Півострів, де не люблять туристів

Спеціально для Крим.Реалії, рубрика «Погляд»

Російські туроператори дивуються: кримські готелі відмовляються давати знижки за раннє бронювання на літо 2016 року. Більше того, багато готелів і пансіонати вирішили підняти ціни цього року на 20-30%. Пояснюючи це тим, що зросли ціни на продукти та комунальні послуги.

Кримчани впевнені: що б не відбулося в світі – падіння ціни на нафту, девальвація рубля і гривні, перекриття авіа і залізничного сполучення з Україною – турист однаково приїде

Втім, кримчан це не дивує. Улюблена приказка жителів півострова – «За Перекопом землі немає» має і зворотний бік. Що б не відбулося в світі – падіння ціни на нафту, девальвація рубля і гривні, перекриття авіа і залізничного сполучення з Україною – турист однаково приїде. Приїде хоча б тому, що – а куди ж йому, хворобливому, ще їхати? Адже іншої землі – а точніше інших курортів, на думку кримчан, не існує.

Кримчани завжди недолюблювали туристів. І у відносно ситі 1970-і, і у дефіцитні 1980-і. Це вони, туристи (на думку багатьох півостровитян) – приїжджали до Криму, забруднювали наше море, пролежували гальку на наших пляжах, скуповували продукти в наших магазинах і влаштовували черги на автобусних зупинках. Це вони, ці самі туристи – смітили грошима і готові були задовольнятися койкою у халупі зі зручностями у дворі за десять повноцінних радянських рублів.

Турист для багатьох кримчан був чимось на кшатлт стихійного лиха

Турист для багатьох кримчан був чимось на кшатлт стихійного лиха. Масово на півострові він з'являвся на початку червня і відлітав (або виїжджав) на північ наприкінці серпня. Від нього не було порятунку. Це треба було просто пережити. Перетерпіти. Адже ніхто ж всерйоз не буде нарікати, що влітку жарко, а взимку холодно? Це може не подобатися, але уникнути цього неможливо. Тільки прийняти. Турист приїжджав, випивав, з'їдав, лежав, засмагав, виїжджав. А наступного року хай там що повертався.

Тобто не треба було ні покращувати рівень сервісу, ні знижувати ціни. Турист хай там що – приїжджав до Криму. За будь-якого розташування зірок на небі і за будь-яких цін.

Більше того, якщо, наприклад, червень видавався дощовим і прохолодним – і масовий турист не приїжджав, то місцеві власники курортної нерухомості ціни в липні не знижували, а піднімали. Адже потрібно ж якось відшкодувати збитки, викликані відсутністю туристів?

Багато в чому, такому ставленню до туристів ми зобов'язані радянському минулому. Коли від прибулих до санаторіїв і пансіонатів жителям півострова не було жодної особистої вигоди, а власників курортної нерухомості було занадто мало, щоб весь півострів бачив залежність між своїм достатком і ступенем задоволення відпочивальників у Криму.

Але радянське минуле залишилося в минулому, санаторії та пансіонати отримали приватних власників, а ставлення до відпочивальників залишилося колишнім. А з чого йому змінюватися – цьому ставленню – якщо яким би не був рівень сервісу і якими б високими не були ціни – турист однаково приїде.

Так, у 2014 році відпочивальників у Криму було не так багато, як у 2013. Але тоді у кожного власника мініготелю було просте пояснення: новий «кордон» на Перекопі, незручна логістика для українських туристів, черги на переправі для росіян. Проте вже в 2015 році до Криму приїхало чимало російських туристів – і на переправі більше поромів, і літаків до Сімферополя щодня прилітало стільки, скільки не прилітало навіть за часів Радянського Союзу. Так чому б у 2016 році не підняти ціни? Поготів що Єгипет і Туреччина для російського туриста фактично закриті.

Всупереч розхожій думці, від туристів залежав добробут хіба що 10 відсотків жителів півострова

До речі, всупереч розхожій думці, кримчани ніколи не жили з тих грошей, які привозили туристи. Безпосередньо в туристичній галузі були залучені 4% кримчан. Зрозуміло, що були ще таксисти, постачальники продуктів у санаторії, готелі, пансіонати. Але однаково від туристів залежав добробут хіба що 10 відсотків жителів півострова.

За рахунок чого жили кримчани? Вистачало й іншого бізнесу – це і промисловість, і сільське господарство, і торгівля. У кожному разі Крим завжди був дотаційним і в українській фінансовій системі, але російському бюджету він тепер обходиться ще дорожче.

Ну а що стосується цін на відпочинок у Криму на сезон 2016 року – то вони дійсно будуть вищими. І зростання в 25-30% порівняно з 2015 роком – дійсно не межа. Хоча б тому, що істотно подорожчали продукти та інші складові ціни розміщення в готелях, санаторіях і пансіонатах. Але чи буде ціна відповідати очікуванням якості? Доти, поки до Криму масово приїжджатимуть туристи – навряд чи. А кілька мільйонів туристів до Криму приїжджали навіть у найбільш кризові роки.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції