Росія і Туреччина планують відновити зв’язки після санкцій

Президент Росії Володимир Путін та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган під час зустрічі у Санкт-Петербурзі. 9 серпня 2016 року

У Санкт-Петербурзі відбулася зустріч президента Росії Володимира Путіна і президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана. Ці переговори тривали близько двох годин. На початку зустрічі Путін зазначив, що візит Ердогана свідчить про «відновлення діалогу» між країнами, і зауважив, що російські санкції проти Туреччини Росія скасовуватиме крок за кроком. Ердоган, у свою чергу, заявив, що він «був радий» телефонному дзвінку Путіна з висловленням підтримки після нещодавньої спроби перевороту в Туреччині.

​Президенти Росії Володимир Путін і Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган після зустрічі в російському Санкт-Петербурзі заявили, що вважають за пріоритет відновлення двосторонніх зв’язків між їхніми країнами до рівня, що існував до початку конфлікту між ними.

Це була перша зустріч двох президентів від часу, коли в листопаді минулого року відносини Москви й Анкари різко загострилися через збиття Туреччиною бомбардувальника Су-24 з Росії, що здійснював удари в Сирії і, за турецькими даними й даними НАТО, порушив її кордон. Росія відповіла низкою економічних санкцій проти Туреччини.

Путін, зокрема, повідомив, що Росія відтепер поступово скасує санкції, що були запроваджені проти Туреччини: «Маємо намір поетапно скасовувати запроваджені раніше спеціальні економічні заходи та обмеження стосовно турецьких компаній», – зазначив він.

Your browser doesn’t support HTML5

Президенти Росії і Туреччини провели зустріч


Москва запровадила торговельні санкції щодо Туреччини, а кількість російських туристів, які відвідують країну, впала на 87% у першій половині 2016 року. Росіяни становили другу – після німців – групу іноземних туристів у Туреччині, і лише в 2014 році, за оцінками, витратили тут три мільярди доларів.

Тепер Росія пообіцяла поступово відновити усі чартерні туристичні рейси до турецького середземноморського узбережжя.

Нині обидва президенти також підтвердили поновлення роботи над газопроводом «Турецький потік», що були зупинені через кризу у відносинах.

«Одним із перших зателефонував»

Зустріч відбувається на тлі зростання суперечностей у відносинах Анкари із Заходом – після невдалої спроби військового перевороту в Туреччині, внаслідок якої загинули 230 людей. Туреччина звинувачує Захід у тому, що він виявляє більшу стурбованість з приводу дій влади після придушення перевороту, ніж щодо самого путчу.

Ердоган висловив вдячність Путіну за те, що той зателефонував одним із перших після повідомлень про спробу путчу в ніч з 15 та 16 липня.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Санкт-Петербург, 9 серпня 2016 року

«Зокрема той факт, що пан президент зателефонував нам невдовзі після спроби путчу 15 липня, є справді важливим для нас в плані солідарності та психологічного аспекту», – сказав Ердоган на прес-конференції в Санкт-Петербурзі.

Що стосується ще одного питання, яке було на порядку денному російсько-турецьких переговорів, – а йдеться про війну в Сирії, – то тут позиції двох країн протилежні: Росія підтримує режим президента Башара апь-Асада, а Туреччина підтримує сирійську опозицію.

«Туреччина має довгий кордон із Сирією і може співпрацювати з Росією, і ми можемо вдатися до кроків без того, аби порушувати територіальну цілісність Сирії. Ми не хочемо розпаду Сирії. Але щоб так було, ми б хотіли, аби одна людина, яка пролила кров шестисот тисяч людей, відійшла від влади і припинила вбивства», – сказав Ердоган в інтерв’ю російським медіа.

«Шантажує Захід»

Отже, президент Ердоган у Петербурзі заявив, що обидві країни можуть відновити пошкоджені зв’язки і зробити їх іще міцнішими, а Путін говорив про можливість відновлення повноформатних взаємин з Анкарою.

Президент Росії Володимир Путін. Санкт-Петербург, 9 серпня 2016 року

«Переговори підтвердили, що в наших країн є усі можливості для відновлення нормальних, повноформатних відносин, які б сприяли стабільності не лише в нашому регіоні, але й в усьому світі. Росія готова до такої роботи», – сказав Путін після переговорів з Ердоганом.

Оглядачі також помітили, що Ердоган називав Путіна «дорогим другом», а кореспондент телеканалу CNN підрахував, шо Ердоган під час прес-конференції назвав Путіна «мій друг Володимир» чотири чи п’ять разів.

«Це може занепокоїти партнерів Туреччини в НАТО, чи не збирається Ердоган геополітично повернути Туреччину ближче до Росії», – сказав кореспондент CNN.

Як каже Радіо Свобода експерт Інституту близькосхідної політики у Вашингтоні Анна Борщевська, «путч допомагає Ердогану зміцнювати владу, і він, власне, шантажує Захід, зближуючись із Путіним, і все це працює на вигоду Путіну».