Українці та росіяни стали краще ставитися один до одного. Про це свідчать дані соціологічних опитувань, проведених Київським міжнародним інститутом соціології в Україні та «Левада-Центром» – у Росії. При цьому, як наголошують соціологи, ставлення українців до Росії залишається кращим, ніж ставлення росіян до України. Такі тенденції в суспільній думці українців та росіян вчений-соціолог, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Панітотто пояснив в інтерв’ю Радіо Свобода впливом телебачення та різною інформаційною політикою.
– Чим пояснити покращення ставлення українців та росіян одне до одного за умов, коли між країнами, фактично, триває збройний конфлікт?
– Чесно кажучи, для мене це також є загадка – чим пояснити покращення ставлення українців до Росії? Тому що ставлення росіян до України більш-менше зрозуміле. Дані «Левада-Центру» чітко показують, що це відбулося раптово і саме коли відпустили Савченко. І частина населення зрозуміли це як ознаку того, що керівництво налаштоване на покращення відносин з Україною. Взагалі, Україна пішла як головний суб’єкт, про який розповідали. Як сказав колись Євген Кисельов, головний принцип, за яким російські ЗМІ розповідають про Україну – майже як про небіжчика, тільки в інший бік – або нічого, або погано. Тому, чим менше там розповідають про Україну, тим краще ставлення.
Покращилося ставлення лише до росіян, ставлення до керівництва Росії – не покращилося
А от щодо ставлення українців до Росії, то наші дані показують, що це не пов’язано із Савченко. Це покращення відбувалося після закінчення активної фази протистояння. Люди до всього призвичаюються і, можливо, в Україні ситуація на Сході трохи рутинізується… Але покращилося ставлення лише до росіян, ставлення до керівництва Росії – не покращилося.
– А чим би Ви пояснили таку різницю в ставленні до російської влади і до росіян? Адже добре відомо, що росіяни підтримують свою владу, підтримують президента Путіна.
– Більшість населення вважає, що вони не знають реальної ситуації. ЗМІ їм не кажуть правди, їм там розповідають про розіп’ятих хлопчиків тощо. І що вони просто не в курсі. Крім того, час від часу до нас приїздять росіяни, які виступають на українських ЗМІ – вони мають позитивне ставлення до України.
– Як пояснити, що ставлення українців до росіян залишається кращим, ніж росіян до українців?
– Це дійсно ситуація дуже дивна. І вона почала формуватися не в останні роки. Ми починали наш спільний проект із російським «Левада-Центром» у 2008 році. І за весь період спостережень позитивне ставлення українців до росіян не змінювалося: воно було на рівні 90% плюс мінус 2%. Навіть під час війни Росії із Грузією воно теж істотно не змінювалося. А в той час у росіян відбувалися дуже серйозні зміни: під час російсько-грузинського конфлікту було лише 33% тих, хто позитивно ставився до України. Тобто, 90% і 33% – така колосальна різниця.
В Росії, як і в Україні теж, більшість сприймає реалії через телебачення. Але російська громадська думка набагато більш керована, бо вона уніфікована
Ми пояснюємо це, насамперед, впливом телебачення. В Росії, як і в Україні теж, більшість сприймає реалії через телебачення. Але російська громадська думка набагато більш керована, бо вона уніфікована.
В українській громадській думці обвал стався після захоплення Криму. Але все одно, ставлення лишається кращим, ніж у росіян. Це пояснюється, скоріш за все, тим, що в Україні ЗМІ належать різним олігархам, які по-різному ставляться до Росії. І частина України приймає російське телебачення.
– У такому разі, чи можна сказати, що російське телебачення вчило росіян не любити українців?
Незалежність України стала до певної міри травмою ще з 1991 року... А далі почалися маніпулювання, і негативне ставлення підкріплювалося
– Для росіян, як кажуть мої колеги з «Левада-Центру», незалежність України стала до певної міри травмою ще з 1991 року. Незалежність балтійських країн не сприймалась так болісно, як незалежність України. А далі почалися маніпулювання, і негативне ставлення підкріплювалося.
Справа в тому, що за останні сім років перед анексією Криму рейтинг Путіна знизився на 20%. І негативне ставлення до України, і пошук зовнішніх ворогів, і сама війна дуже допомагають російському керівництву зберігати високу підтримку у суспільстві.