У Сімферополі 29 червня співробітники російської Федеральної служби судових приставів опечатали майно місцевого найбільшого транспортного підприємства «СімСітіТранс». Вперше за 14 років свого існування автобуси підприємства не вийшли на маршрути, каже власник компанії Едем Іслямов. Уже за пару годин після приходу на підприємство судових приставів Сімферополем їздили російські «ЛіАЗи». Схоже, що в операції з витіснення «СімСітіТранс» із ринку не лише політичні мотиви.
За інформацією управління Федеральної служби судових приставів у Криму, діяльність «СімСітіТранс» призупинена рішенням суду на 90 діб. «Ми опечатуємо майно, щоб це підприємство не вело свою діяльність. Виконавчі дії розпочались о 6:00 сьогодні. Дії проводяться на підставі рішення суду. Вчора близько 12:00 вручена постанова суду про порушення виконавчого провадження представникам адміністрації ТОВ «СімСітіТранс». Це рішення суду підлягає негайному виконанню», – повідомляє прес-секретар відомства Вікторія Іванова.
Із чим пов'язане виконавче провадження, поки не зрозуміло. Однак ще 20 травня голова підконтрольної Росії адміністрації Сімферополя Геннадій Бахарев повідомляв про розірвання договірних стосунків з ТОВ «СімСітіТранс» на обслуговування семи автобусних маршрутів. «Із сімома маршрутами ми вже перервали договірні стосунки. Із п'ятьма розірвемо найближчим часом», – заявляв він кримським ЗМІ.
Власник підприємства Едем Іслямов, батько голови штабу громадянської акції з блокади Криму Ленура Іслямова, стверджує, що тепер без роботи залишились близько 400 осіб. «Повернувшись до Криму, де я був народжений, а потім депортований, я прагнув допомогти кримським татарам працевлаштуватись і знайти своє місце на Батьківщині. Це вдалось 2002 року, коли моя родина створила транспортне підприємство «СімСітіТранс», де до теперішнього часу працювали 400 осіб, переважно кримські татари. Гірко усвідомлювати, що тепер підприємства не буде – сьогодні його діяльність зупинена, а значить близько 400 осіб, які на ньому працюють, залишаться на вулиці», – зазначає він у своїй заяві для ЗМІ.
За словами Едема Іслямова, за 14 років роботи «СімСітіТранс» у Криму перевіз 127 мільйонів пасажирів.
Саме через його родинні стосунки з Лєнуром Іслямовим багато хто називає арешт майна транспортного підприємства політичною акцією фактичної влади Криму. Але це лише половина правди. Видавлювання «СімСітіТранс» з кримського ринку, судячи з усього, готувалося давно. За тим, хто прийшов на маршрути «СімСітіТранс» і як оперативно це сталося, складно не помітити «красу гри».
«За день-два все стабілізується»
Відразу ж після того, як стало відомо про арешт автобусів «СімСітіТранс», підконтрольна Росії влада Сімферополя заспокоїла містян: нестачі у транспорті не буде. У прес-службі підконтрольної Кремлю адміністрації міста повідомили, що чиновники провели роботу «з заміни цього перевізника на міських маршрутах». «Наразі необхідна кількість одиниць громадського транспорту вже вийшла на маршрути», – запевняє прес-служба підконтрольної Росії адміністрації Сімферополя.
І вже з середи, 29 червня, на маршрутах «СімСітіТранс» у Сімферополі стали ходити російські «ЛіАЗи» – автобуси Лікинського автозаводу, розташованого в місті Лікино-Дулєво Орєхово-Зуєвського району Московської області Росії. Загалом на ці маршрути випустили близько сотні автобусів, повідомляє рупор підконтрольної Росії влади Криму «Крыминформ».
«Ситуація, на яку всі чекали. Не варто хвилюватись. Ми підстрахувались у повному обсязі, випустили близько 100 автобусів. Це автобуси інших перевізників, і муніципальні, але не нові. Я розумію, що виникнуть якісь моменти, тому вибачився сьогодні перед городянами. Прошу з розумінням до цього ставитись. За один-два дні все повністю стабілізується», – стверджує Геннадій Бахарев.
Складно уявити, що сотню автобусів із Росії доставили на півострів у дні, поки кримські чиновники і суд виносили рішення про призупинення діяльності «СімСітіТранс»
З огляду на складну кримську логістику, складно уявити, що сотню автобусів із Росії доставили на півострів у дні, поки кримські чиновники і суд виносили рішення про призупинення діяльності «СімСітіТранс». Логічніше згадати, що ще в грудні минулого року до Сімферополя доставили партію автобусів «ЛіАЗ», які мали вийти на маршрути ще кілька місяців тому, але весь цей час простоювали.
Минулого тижня заступник міністра транспорту Російської Федерації Микола Асаул нагадав про це кримським чиновникам: «Просив би все-таки сфокусувати увагу місцевих органів влади, щоб не пізніше липня усі в регіоні автобуси і тролейбуси стали на маршрути».
Кому довірили кримчан
Автобуси ТОВ «ЛіАЗ» були спрямовані до Криму в рамках державної програми з розвитку дорожньо-транспортного комплексу півострова. За озвученими чиновниками даними, програма лізингу передбачає оновлення муніципального автопарку в кримських регіонах на суму 70 мільйонів російських рублів (майже 27 мільйонів гривень).
Завод «ЛіАЗ» майже 80 років випускає автобуси 20 модифікацій. Це єдине підприємство в Росії, яке випускає повну лінійку міських автобусів довжиною 12 і 18 метрів, що працюють на різних видах палива (дизель, газ, електрика), зокрема і низькопідлогову гаму.
Завод належить відомій російській групі «ГАЗ» разом із ще 13 різними заводами. Вона зареєстрована в Нижньому Новгороді зі статутним капіталом майже в 20 мільярдів рублів і включає цілий перелік корпоративних підприємств, які обслуговують підконтрольні йому об'єкти.
Прихід до Криму автобусів «ЛіАЗ» мав би обернутись для Дерипаски санкціями
Група компаній «ГАЗ» входить у структуру великої промислової групи «Базовий Елемент», що належить відомому російському бізнесменові, мільярдерові Олегу Дерипасці. Група працює в різних галузях промисловості, сфері фінансових послуг, будівництві, авіації, агробізнесі не лише в Росії і країнах СНД, а і в Африці, Австралії, Азії, Європі та Латинській Америці.
Окрім «Базового елемента», Олег Дерипаска має і інші компанії, що працюють на світовому промисловому ринку. Прихід до Криму автобусів «ЛіАЗ» підконтрольного бізнесменові автохолдингу мав би обернутись для нього санкціями.
Але цікавим є інше. З минулого року Лікинський автобусний завод переживає не найкращі часи. Російські ЗМІ повідомляють про скорочення тут співробітників і зарплат. Окрім того, з вересня минулого року на заводі вирішили позбутися бренду «ЛіАЗ» і скоротили випуск цих моделей до мінімуму. Тепер же вони опинились у Криму як муніципальний транспорт.