Львів – Сьогодні Україна перебуває на передовій великої глобальної битви за демократію й сучасний уряд, заявив у Львові американський політолог і публіцист Френсіс Фукуяма. І якщо цю битву Україна виграє – це стане прикладом для всього світу.
Френсіс Фукуяма не вперше в Україні. Востаннє він тут побував три роки тому. Зізнається, що Україні приділяє досить велику увагу. Найбільшими проблемами українського сьогодення називає корупцію й відсутність фахових кадрів у владі, тобто присутність саме старої еліти.
Чим вищий рівень корупції, чим більше невирішених проблем у державі, тим це більш вигідно для Росії, яка прагне поглинути Україну, наголосив політолог. Відтак, саме від України нині залежить, куди вона продовжить свій шлях – у бік Європи, як про це було заявлено на Євромайдані, чи в бік недемократичних процесів, у чому так зацікавлена Росія.
Українці вийшли на дві революції – Помаранчеву й Революції гідності, де вони чітко заявили про своє бажання будувати демократичну країну, але після цих подій люди розчарувались, бо не вдалося подолати корупцію, відтак навести лад у країні.
Слід боротись із корупцією і тісно працювати саме з приватним секторомФренсіс Фукуяма
«Після Євромайдану в українців більший рівень усвідомлення не допустити помилок, які були зроблені після Помаранчевої революції. Тому слід боротись із корупцією й тісно працювати саме із приватним сектором», – каже Френсіс Фукуяма.
У людей нової влади має бути інший спосіб мислення, щоб готові були працювати заради суспільства, а не приватних інтересівФренсіс Фукуяма
Утім, на запитання Радіо Свобода про те, які саме помилки робить сучасна українська влада, американський політолог відмовився відповідати. Але зауважив, що нині Україна потребує якісно нових людей у владі, з іншими цінностями, аніж у нинішніх урядовців.
«Стара українська система базувалась на еліті, яка розподіляла ресурси, підтримувала стабільність країни, а ресурси перебували у приватних руках. Нині Україна потребує відкритих державних інституцій, у людей нової влади має бути інший спосіб мислення, щоб готові були працювати заради суспільства, а не приватних інтересів», – відповів Френсіс Фукуяма Радіо Свобода.
Сила українців – у згуртованості
Американський політолог силу України вбачає у громадянському русі, бо саме рух знизу може впливати на владу. Те, що після Євромайдану не народився потужний громадський рух чи політична партія з активних майданівців, його не здивувало.
Громадянське суспільство є великим гравцем в українській політиціФренсіс Фукуяма
«У часи Євромайдану була мобілізація громадянського суспільства. Мене не дивує, що українці стали більш пасивними. Але це та сила, той потенціал, який потрібно використати. Громадянське суспільство є великим гравцем в українській політиці. Вплив Євросоюзу і США на формування українських інституцій може допомогти використати цей потенціал», – зауважив політолог.
Якщо є люди, які хочуть змінити ситуацію у державі, вони мають йти у політику і владуФренсіс Фукуяма
Френсіс Фукуяма бере участь у проекті Українського католицького університету щодо підготовки українських управлінців. Бо переконаний, щоб змінити ситуацію в державі, потрібно брати на себе відповідальність і йти у владу. Бо у громадянському суспільстві домінує думка, що всі політики й урядовці погані, але не можна залишатись осторонь процесів у державі й не контролювати кроки влади.
«Залишившись осторонь усіх процесів у державі – ви ніколи не отримаєте успішний уряд. Тому, якщо є люди, які хочуть змінити ситуацію в державі, вони мають іти в політику і владу і зробити це самим. Лише відкрита підтримка громадянського суспільства і впровадження глобальної демократії може врятувати Україну», – переконаний Френсіс Фукуяма.