«Це неочікувано адекватне рішення» – активісти про урядову заборону для російських фур

Київ – Тепер вже офіційно: Україна від понеділка заборонила проїзд своєю територією російського вантажного транспорту. Цьому передувала чотириденна громадянська акція, під час якої фури з російськими номерами затримували на під’їздах до кордону активісти неурядових організацій. Росія назвала цей крок Києва таким, що «не лізе у жодні ворота». Однак Київ оголосив про початок консультацій – як із російським Мінстрансом, так і з європейськими партнерами.

Україна чекає відповіді на ноту протесту: чому Росія заборонила пересуватися її територією вантажним авто з українськими номерами; принаймні, до цього заборона з боку України діятиме, зазначив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

«Доки Росія не дасть чітку відповідь, і це питання не буде врегульоване, тимчасові транзитні дозволи, які були видані російським вантажівкам, призупинені. Я вимагаю від Росії не просто пояснень, а зняття цього незаконного рішення», – заявив Яценюк журналістам після зустрічі з прем’єр-міністром Туреччини.

Your browser doesn’t support HTML5

Під Кабміном вимагали заборонити російський бізнес в Україні та спалили прапор Росії (відео)


Міністерство інфраструктури трактує ситуацію так: коли кордон перекривають громадські активісти, це не є порушенням міжнародних угод. Зовсім інша справа – рішення Міністерства транспорту Росії, каже міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський.

Нам необхідно отримати підтвердження від Міністерства транспорту Російської Федерації: що це було в неділю?
Андрій Пивоварський

«Те, що в неділю зробило Міністрество транспорту, є порушенням міжнародного права та міжурядових угод, які підписані між Україною і Російською Федерацією. Наразі ми почали технічні консультації з нашими європейськими партнерами, з Міністерством транспорту Росії, – повідомив він. – Але нам необхідно отримати підтвердження від Міністерства транспорту Російської Федерації: що це було в неділю?»

Your browser doesn’t support HTML5

Пивоварський: Блокування фур активістами не було порушенням українсько-російських угод


Натомість російська сторона в особі речника президента Росії Дмитра Пєскова назвала заборону свавіллям Києва.

«Це абсолютно суперечить нормам міжнародного права, принципам міжнародної організації, яка займається міжнародними перевезеннями. Це абсолютно в жодні ворота не лізе», – заявив Пєсков.

Активісти: рішення уряду – добре, але замало

Але попри рішення уряду, активісти вантажної блокади залишаються поблизу кордонів України. Вони, по-перше, чекають практичних кроків від прикордонників, а по-друге, вважають урядову заборону «напівзаходом», оскільки вона перекриває шлях лише транзитному транспорту і не торкається того, кінцевим пунктом призначення якого є Україна.

Блокування російських вантажівок у Житомирській області. 13 лютого 2016 року

«Ми просили, аби заборонили в’їзд на територію України російським автомобілям, – пояснює координатор «Автомайдану-Житомир» Валерій Арушанян, який блокує російські фури на кордоні з Черніговом. – Вони (прикордонники – ред.) чекають якихось роз’яснень, а далі будуть діяти відповідно до наказів і постанови Кабміну».

Румунська сторона пішла нам назустріч: вони попереджають водіїв і не запускають на митну територію
Олександр Паращук

«Ми всі з Білорусі. Три доби стоїмо. Хочемо додому поїхати, і все», – говорять далекобійники із заблокованих авто вже на українсько-румунському кордоні в Чернівецькій області. Російські авто тут не пропускають і з румунського боку – задля уникнення скупчення машин.

«Румунська сторона пішла нам назустріч: вони попереджають водіїв і не запускають на митну територію», – розповідає представник «Правого сектора» Олександр Паращук.

Your browser doesn’t support HTML5

Блокада російських фур триває (відео)


На Львівщині громадський «блокпост» стоїть на трасі Київ-Чоп, але жодної вантажівки там у понеділок не було, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Мета акції – не допустити, щоб бізнес країни-агресора їхав через територію України
Дар’юш Андрусенко

Тим часом у Харківській області після рішення уряду, навпаки, вирішили лише тепер почати громадське блокування російських перевізників, бо «не такі наївні», щоб вірити у слова Яценюка, пояснили Радіо Свобода активісти. Один з них, Дар’юш Андрусенко, приїхав на кордон попередити прикордонників, що російські авто в Україну тепер не в’їдуть.

«Мета акції – не допустити, щоб бізнес країни-агресора всупереч європейським санкціям їхав через територію України», – заявив він журналістам у пункті пропуску «Гоптівка».

Your browser doesn’t support HTML5

Харківські активісти на кордоні заявили, що блокуватимуть вантажівки Росії (відео)


Пізніше координатори акції з блокування російських фур оприлюднили спільну заяву, в якій назвали крок Кабміну несподівано «адекватним і пропорційним до дій країни-агресора», проте оголосили про продовження блокади до ухвалення урядом більш суворих обмежень.

Очікуємо, що в цих рішеннях не буде невизначених та половинчастих термінів, як от «тимчасова заборона» та «призупинення

«Очікуємо, що в цих рішеннях не буде невизначених та половинчастих термінів, як от «тимчасова заборона» та «призупинення», – йдеться у заяві. – Чекаємо на конкретне і принципове розв’язання ситуації. Вважаємо неприпустимими і «торги» між урядами Росії і України стосовно транзиту вантажів та «взяття в заручники» перевізників».

Акція протесту з вимогами заборонити діяльність російського бізнесу і закрити кордон для російських вантажівок. Київ, 15 лютого 2016 року

Російська сторона повідомляє про понад 160 українських фур, затриманих по той бік. На відміну від російських водіїв, повернутися додому вони поки не можуть, саме тому активісти блокади і називають їх «заручниками».

Їх просто загнали на штрафмайданчик і заблокували там. Ми такого не робимо. Ми їх випускаємо
Валерій Арушанян

«Їх просто загнали на штрафмайданчик і заблокували там. Ми такого не робимо. Ми їх випускаємо. Вони розвертаються і їдуть у Росію або Білорусь», – каже Валерій Арушанян.

Активісти закликали Кабмін ухвалити наступні рішення до 18-ї години вівторка.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода