Зміна посла Росії в Україні жодним чином не вплине на дипломатичні відносини двох країн, оскільки зовнішню політику Росії визначає Кремль. Так українські й російські експерти коментують звільнення Володимиром Путіним посла Росії в Україні Михайла Зурабова, який обіймав цю посаду понад шість років. Водночас експерти висловлюють припущення, що новий очільник дипломатичного представництва може отримати завдання консолідувати й активізувати проросійські сили в Україні.
У Москві все вирішує одна людина – президент Володимир Путін, а тому прізвище нового посла не має значення. Особливо зараз, коли відносин між двома країнами в принципі немає. Таку думку в ефірі Радіо Свобода висловив колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко, коментуючи звільнення російського посла в Україні Михайла Зурабова. Огризко припускає, що новий російський посол може навіть не приїхати до України.
Від того, чи він приїде, чи він не приїде – наші відносини з Росією від цього ані покращаться, ані погіршаться. Це просто формальністьВолодимир Огризко
«Від того, чи він приїде, чи він не приїде – наші відносини з Росією від цього ані покращаться, ані погіршаться. Це просто формальність, яку зараз вирішили зробити. Але від цього, я думаю, нічого не зміниться», – зазначив Володимир Огризко, який залишається прихильником повного розриву дипломатичних відносин між Україною і Росією.
«Із країною-агресором не може бути відносин. На мій погляд, це треба було зробити відразу і давно. Але ніколи не пізно виправляти свої помилки», – переконаний дипломат.
Політичний експерт Олеся Яхно натомість називає безглуздям розмови про розірвання дипломатичних стосунків між двома країнами. На її думку, в певних площинах стосунки між двома країнами слід зберігати, адже в Росії проживає частина українських громадян, а ще там утримують українських заручників. Щоправда, посольство, особливо в останні два роки, не може займати якусь позицію, відмінну від агресивної політики Кремля, каже вона. Експерт прогнозує, що поки в Росії не зміниться стратегічне бачення відносин з Україною, дипломатичне представництво очолюватиме тимчасовий повірений. Із посиланням на МЗС Росії повідомляли, що тимчасовим повіреним у справах Росії в Україні призначили Сергія Торопова.
Стратегія Росії спрямована на обвал української державності – експерт
Немає зараз у Росії жодної стратегії щодо України, тому що вся стратегія спрямована була і є на сьогодні, як я вважаю, на обвал української державностіОлеся Яхно
«Немає зараз у Росії ніякої стратегії щодо України, тому що вся стратегія спрямована була і є на сьогодні, як я вважаю, на обвал української державності. Чи через зовнішній тиск і військовий шантаж, зокрема через так звані «ДНР-ЛНР», чи через підігрівання внутрішніх політичних конфліктів, тиску і впливу, елементом якого була та ж хресна хода. Ми не можемо говорити про якусь зміну, тому що той самий курс – він на сьогодні зберігається. Тому вірогідно, що досить довго ми матимемо тимчасового повіреного», – вважає Олеся Яхно.
Речник президента Росії Дмитро Песков заявив, що у Кремлі очікують на призначення нового посла до України найближчим часом.
Деякі ЗМІ з посиланням на джерела у Кремлі повідомили, що ним може стати Михайло Бабич, який раніше служив у десанті та військах КДБ, а нині є повноважним представником президента Росії у Приволзькому федеральному окрузі.
Російський політолог Леонід Радзіховський вважає, що новий посол може отримати завдання консолідувати та координувати проросійських політиків і лобістів в Україні.
Глобальні політичні рішення в найближчому майбутньому змінюватися не будутьЛеонід Радзіховський
«Як я розумію, глобальні політичні рішення в найближчому майбутньому змінюватися не будуть. А ось збирати проросійську політичну еліту, проросійських лобістів, які були досить впливовими в Україні – оце завдання. І офіційний посол у цьому сенсі досить важлива фігура», – зазначив Леонід Радзіховський. Однак, чи впорається Михайло Бабич із таким завданням, експерт не впевнений.
Не виключено, що вже у п'ятницю кандидатуру нового посла розглянуть у профільних комітетах обох палат російського парламенту.