусідів.
Foreign Affairs вказує, що за цих обставин українське керівництво має виробити дороговказний список засадничих принципів розвитку України. По-перше, Київ мусить окреслити виживання України як незалежної й демократичної держави своїм безперечним стратегічним пріоритетом. Усе інше має бути вторинним. А це, на думку автора, значить переключення політичної уваги від анексованого Криму й окупованого Донбасу на державне будівництво у вільній Україні. Це в жодному разі не означатиме визнання анексії й окупації, проте Київ мусить навчитися жити за умов «тимчасової втрати» цих регіонів чи їхньої «квазіреінтеграції на умовах конфедерації», щоб сконцентруватися на досить довгоочікуваній реструктуризації, що необхідна для невідворотної вестернізації України. По-друге, Україна мусить зрозуміти, що вона сама відповідає за власне виживання. За будь яких умов жодна країна Заходу не піде війною проти Росії, полишивши надію щодо зближення з Москвою. Це, звісно, може змінитися, якщо Путін знов щось подібне утне, але це навряд чи станеться у найближчому майбутньому. По-третє, виживання України ґрунтується на чотирьох взаємопов'язаних стовпах: сильне військо, сильна економіка, сильна демократія й патріотичне населення. Одне не може існувати без іншого. По-четверте, хоч Україна й робить усе, щоб викорінити корупцію, ключем до швидкого і сталого економічного зростання має стати мале й середнє підприємництво в Україні. Американське видання підсумовує, що впродовж перших 25 років України, як незалежної держави, вона вижила головним чином через те, що ніхто не загрожував її існуванню. Це нині змінилося назавжди, і Україна мусить навчитися жити за умов постійної російської загрози й дедалі більшої байдужості Заходу. Врешті-решт, Україна мусить стати східноєвропейським економічним тигром. Якщо цього не станеться, Україна може не побачити 50-ї річниці своєї незалежності.
«Наступні 25 років України»
Польський часопис Rzeczpospolita друкує матеріал «Україна: черговий російський конвой для сепаратистів на Донбасі». У підзаголовку зазначається, що, за словами речника Державної прикордонної служби України Олега Слободяна, на окуповані проросійськими сепаратистами території Донбасу в'їхав черговий «гумконвой» з Росії, не узгоджений ані з владою в Києві, ані з міжнародними організаціями. Видання нагадує, що це вже був 56-й конвой техніки, що переїхав неконтрольований Києвом українсько-російський кордон із Росії. Росія розпочала ввозити подібні конвої на окуповані території України ще від початку конфлікту – з 2014 року. Ця остання автоколона складалась із 69 вантажівок.
Польська газета пише, що українська влада стверджує, що ці російські автоколони мають зброю й пальне для проросійських сепаратистів. Видання додає, що у зворотному напрямку російські вантажівки вивозять з України обладнання заводів, а також тіла вбитих бойовиків і вояків російського війська. Далі часопис знов наводить слова Олега Слободяна, який написав у Фейсбуці: «Оскільки Російська Федерація в черговий раз грубо порушила норми міжнародного й національного права, що регламентують порядок направлення гуманітарних вантажів, і представники Міжнародний комітет Червоного Хреста також не брали в цьому участі, українська міжвідомча група здійснювала лише візуальне спостереження без виконання контрольних функцій».
Rzeczpospolita нагадує, що Україна не контролює деякі кордони і прикордонні переходи на певних ділянках Донецької тй Луганської областей, які окупували проросійські сепаратисти. Польське видання повідомляє, що на папері в російських вантажах значились «продукти харчування й медикаменти». Також у списку значились «книжки, меблі й санітарні предмети». На додаток, до України первісно мало б в'їхати 60 вантажівок, тоді як насправді кількість вантажних автомобілів, які в'їхали на неконтрольовану Києвом територію України з Росії, становила в підсумку 69 вантажівок.
«Україна: черговий російський конвой для сепаратистів на Донбасі»
Американська газета Miami Herald містить статтю «Міністр закордонних справ Росії: угоду про припинення вогню має бути збережено». У матеріалі повідомляється про виступ російського урядовця на засіданні Генеральної асамблеї ООН, у якому він поклав провину за кров на Близькому Сході й у Північній Африці на Сполучені Штати та їхніх союзників. Часопис зазначає, що настрій і тон промови російського міністра нагадував риторику і стан відносин між СРСР і США у розпал Холодної війни.
Американський часопис додає, що Лавров звинуватив Україну в «іграх на нуль очок». Російський міністр закордонних справ, як пише газета з Маямі, сказав, що Київ воліє грати в ці ігри замість того, щоб виконувати умови угод, спрямованих на зменшення конфронтації у країні. Лавров також розкритикував рішення дискваліфікувати деяких російських атлетів за вживання допінгу, назвавши це політично вмотивованим кроком. Російський дипломат звинуватив Захід у проштовхуванні своїх власних інтересів за рахунок інших за допомогою «повчань, зверхності й винятковості».
Miami Herald пише, що слова Лаврова відображають останнє протистояння між Москвою й Вашингтоном, коли обидві сторони звинувачують одна одну в провалі зусиль у напрямку вирішення сирійської кризи. Американське видання також додає, що Лавров висловлювався доволі критично щодо керівництва України, де й надалі точиться збройне протистояння між підтримуваними Росією сепаратистами й українськими військовими, попри мирні угоди, які були підписані з метою стабілізувати ситуацію. Газета повідомляє, що російський міністр закордонних справ звинувачував українське керівництво та його союзників у використанні української кризи для досягнення хибних політичних цілей. І ця стратегія, як вважає Лавров, не має жодних перспектив.
«Міністр закордонних справ Росії: угоду про припинення вогню має бути збережено»