Україна готова знову купувати газ у Росії: зрада чи перемога?

Але запропоновану Росією ціну у 177 доларів за кубометр «Нафтогаз» вважає надто високою

Україна може відновити імпорт російського газу після піврічної перерви. «Нафтогаз» пояснює це прагматичними інтересами: в кого дешевше – у того і краще. Київ розраховує купувати за менше ніж 200 доларів за кубометр. Але запропоновану Росією ціну у 177 доларів за кубометр «Нафтогаз» вважає надто високою. Водночас деякі російські експерти кажуть, що реальна ціна – менше ніж 130 доларів. Утім, вони додають, що рішення насправді ухвалюватиме президент Росії Володимир Путін, а не «Газпром». Українські ж експерти підтримують ідею знову купувати газ у Росії, але вже дешевше. Адже вони вважають, що у цьому і є економічна безпека України.

Український «Нафтогаз» веде переговори з російським «Газпромом». Якщо вдасться домовитись про ціну нижчу, ніж на європейський газ, – імпорт може відновитись у третьому кварталі року.

Андрій Коболєв

«Нафтогаз» – не політичний інструмент, а бізнес-гравець, пояснюють у компанії. Тому найголовніше для України – шукати найнижчу ціну на паливо, пояснив голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв в ефірі програми Савіка Шустера.

«Що я можу гарантувати: що як із європейського боку, так і з російського боку ми оберемо найменшу ціну. Це і є ефективна робота ринку, це є реальна конкуренція, і це прозорий процес. Це не кулуарні домовленості, коли дві людини в кабінеті вночі», – пояснив голова правління «Нафтогазу».

Україна не купувала російський газ півроку

«Газпромові» також запропонували озвучити свої умови на наступні три квартали, щоб порівняти їх із цінами європейських трейдерів. І мова йде про закупівлю не гарантованих 3 мільярдів кубометрів, а лише того обсягу, що Києву бракуватиме.


У «Нафтогазі», Міністерстві енергетики та вугільної промисловості та в адміністрації президента останні півроку часто наголошували: залежність України від російського газу прямує до нуля. Якщо у 2013 році держава закуповувала в Росії 92% імпортованого газу, то минулого року вже 37%, а цього – майже нуль. Останнього разу російський газ купували для сховищ іще напередодні зими. І після того на сайті «Укртрансгазу» http://utg.ua/still-alive/ лічильник карбував секунди, скільки днів уже Україна не імпортує з Росії це паливо.

«Нафтогаз» не імпортував газ із Росії з листопада 2015 року


Російський міністр Новак: ціна на газ на друге півріччя – 177 доларів

Олександр Новак

Якщо запропонована ціна на російський газ буде нижчою, – можна буде говорити про вигідність угоди. Наразі міністр енергетики Росії Олександр Новак заявляє про контрактну вартість у 177 доларів за кубометр на другий квартал цього року. Вона розраховується за формулою газової угоди 2009 року.

«Щодо постачання газу в Україну, то нинішня ціна набагато комфортніша за ціни, які є на споті на європейських газових хабах. Розрахункова контрактна ціна сьогодні становить 177 доларів. Ціна повністю відповідає ринковій ситуації і ринковим тенденціям. Вона абсолютно комфортна і без знижки», – заявив Олександр Новак.


«Нафтогаз»: пропозиція Росії неринкова

Директор із розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко назвав цю пропозицію Росії неринковою. «Вчора на німецькому ринку (хаб NCG) ціна на липень, наприклад, була нижчою за 173 долари», – вказав Вітренко 10 червня на своїй сторінці у фейсбуці.

При цьому він додав, що заявлена в Москві ціна у 177 доларів за тисячу кубометрів, із урахуванням низької калорійності російського газу, означатиме, що реальна ціна становитиме 182–183 долари.

«Ми за таких умов газ у «Газпрому» купувати взагалі не будемо. Весь необхідний газ купимо на європейському ринку. І той факт, що ціна «Газпрому» залишається на рівні навіть вищому за німецькі хаби, буде для нас достатнім аргументом у тому ж Стокгольмському арбітражі», – додав чільник «Нафтогазу».


«Газ має коштувати 130 доларів»

Справа не у формулах, а в тому, яку ціну запропонує президент Росії Володимир Путін – у цьому переконаний російський економічний аналітик, фахівець із нафтогазового ринку Михайло Крутіхін. За його словами, ці переговори Кремль розглядає, керуючись виключно політичними, а не комерційними інтересами.

Адже якщо рахувати об’єктивно, то газ має коштувати менше ніж 130 доларів, каже він. Останні три місяці «Газпром» продає його на кордоні з Німеччиною по 128 доларів за кубометр. Українська ж сторона хотіла б купувати за ціною австрійського газового хабу Баумґартен мінус транспортні видатки. А оскільки на хабі ціна зараз приблизно така ж, як і в Німеччині, – виходить, що бажана Києвом фінальна вартість навіть менша, ніж 128 доларів за кубометр. «Для «Газпрому» така ціна виглядає непривабливою», – пояснює російський експерт.


Визначатиме ціну Путін, а не «Газпром» – російський експерт

І ціна рентабельності, якою Росія може ще якось виправдати у Європі свої витрати на видобування і транспортування, а також заробити щось на газі, – 150 доларів за кубометр. «Газпром» уже продає в Німеччину та в деякі інші країни газ збитково, додає Крутіхін.

«І погоджуватись із пропозицією України продавати газ іще дешевше, ніж це робиться зараз, «Газпрому», звісно, було би дуже неприємно», – каже він.

От тільки ці розрахунки можуть не вплинути на фінальні домовленості, каже Крутіхін – вирішувати ціну буде президент Путін, а не керівництво «Газпрому».

«Прогнозувати політичні рішення Кремля – справа невдячна. Там ні логіки, ні, тим більше, комерційної логіки немає, коли рішення ухвалюються», – каже він.

За словами Крутіхіна, Росія та «Газпром» уже неодноразово ухвалювали збиткові для себе рішення, коли на перше місце виходила політика. «Тут уже як президент Росії вирішить – так і буде», – додав експерт.

Стратегічні інтереси Росії – через проекти «потоків» позбавити Україну транзиту російського газу, каже він. А може, навіть, зрештою, і відрізати її від поставок російського газу, покаравши за політичні рішення , ухвалені всупереч Кремлю. А от грати на буцімто залежності України від палива вже немає сенсу, резюмує Крутіхін – Київ останні півроку успішно налагодив реверс.

Купувати газ потрібно там, де він дешевший – експерт

Купувати газ потрібно там, де він дешевший – саме така прагматична позиція найбільше відповідає інтересам українських споживачів. У цьому переконаний співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

«Український споживач зараз перебуває у такій ситуації, що йому обирати між дорогою пропозицією і дешевшою, м’яко кажучи, не дуже до лиця. Бо у нього грошей малувато у кишені», – каже він.

З одного боку, в «Газпрому» минулого року суттєво впали продажі в Україну. З іншого боку – Росія наростила поставки газу до Євросоюзу, звідки значні обсяги повертаються до України реверсом. Тож Росія, на думку Марунича, зацікавлена в угоді, проте не аж настільки, щоби іти на суттєві поступки.