Спеціально для Крим.Реалії
Менш ніж за два тижні у Коктебелі стартує джазовий фестиваль Koktebel Jazz Party, що проводиться МІА «Россия Сегодня» Дмитра Кисельова за підтримки Міністерства культури Російської Федерації. Тим часом, побоюючись санкцій, організатори заходу досі приховують прізвища іноземних учасників фестивалю.
Заснований 2003 року українцями Лілією Млинарич, Володимиром Соляником, Кирилом Вишинським і російським журналістом Дмитром Кисельовим, Koktebel Jazz Festival швидко став культурною перлиною кримського оксамитового сезону. На цей захід, що раніше проходив у другій половині вересня, приїжджали найкращі музиканти, серед яких лауреати Греммі Стенлі Кларк, Біллі Кобем, Рішар Галіано, зірки світового джазу Арчі Шепп, Ніно Катамадзе, Карл Фрієрсон, Кортні Пайн, Ел Фостер, групи De Phazz, Shibusashirazu Orchestra, Red Snapper. Більшість учасників були, звичайно ж, із країн СНД.
Анексувавши 2014 року Крим, Росія прихопила і коктебельский фестиваль. Назву змінили на Koktebel Jazz Party
Анексувавши 2014 року Крим, Росія прихопила і коктебельский фестиваль. Назву змінили на Koktebel Jazz Party, логотип якого, оформлення рекламної продукції та сайту вельми схожі на використовуваний справжнім фестивалем Jazz Koktebel дизайн.
Президент Koktebel Jazz Festival Лілія Млинарич оголосила про його переїзд у селище Затока Одеської області.
«Відразу ж після проведення прес-конференції нашого фестивалю, 10 червня (2014 року – КР), з'явився сайт російського Koktebel Jazz Party, – а ще 1 червня цього заходу просто не існувало! – Розповідає арт-директор Koktebel Jazz Festival Олександра Єрченко. – Не дивно, що деякі люди плутають заходи. Хіба можна говорити про чесну гру або про етичність організаторів?».
До речі, за словами тієї ж Лілії Млинарич, Дмитро Кисельов з 2006-го року до фестивалю «Джаз Коктебель» не мав ніякого відношення.
2014 року в Коктебелі виступили, в основному, російські музиканти. Серед запрошених іноземних учасників – музиканти з Бразилії, США, Ізраїлю, Великобританії, Індії, Вірменії, Німеччини, Бельгії та Нідерландів. Найзнаменитіший серед них – американський джазмен Том Харрелл.
2015 року трапилася осічка: Мінкульт України опублікував список артистів кримського фестивалю Koktebel Jazz Party, попередивши про заборону на в'їзд
2015 року агентство пропагандиста Кисельова також намагалося запросити якомога більше музикантів із різних країн, але трапилася осічка: Мінкульт України опублікував список артистів кримського фестивалю Koktebel Jazz Party, попередивши про заборону на в'їзд.
До переліку внесено: Afromania Red Square Band (Артур Бест, Етері Беріашвілі, Олена Тоймінцева, Георгій Мелікішвілі, Георгій Юфа, Андрій Давідян), Авішай Коен, Андрій Давідян, Вагіф Садихов, Валерій Пономарьов, Віл Джонс, Володимир Нестеренко, Гері Бартц, Грег Тарді, гурт Four Tenors (Сергій Головня, Костянтин Горшков, Роман Соколов, Антон Залетаев, Яків Окунь, Володимир Кольцов-Крутов, Олександр Зінгер, Карина Кожевникова), Дебора Браун, Дмитро Мосьпан, Енвер Ізмайлов, Ерік Девіс, Євген Рябий, Ігор Бутман, Ігор Золотухін, Ірина Роділес, Лариса Доліна, Маріам Мерабова, Нешітой Вейтс, Олексій Кузнєцов, Павло Сурков, Том Харрелл.
«Прибуття іноземних діячів культури на цей захід матиме прямий наслідок у вигляді заборони їм в'їзду на територію України», – цитує прес-служба міністерства віце-прем'єр-міністра – міністра культури України В'ячеслава Кириленка.
У результаті, майже всі ці музиканти відмовилися від візиту до анексованого півострова.
У нинішньому році на офіційному сайті фестивалю Koktebel Jazz Party досі не опублікована точна програма. Серед учасників зазначено, наприклад, «колектив з Японії», «інтернаціональний колектив (Німеччина, Корея, Монголія, Росія)», «колектив зі США» тощо.
Ми вирішили оприлюднити повний склад безпосередньо перед початком фестивалюОрганізатори Koktebel Jazz Party
Організатори при цьому заявляють: «Оргкомітет фестивалю має пояснити свою позицію щодо відсутності у програмі імен артистів і назв деяких колективів. Імена артистів уже відомі, це дійсно знамениті, блискучі виконавці. Справа в тому, що під час підготовки до фестивалю 2015 року, ми зіткнулися з практикою, коли після оголошення учасників на них чинився тиск з боку урядів їхніх країн. Саме з цієї причини на фестиваль не змогли приїхати група De-Phazz, Артуро Сандавал і ще низка виконавців. Для того щоб цього року ситуація не повторилася, ми вирішили оприлюднити повний склад безпосередньо перед початком фестивалю».
Зате імена китайських джазменів у таємниці не тримають. Це джазовий квартет Li Xiaochuan: Лі Сяочуань (Li XiaoChuan) – труба, Хуан Юн (Huang Yong) – бас гітара, Сюе Сяолун (Xue XiaoLun) – барабани, Чжан Сюнгуан (Zhang XiongGuan) – гітара.
Як показує практика минулого року, Міністерство культури України може ефективно працювати. Чи зуміє цього року оперативно відреагувати і заборонити в'їзд іноземцям на анексований півострів – сподіваємося.
«Джаз Коктебель» стане маркером зростання свободи, відродження і щастя наших міст. Цього року він пройде у місті з оновленою історією і оновленою назвою – Чорноморську»Лілія Млинарич
А справжній Koktebel Jazz Festival – XIV Міжнародний музичний – пройде цього року з 25 по 28 серпня. «Найбільший виклик, який зараз стоїть перед кожним з нас – це змінитися самому і змінити світ навколо себе на краще, – каже президент фестивалю Лілія Млинарич. – Наш фестиваль – це наша свобода і відображення нас самих. Це живий організм, і він також змінюється разом з нами. Фестиваль буде там, де зміни йдуть швидше, і вони очевидні. «Джаз Коктебель» стане маркером зростання свободи, відродження і щастя наших міст. Цього року він пройде у місті з оновленою історією і оновленою назвою – Чорноморську».
Учасниками музичного опен-ейру стануть Submotion Orchestra (UK), The Bad Plus (USA), Blue Foundation (DK), Kadebostany (CH), Max the Sax (AT), Сергій Бабкін (UA), Tonbruket (SE), Garden City Movement (ISR), Beissoul & Einius (LT), The Erised (UA), Boom Pam (ISR), panivalkova (UA), 5 Vymir (UA), The Hypnotunez (UA) та інші.
Генадій Кравченко, кримський оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції