Заяви Трампа щодо Криму є підтримкою агресора – Кузьмін

Ілюстративне фото. Графіті на вулиці Вільнюса, травень 2016 року

В Україні активно реагують на заву кандидата на посаду президента США від Республіканської партії Дональда Трампа про готовність розглянути питання визнання Криму частиною Росії, а також, що жителі Криму приєдналися до Росії шляхом референдуму, не захотівши бути з Україною. У Києві провідні політики вважають Трампа небезпечним – як для України, так і для самої Америки. В Криму думки розділилися – проросійські політики бажають Трампу перемоги на виборах і сподіваються на покращення відносин між Росією та США в разі його президенства, а проукраїнські політики переконані, що Трамп своїми заявами потурає країні-агресору – Росії.

​В інтерв’ю провідній американській телекомпанії АВС Дональд Трамп заявив, що жителі Криму проголосували за те, щоб бути разом із Росією, а не частиною України. А перед тим він заявив про готовність визнати Крим частиною Росії. В разі обрання президентом США, Трамп також збирається розглянути питання зняття західних санкцій проти Росії.

«Путін не йде в Україну, ясно, це щоб ви розуміли. Він не збирається йти на Україну, зрозуміло. Запишіть собі, зробіть собі помітку….», – сказав Трамп.

Your browser doesn’t support HTML5

Трамп: Путін «не збирається в Україну» (відео)


«Але він вже є в України, чи не так?» – запитав ведучий АВС Джордж Стефанопулос.

«Ну, гаразд, він вже там певним чином…», – сказав Трамп, розкритикувавши президента Барака Обаму за «бардак», який, на його думку, має місце в тій частині світу – тобто, в Україні і довкола неї.

«Але Ви сказали, що можете визнати це», – запитав телеведучий про заяву Трампа про готовність визнати приналежність Криму Росії.

«Я збираюся це розглянути. Але, знаєте, люди Криму, з того, що я чув, хотіли би радше бути з Росією, аніж там, де вони були. І ви маєте й це також враховувати, – відповів Трамп.

Коли Трамп зробив першу заяву про можливість визнання Криму російською територією, його головний конкурент на виборах, кандидат від Демократичної партії Гілларі Клінтон сказала, що не здивована висловлюваннями Трампа, адже йому, на її думку, байдужа зовнішня політика США і він готовий пожертвувати будь-якими принципами демократії для збільшення власного капіталу.

«Небезпечний маргінал»

В Україні заяви Дональда Трампа, – а він вже ось майже два тижні як є офіційним кандидатом у президенти США від Республіканської партії після її з’їзду в Клівленді, – викликали гостру критику.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков вважає Трампа небезпечним для України після заяви кандидата в президенти США, що кримчани нібито законно проголосували за те, аби бути в складі Росії.

Небезпечний він як для України, так і для США в тій же мірі
Арсен Аваков

«Безсоромна заява кандидата в президенти США Трампа про можливе визнання Криму російським – діагноз небезпечного маргінала», – написав Аваков у Фейсбуці.

«І небезпечний він як для України, так і для США в тій же мірі. Не може маргінал, що потурає диктатурі Путіна, бути гарантом демократичних свобод у США та світі», – додав Аваков.

Колишній прем’єр-міністр України, лідер «Народного фронту» Арсеній Яценюк вважає, що своєю заявою про Крим та Путіна Трамп кинув виклик цінностям вільного світу, лідером якого є США, на чолі яких Трамп збирається стати в результаті листопадових виборів. Вибори у США відбудуться 8 листопада.

Арсеній Яценюк

Заява Дональда Трампа про Крим та Путіна це переступ етичних і цивілізаційних принципів
Арсеній Яценюк

«Заява Дональда Трампа про Крим та Путіна вийшла за будь-які рамки внутрішньої політичної кампанії… Це важко назвати незнанням. Це – переступ етичних і цивілізаційних принципів», – написав Яценюк у Фейсбуці, додавши, що без перебування США на чолі вільного світу цей світ буде зруйнований – «путінами, ле пенами, ассадами, кім чен унами і десятками інших диктаторів, демагогів, популістів».

«Те, що сьогодні Дональд Трамп каже про Крим, завтра може стосуватися будь-якої іншої частини світу – в Європі, Азії Америці… Упевнений, що чимало представників Республіканської партії відмежовуються від слів Трампа і усвідомлюють їхню небезпеку», – додав Яценюк.


У Києві звертають увагу на той факт, що керівником виборчої кампанії Трампа є Пол Манафорт, який раніше очолював виборчий штаб нині колишнього президента-втікача Віктора Януковича.

«Не даремно Манафорт раніше очолював штаб Януковича, а зараз Трампа… Янукович через Крим втік до Росії. Куди Манафорт приведе Трампа?» – запитав Аваков.


Реакція в Криму

У Криму заяву Трампа підтримав один із провідних проросійських політиків, депутат підконтрольного Росії парламенту Криму Сергій Шувайников.

«Я вважаю, що Трамп правильно мислить. Він має визначати демократичні свободи. Америка ж пишається тим, що вона демократична країна. Тому повинна визнати право кримчан, які вибрали свою батьківщину і поновили історичну справедливість. І це право кримчан. Тому я позитивно оцінюють цю заяву», – сказав Шувайников.

На його думку, за президента-Трампа відносини США з Росією значно покращаться. «І наш шановний президент Володимир Путін знайде з ним спільну мову. Я бажаю Трампу успіхів. Я вірю, що він стане президентом», – додав Шувайников.

Заїр Смедляєв, голова ЦВК Курултаю кримських татар, в інтерв’ю Радіо Свобода, порадив Трампу перед тим, як робити заяви про вільне волевиявлення народу Криму, приїхати на півострів.

«Перед тим, як комусь робити заяви про свободу, треба було б приїхати сюди і поспілкуватися з родичами тих, хто перебуває сьогодні в тюрмах за сфальсифікованими справами. До того ж є випадки викрадання людей – хай поспілкується з їхніми родичами. Якби Трамп приїхав, то я б йому показав, де, з ким зустрітися, де побачити те джерело «свободи», а після цього хай би робив свої розумні чи нерозумні висновки», – сказав Смедляєв.

А директор Українського культурного центру в Криму Леонід Кузьмін вважає заяви Трампа «підтримкою агресора», яким є Росія.

«Людина, яка балотується на посаду президента Сполучених Штатів Америки, повинна усвідомлювати всю відповідальність за свої заяви. Сьогодні Крим – це невизнана територія, яку анексувала Росія. Тому такі заяви – це підтримка анексії, порушення світового порядку і підтримка агресора, що неприпустимо у 21-му столітті», – сказав Кузьмін..


Верховна Рада Україна офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними, а країни Заходу запровадили проти Москви економічні санкції та низку інших обмежень.