Київ – Тепер вже офіційно: Україна від понеділка заборонила проїзд своєю територією російського вантажного транспорту. Цьому передувала чотириденна громадянська акція, під час якої фури з російськими номерами затримували на під’їздах до кордону активісти неурядових організацій. Росія назвала цей крок Києва таким, що «не лізе у жодні ворота». Однак Київ оголосив про початок консультацій – як із російським Мінстрансом, так і з європейськими партнерами.
Україна чекає відповіді на ноту протесту: чому Росія заборонила пересуватися її територією вантажним авто з українськими номерами; принаймні, до цього заборона з боку України діятиме, зазначив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
«Доки Росія не дасть чітку відповідь, і це питання не буде врегульоване, тимчасові транзитні дозволи, які були видані російським вантажівкам, призупинені. Я вимагаю від Росії не просто пояснень, а зняття цього незаконного рішення», – заявив Яценюк журналістам після зустрічі з прем’єр-міністром Туреччини.
Your browser doesn’t support HTML5
Міністерство інфраструктури трактує ситуацію так: коли кордон перекривають громадські активісти, це не є порушенням міжнародних угод. Зовсім інша справа – рішення Міністерства транспорту Росії, каже міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський.
Нам необхідно отримати підтвердження від Міністерства транспорту Російської Федерації: що це було в неділю?Андрій Пивоварський
«Те, що в неділю зробило Міністрество транспорту, є порушенням міжнародного права та міжурядових угод, які підписані між Україною і Російською Федерацією. Наразі ми почали технічні консультації з нашими європейськими партнерами, з Міністерством транспорту Росії, – повідомив він. – Але нам необхідно отримати підтвердження від Міністерства транспорту Російської Федерації: що це було в неділю?»
Your browser doesn’t support HTML5
Натомість російська сторона в особі речника президента Росії Дмитра Пєскова назвала заборону свавіллям Києва.
«Це абсолютно суперечить нормам міжнародного права, принципам міжнародної організації, яка займається міжнародними перевезеннями. Це абсолютно в жодні ворота не лізе», – заявив Пєсков.
Активісти: рішення уряду – добре, але замало
Але попри рішення уряду, активісти вантажної блокади залишаються поблизу кордонів України. Вони, по-перше, чекають практичних кроків від прикордонників, а по-друге, вважають урядову заборону «напівзаходом», оскільки вона перекриває шлях лише транзитному транспорту і не торкається того, кінцевим пунктом призначення якого є Україна.
«Ми просили, аби заборонили в’їзд на територію України російським автомобілям, – пояснює координатор «Автомайдану-Житомир» Валерій Арушанян, який блокує російські фури на кордоні з Черніговом. – Вони (прикордонники – ред.) чекають якихось роз’яснень, а далі будуть діяти відповідно до наказів і постанови Кабміну».
Румунська сторона пішла нам назустріч: вони попереджають водіїв і не запускають на митну територіюОлександр Паращук
«Ми всі з Білорусі. Три доби стоїмо. Хочемо додому поїхати, і все», – говорять далекобійники із заблокованих авто вже на українсько-румунському кордоні в Чернівецькій області. Російські авто тут не пропускають і з румунського боку – задля уникнення скупчення машин.
«Румунська сторона пішла нам назустріч: вони попереджають водіїв і не запускають на митну територію», – розповідає представник «Правого сектора» Олександр Паращук.
Your browser doesn’t support HTML5
На Львівщині громадський «блокпост» стоїть на трасі Київ-Чоп, але жодної вантажівки там у понеділок не було, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
Мета акції – не допустити, щоб бізнес країни-агресора їхав через територію УкраїниДар’юш Андрусенко
Тим часом у Харківській області після рішення уряду, навпаки, вирішили лише тепер почати громадське блокування російських перевізників, бо «не такі наївні», щоб вірити у слова Яценюка, пояснили Радіо Свобода активісти. Один з них, Дар’юш Андрусенко, приїхав на кордон попередити прикордонників, що російські авто в Україну тепер не в’їдуть.
«Мета акції – не допустити, щоб бізнес країни-агресора всупереч європейським санкціям їхав через територію України», – заявив він журналістам у пункті пропуску «Гоптівка».
Your browser doesn’t support HTML5
Пізніше координатори акції з блокування російських фур оприлюднили спільну заяву, в якій назвали крок Кабміну несподівано «адекватним і пропорційним до дій країни-агресора», проте оголосили про продовження блокади до ухвалення урядом більш суворих обмежень.
Очікуємо, що в цих рішеннях не буде невизначених та половинчастих термінів, як от «тимчасова заборона» та «призупинення
«Очікуємо, що в цих рішеннях не буде невизначених та половинчастих термінів, як от «тимчасова заборона» та «призупинення», – йдеться у заяві. – Чекаємо на конкретне і принципове розв’язання ситуації. Вважаємо неприпустимими і «торги» між урядами Росії і України стосовно транзиту вантажів та «взяття в заручники» перевізників».
Російська сторона повідомляє про понад 160 українських фур, затриманих по той бік. На відміну від російських водіїв, повернутися додому вони поки не можуть, саме тому активісти блокади і називають їх «заручниками».
Їх просто загнали на штрафмайданчик і заблокували там. Ми такого не робимо. Ми їх випускаємоВалерій Арушанян
«Їх просто загнали на штрафмайданчик і заблокували там. Ми такого не робимо. Ми їх випускаємо. Вони розвертаються і їдуть у Росію або Білорусь», – каже Валерій Арушанян.
Активісти закликали Кабмін ухвалити наступні рішення до 18-ї години вівторка.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода