Брюссель – Попри те, що протягом п’ятниці в Брюсселі лунали об’єднавчі заяви, у політичному небі столиці ЄС «Брексит» викликав справжню бурю. З одного боку, кажуть, що це – тривожний сигнал для ЄС. З іншого – удар по євроінтеграції. Британія захотіла виходу з ЄС, тож негайно оформляємо це «розлучення», – закликають європейські лідери, побоюючись «ефекту доміно». Натомість, політики-екстремісти із Франції та Нідерландів вже докладають зусиль для аналогічних із Британією кроків.
Зранку 24 червня атмосфера в Європарламенті гнітюча й важка: захисники спільної європейської моделі голосуванням британців отримали потужний удар. Втім, більша частина з провідних європолітиків закликає скористатися цією ситуацією, як шоковою терапією для продовження будівництва спільного європейського дому. Скажімо, офіційний Париж закликав зберегти єдність, продовжувати європейські пріоритети, але більше прислухатися до голосу народу.
Голова Європейської ради Дональд Туск каже, що час історичний, але не треба істеричних реакцій. «Нині ми 27 держав маємо намір зберегти нашу єдність», – наголосив він.
Поки всі шукають відповідь на численні питання про майбутнє ЄС, голови Єврокомісії, Європарламенту, Європейської ради й Нідерландського головування в ЄС у своїй спільній заяві наголосили на тому, що Євросоюз із 27 державами продовжуватиме захищати принципи миру та благоустрою своїх громадян.
Для ЄС Британія перейде в групу третіх країн
Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер додав, що «тепер ми очікуємо від уряду Сполученого Королівства якомога швидше реалізувати це рішення, яким би болючим не був цей процес».
«Адже будь-яке зволікання призведе до поглиблення непотрібної в цій ситуації непевності», – закликав Юнкер, наголошуючи, що ЄС готовий до швидкого завершення процесу виходу Британії зі співдружності.
Британці вже не будуть частиною цього проекту: це вже будуть зв’язки з третьою державоюМартін Шульц
Ось що наразі турбує найбільше голову Європарламенту Мартіна Шульца: «Особливо, це Великобританія: обітнути економічні зв’язки із найбільшим ринком у світі – це безумовно нерозумно. Але британці вже не будуть частиною цього проекту і тепер з ними будемо обговорювати майбутні відносини. Мені складно це говорити, але скажу: це вже будуть зв’язки з третьою державою», – каже Шульц, закликаючи вже ухвалити рішення щодо покращення Євросоюзу й захисту євровалюти від ринкових потрясінь.
Німецький канцлер Анґела Меркель реагуючи на новини з Британії, зазначила, що це для Європи і всього її інтеграційного процесу – сильний удар і нині слід прояснити подальші стосунки ЄС із Британією.
Your browser doesn’t support HTML5
Екстремізм та популізм становлять собою надзвичайну небезпеку. Руйнування потребує менше часу, ніж будівництвоФрансуа Олланд
Франсуа Олланд, президент Франції, держави-фундатора Євросоюзу, зі свого боку, зазначив: «Вибір британців вимагає чіткого усвідомлення недоліків функціонування Євросоюзу та втрати їхньої віри у цей проект. Екстремізм та популізм становлять собою надзвичайну небезпеку. Руйнування потребує менше часу, ніж будівництво, але Франція, як держава-засновниця ЄС, цього не допустить».
Після «Брекситу» – «Ніксит»?
Тим часом, згадані політики-популісти інших держав вже розпочали свої кампанії: лідер французького Національного фронту Марін Ле Пен закликала провести референдум у себе в країні. Її партнери у сусідніх Нідерландах на новину про вихід Британії із ЄС теж відреагували: мовляв, після «Брекситу» хочемо референдуму щодо «Нікситу». Крайньо-правий депутат Ґерт Вілдерс зокрема каже, що подібний референдум в його державі мав би містити й питання повернення власної валюти та ухвалення своєї власної політики щодо мігрантів. «Нідерландці теж мають право на свій референдум щодо «Нікситу», тож ми його й вимагатимемо для виходу із ЄС», – заявив Вілдерс.
Безумовно, немає сумніву, у тому, що кожен у ЄС визнав, що вибір британців – це їхнє суверенне право, вибір, який слід поважати. Водночас, ця ситуація поставила ЄС перед сотнею питань, зазначив у Люксембурзі словацький міністр закордонних справ Мирослав Лайчак.
Ми віримо в європейський проект і мусимо його зробити більш привабливим для наших громадянМирослав Лайчак
«Це не лише вибір британців, а й сигнал для всієї європейської співдружності. Ми віримо в європейський проект і мусимо його зробити більш привабливим для наших громадян», – каже він, підкреслюючи, що саме ЄС зробив його Словаччину значно кращою державою.
Європейські політики-ліберали й демократи зауважували, що, безумовно, їм не вистачатиме підтримки британських колег, які з ними пліч-о-пліч відстоювали європейські цінності, справедливість, зокрема, щодо українського питання. На це звертала увагу голова фракції зелених в Європарламенті Ребекка Гармс.
НАТО залишатиметься платформою співробітництва з Британією
НАТО стає важливою платформою для співпраці між європейськими союзниками, а також між Європою і Північною АмерикоюЄнс Столтенберґ
Характерно, що союз НАТО зробив заяву, де особливий наголос поставили на тому, що нині саме альянс залишатиметься платформою для співробітництва держав-членів. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зауважив: «Нині, коли ми стикаємося із все більшою нестабільністю й невизначеністю, НАТО стає як ніколи досі важливою платформою для співпраці між європейськими союзниками, а також між Європою і Північною Америкою».
«Сильний, згуртований і рішучий союз НАТО залишається найважливішою опорою стабільності в неспокійному світі, а також одним із ключових чинників для міжнародного миру та безпеки», – заявив керівник НАТО, додаючи, що альянс зберігає своє прагнення тіснішої співпраці з Європейським союзом, бо «разом ми ефективніші в підтримці наших спільних цінностей і збереженні безпеки для наших народів».
Переговори щодо Брекситу повинні розпочатися негайно, аби уникнути невизначеності в ЄСМанфред Вебер
Найбільші політичні партії категорично проти такої перспективи: діяти слід негайно, каже зокрема, Манфред Вебер, який головує в найвпливовішій парламентській фракції Європейській народній партії: «Переговори щодо Брекситу мають розпочатись негайно, аби уникнути невизначеності в ЄС», – каже він.
Щоб вижити ЄС мусить реформуватися – Верховстадт
Тим часом, лідер політичної групи лібералів Ґі Верховстадт вважає, що ЄС має скористатись цією зміною, щоб вдихнути у співдружність нове життя: «Все більше й більше європейців вважають, що об’єднана Європа не в змозі реагувати на численні кризи, які стоять перед нами сьогодні... ЄС занадто повільний... не пропонує гідних відповідей на проблеми, які турбують громадян найбільше: криза біженців, економічна криза і криза безпеки». Тому, переконаний Верховстадт, ЄС аби вижити, змушений реформуватися й ще більше інтегруватися.
Водночас, у Європейському союзі також запевнили: ми були готові до такого сценарію. Голова Європейської ради Дональд Туск оголосив, що проведе у вівторок зустріч лідерів держав та урядів ЄС без британського прем’єра Камерона. Європейська комісія теж з цього приводу проведе надзвичайну нараду в неділю або в понеділок. На вівторок також призначена позачергова пленарна сесія Європейського парламенту. Як пояснив Шульц, там мають дати оцінку результатам референдуму у Великобританії та ухвалити подальше рішення щодо її виходу зі складу ЄС.