The Daily Telegraph пише про таємне фінансування Росією політичних партій у Європі впродовж останнього десятиріччя, а сербське видання Danas вміщує інтерв'ю з послом України у Сербії Олександром Александровичем, у якому український дипломат торкається питання гібридної війни з Росією і «нейтральності» сербських політиків.
Найтиражованіше періодичне видання Великої Британії The Daily Telegraph друкує матеріал «Росію звинувачують у підпільному фінансуванні політичних партій у Європі». Підзаголовок промовляє: «Сполучене Королівство попереджає про нову Холодну війну, тоді як Кремль розділяє і володарює у Європі».
Часопис пише, що американські розвідувальні служби мають здійснити широкомасштабне розслідування щодо того, як Кремль інфільтрується до політичних партій у Європі. Йдеться, передусім, про таємне фінансування Росією політичних партій у Європі впродовж останнього десятиріччя. Це розслідування відображає дедалі більше занепокоєння у Вашингтоні налаштованістю Москви на підрив міці НАТО і послаблення санкцій за анексію українського Криму.
Британське видання пише, що кореспондент часопису ознайомився з матеріалами справи про російські дії для впливу на політиків у Європі. Здебільшого ідеться про Францію, Нідерланди, Угорщину та Австрію і Чеську республіку, де діють російські агенти. Разом з тим, американська розвідка розслідуватиме, чи російські спецслужби фінансують політичні партії й благочинні організації з тим, аби підірвати політичну єдність у ЄС або спровокувати незадоволення оборонною програмою НАТО.
Серед підозрюваних у співпраці з Москвою постають австрійські парламентарі, які відвідували Крим
Поміж політичних партій, які підозрюють у фінансування з Кремля, згадується угорська крайньо-права партія «Йоббік», неофашистська партія «Золотий світанок» у Греції, сепаратистська партія «Північна ліга» в Італії та «Національний фронт» у Франції, яка офіційно отримала позику від російського банку на 9 мільйонів євро 2014 року.
Іншими можливими сторонами дестабілізації, фінансованої Москвою, постають відвідини анексованого Криму австрійськими парламентарями, так само, як і викриття російських шпигунів, які використовують австрійські документи.
The Daily Telegraph пише, що російський вплив також став помітним у напрямку підготовки до референдуму у Нідерландах щодо схвалення Угоди про асоціацію з Україною. Згідно з розвідувальними джерелами США, кампанія за негативну відповідь на референдумі використовує аргументи, які дуже нагадують російську пропаганду.
Часопис додає, що російське бажання впливати на політику у Британії також набирає обертів за умов проведення майбутнього референдуму щодо членство Британії у ЄС, а також у світлі обрання лівацького політика Джеремі Корбина головою Лейбористської партії. Газета веде далі, що оглядачі помітили, як кремлівський пропагандистський телеканал Russia Today, який діє у Британії, подав широке і дуже позитивне висвітлення обрання Корбина провідником британських лейбористів.
«Широкомаштабне росзлідування тактики Путіна»
Cербський часопис Danas, який виходить у Белграді, друкує статтю «Ми перебуваємо у стані гібридної війни з Росією», у якій кореспондентка видання Марія Стояновіч говорить із послом України у Сербії Олександром Александровичем. Ця гібридна війна, на думку Александровича, впливає на політичне і господарське життя України. Боронячи свою землю від агресора, українці ще й мають завдання здійснювати реформи у всіх царинах суспільства. Посол каже, що цього року оборонний бюджет України становить 5% від ВВП. На порядку денному, за цих умов, ще й реформа судочинства, лібералізація бізнесу і боротьба з корупцією.
Але найважливішим розвитком подій в Україні, на думку українського посла, є те, що громадяни України стали єдиним монолітним народом, який дістав друге народження і зараз чітко знає свою ціль – збудувати європейську, демократичну, вільну і заможну країну, в якій діти українців будуть щасливими і здоровими.
Далі посол України у Сербії торкається питання, пов'язаного з Угодою про вільну торгівлю між Європейським Союзом та Україною. Александрович вважає, що ця угода має символічне і практичне значення для України. Щодо символічності Угоди про вільну торгівлю, український дипломат згадує, що понад 100 осіб було вбито, коли вони захищали європейські цінності під час Революції гідності. А щодо практичності вільної торгівлі з ЄС, він зазначає, що відтепер перед Україною відкрилися двері до ринку з 500-мільйонним населенням, тоді як українці зможуть купувати високоякісні безмитні товари, що надходять із країн ЄС.
Протягом останніх двох років частка ЄС у закордонній торгівлі України стало зростає, перебуваючи нині на позначці близько 40%. Європа, за словам Александровича, допомогла Україні реверсом газу. Втім, найшвидші темпи входження на ринок ЄС показує українське сільське господарство.
Далі кореспондентка сербського часопису запитує українського посла про заяву представників міністерства закордонних справ України, що Сербія, головуючи в ОБСЄ, робить усе лише в інтересах Росії. Александрович на це зазначає, що міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час перебування у Белграді подякував міністрові сербського уряду Івіці Дачічу за його роботу в ОБСЄ. Україна високо цінить рішення, ухвалені щодо розширення місії ОБСЄ у Східній Україні. Втім, за словами українського посла, сербські політики постійно наголошують на своїй нейтральності з різних питань, пов'язаних з українсько-російським конфліктом. Але Александрович каже, що не можна бути нейтральним, коли йдеться про права і свободи людини. Посол також висловлює надію, що 2016 року сербські політики будуть сміливішими у своїх оцінках подій в Україні, наголошуючи, що європейські цінності не є абстрактним поняттям. Якщо їх не оберігати, тоді і в Україні, а згодом і у Європі відбудеться повернення до старих страшних часів.
«Україна у стані гібридної війни з Росією»
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода