В Ялті від численних опіків помер 75-річний підприємець Олександр Стрекалін. 2 вересня він підпалив себе на знак протесту проти знесення кафе «Хоттабич» на Приморському пляжі, яким володіла його родина. Кореспондент Крим.Реалії спробував розібратися у тому, чому місцева влада вирішила знести цей заклад і чому ялтинець зважився на такий відчайдушний крок.
Ялтинський підприємець Олександр Стрекалін 2 вересня разом зі своєю дружиною Мілою Селямієвою збиралися відсвяткувати її День народження. Але несподівано їм зателефонували, і повідомили, що їхнє кафе у Приморському парку збираються зносити. Стрекалін та його дружина вирушили туди. Біля кафе, за словами Міли Селямієвої, вони побачили групу чоловіків у штатському і співробітників російської поліції. Власники кафе спробували перешкодити знесенню і повідомили, що мають договір оренди будівлі та інші правовстановчі документи.
«Чоловік сказав, що на ці будівлі є техпаспорт. Що ми їх збудували за свій рахунок і передали на баланс міста, що немає ніяких підстав їх зносити. А поліцейські йому скрутили руки. А він закричав у відповідь: «Що ви робите? Мені що, спалити себе, щоб ви мене почули?» ‒ розповіла Міла Селямієва.
Поки Міла продовжувала суперечку з поліціянтами, Олександр вийшов з території кафе, облив себе займистою рідиною і підпалив. У важкому стані його доправили до міської лікарні. Через два дні він помер.
Облаштування чи рейдерство?
Олександр Стрекалін прожив у Криму більшу частину життя. За словами його зятя Мустафи Селямієва, на півострів він потрапив незабаром після закінчення інституту. У Ялті Олександр Іванович працював керівником міського будівельного управління. У 90-х близько п'яти років був першим заступником мера міста.
«Після виходу на пенсію, у якості подяки, ялтинська адміністрація надала можливість додаткового заробітку до пенсії ‒ можливість організувати кафе на Приморському пляжі», ‒ розповів Селямієв у коментарі для Крим.Реалії.
За його словами, сім'я Стрекаліна за власний рахунок збудувала кафе на пляжі і передала його на баланс міста, після чого взяла цю будівлю в оренду. Заклад отримав назву «Хоттабич».
Міла Селямієва стверджує, що з міською адміністрацією у них був укладений договір на оренду кафе, який вони час від часу пролонгували. 2011 року, за словами дружини Стрекаліна, у «Хоттабичі» сталася пожежа і їм довелося відновлювати будівлю за власний кошт. Селямієва додала, що після березня 2014 року вони переуклали договір оренди ‒ він діє до 2018 року.
Олександр Іванович з радістю сприйняв у 2014 році приєднання до Росії. Але пізніше ми зіткнулися зі свавіллям місцевої владиМустафа Селямієв
«Будучи москвичем, Олександр Іванович з радістю сприйняв у 2014 році приєднання до Росії. Але пізніше ми зіткнулися зі свавіллям місцевої влади», ‒ розповів зять Стрекаліна Мустафа Селямієв.
Під «свавіллям» він має на увазі плани ялтинської адміністрації демонтувати всі кафе на Приморському пляжі, що належать місцевим підприємцям, і передати цю територію новій компанії. Про ці наміри мерія міста повідомила навесні 2016 року.
На початку квітня Ялтинська адміністрація провела конкурс на проведення облаштування Приморського пляжу. Перемогу в ньому здобуло московське ТОВ «Ягуар». Чиновники оголосили, що за допомогою передачі пляжу новому орендарю вони хочуть облаштувати територію і зробити її більш комфортною для відпочинку.
«На всьому березі планується мінімізація торгових підприємств і ліквідація несанкціонованих об'єктів торгівлі. Ми хочемо позбутися від шалманів і зробити пляжі комфортними для відпочинку людей», ‒ наголосив у травні 2015 року Темерлан Джазаєв ‒ гендиректор підприємства «Об'єднана керівна компанія», у віданні якого перебувають муніципальні пляжі ПБК.
Однак власники кафе на Приморському пляжі, серед них і сім'я Олександра Стрекаліна, повідомили, що облаштування території ‒ це тільки привід для рейдерського захоплення їхніх об'єктів.
«Нічого іншого не залишається»
Приморський пляж здали новому орендарю, але ялтинські підприємці не збиралися просто так розлучатися зі своєю власністю. Вони наполягали на тому, що конкурс на облаштування відбувся незаконно, оскільки про його проведення стало відомо тільки за 10 днів. Окрім того, за словами підприємців, у них на руках є чинні договори на оренду об'єктів нерухомості на цій території, які ніхто не скасовував.
13 травня на нараді у ялтинській адміністрації власник кафе «Хоттабич» Олександр Стрекалін повідомив, що якщо від бізнесу його сім'ї не відчепляться, то він вдасться до крайнощів і вчинить самоспалення.
Ми 15 років справно платили все, що потрібно, і виконували всі вимоги міської влади. А тепер нас незаконно виганяють, вбивають мій бізнесОлександр Стрекалін
«Ми 15 років справно платили все, що потрібно, і виконували всі вимоги міської влади. А тепер нас незаконно виганяють, вбивають мій бізнес. Якщо ви не з'ясуєте ситуацію, я накладу на себе руки шляхом самоспалення. Я досить вольова людина, мені нічого іншого не залишається зробити, щоб захистити свою сім'ю», ‒ пригрозив він тоді.
У відповідь гендиректор «Об'єднаної керівної кампанії» Тамерлан Джазаєв сказав, що у кафе Стрекаліна немає законних підстав для роботи на Приморському пляжі.
«Термін договору оренди у них закінчився рік тому. Окрім того, за договором у них має бути 360 квадратних метрів площі, але фактично з 2009 року вони самовільно зайняли ще 300 квадратних метрів», ‒ наполягав він.
А через кілька тижнів після цієї наради ‒ 27 травня ‒ група невідомих чоловіків міцної статури прийшли до кафе «Хоттабич», щоб знести його. Члени сім'ї Стрекаліна спробували їм перешкодити. На місце приїхали співробітники російської поліції. Вони не стали заважати знесенню кафе і силою відтіснили власників кафе за територію закладу. У результаті невідомим особам вдалося частково демонтувати будівлю.
Обурені ялтинські підприємці у відповідь склали відкрите звернення до російського голови Криму Сергія Аксьонова, у якому вони поскаржилися на місцевих чиновників і попросили втрутитися у ситуацію. Однак, за словами Міли Селямієвої, жодної реакції не було. Як стверджує підприємниця, після цього невідомі у супроводі поліції ще кілька разів приходили до них у кафе. Родичі Олександра Стрекаліна кажуть, що він тяжко переживав спроби влади знести кафе «Хоттабич». За їхніми словами, він намагався умовити чиновників зберегти заклад, але замість цього натрапляв на образи. Це, як вважають близькі Олександра, і спонукало його піти на крайнощі.
Підконтрольна Росії влада Ялти і Криму ніяк не прокоментували те, що трапилося. Заступник голови російської адміністрації Ялти Іван Паюк обмежився реплікою, що Олександр Стрекалкін не є підприємцем.
У нас підприємця Стрекаліна, який намагався себе спалити, немає і не булоІван Паюк
«У нас підприємця Стрекаліна, який намагався себе спалити, немає і не було. Підприємництвом займалася його дружина», ‒ сказав Паюк.
Від відповідей на інші запитання Паюк відмовився, зіславшись на те, що він не дає коментарі телефоном.
Як повідомляють ялтинські медіа, підконтрольна Росії прокуратура Криму почала перевірку законності демонтажу кафе «Хоттабич». Чи відкрита кримінальна справа за фактом самогубства Стрекаліна ‒ невідомо. Прощання і похорон ялтинця заплановані на 7 вересня.