У Сімферополі 15 січня відбулося засідання у «справі 26 лютого». Фігурантам – Ахтему Чийгозу, Мустафі Дегерменджі та Алі Асанову зачитали обвинувачення. Цю справа адвокат Полозов назвав «ще однією справою українських політв'язнів, переслідуваних російською владою».
Одними з перших до суду прибули кримський і російський адвокати Ахтема Чийгоза Еміль Курбедінов і Микола Полозов. Біля будівлі зібралися кілька десятків людей з-поміж рідних і близьких підсудних кримчан, представники Меджлісу кримських татар. Були також помічені кілька «самооборонівців», прийшли казаки, які проходять у справі як потерпілі.
У зв'язку з цим, а також великою кількістю інших охочих бути присутніми на засідання, до зали пускали не всіх, навіть з-поміж представників федеральних ЗМІ. Будівля суду оточили металевим парканом, всередину пропускали через рамку металодетектора.
Your browser doesn’t support HTML5
На суді затримали кримськотатарського блогера
Близько 12 години за кримським часом біля будівлі верховного суду затримали відомого кримськотатарського журналіста і блогера Заїра Акадирова. Про це повідомив кримський адвокат Еміль Курбедінов.
«Щойно надійшла інформація про спробу затримання співробітниками центру з протидії екстремізму біля будівлі Верховного суду Криму відомого кримськотатарського журналіста Заїра Акадирова, який прийшов на процес по Чийгозу А.З. в якості слухача! Зараз мова йде про спробу силою змусити Заїра проїхати зі співробітниками», – написав Курбедінов у Фейсбуці.
За інформацією адвоката, журналіст пред'явив документи, що було зафіксовано на камеру.
«Проте все одно його намагались посадити до автомобіля, щоб відвезти до центру з протидії екстремізму, після того, як спроби відвезти Заїра не призвели до успіху, його перепровадили до адміністративної будівлі поліції, що розташована навпроти Верховного суду Криму», – повідомив адвокат.
Після майже годинного допиту співробітники поліції відпустили блогера. Про це Акадиров розповів у коментарі Крим.Реалії.
«У райвідділі мене запитували, чим я займаюся, де живу, що і куди пишу і для чого я це роблю. Це назвали «пояснювальна». Попросили вивернути кишені, забрали те, що в них було, щоправда, потім повернули. Зробили копію паспорта і відпустили», – розповів він.
Я був проти затримання. У мене хотіли вихопити паспорт, я його не став віддавати в руки. Після цього капітан поліції покликав «Беркут», мене схопили за руки і повели в машину. Попередили, щоб не пручався, інакше надінуть наручники і відправлять у підвалЗаїр Акадиров
При цьому, за словами журналіста, його силою хотіли із зали суду вивезти в Центр з протидії екстремізму, погрожували життю.
«Мене затримали в будівлі суду, почали говорити, що я нібито незаконно знімав, робив позначки в своєму телефоні і попросили пройти в центр з протидії екстремізму. Я був проти затримання. У мене хотіли вихопити паспорт, я його не став віддавати в руки. Після цього капітан поліції підкликав «Беркут», мене схопили за руки і повели в машину. Попередили, щоб не пручався, інакше надінуть наручники і відправлять у підвал», – зазначив Заїр Акадиров.
Фігурантам зачитали обвинувачення й оголосили перерву
Російський Верховний суд Криму оголосив перерву в засіданнях у «справі 26 лютого» до 25 січня після того, як російський прокурор Криму Наталія Поклонська зачитала обвинувачення фігурантам справи.
Про це в коментарі Крим.Реалії повідомив адвокат Микола Полозов. Він захищає одного з обвинувачених російським судом – заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза.
«25 січня розпочнеться вже безпосередньо судове слідство», – сказав він.
Полозов розповів, що на засіданні у п'ятницю Поклонська зачитала обвинувачення підсудним – Ахтему Чийгозу, Мустафі Дегерменджі та Алі Асанову. До цього суд відхилив клопотання адвокатів про трансляцію засідання в сусідні зали через неможливість бути присутнім на процесі представникам ЗМІ та всім охочим. Суд також заборонив фото- і відеозапис під час процесу.
Всупереч практиці російських судів, навіть до початку судового засідання неможливо було сфотографувати представникам преси підсуднихМикола Полозов
«Всупереч практиці російських судів, навіть до початку судового засідання неможливо було сфотографувати представникам преси підсудних», – підкреслив адвокат.
За його словами, Поклонська наполягала на закритості судових засідань.
Полозов сподівається, що наступні засідання проходитимуть «більш оперативно», оскільки нинішнє затягнулося через ретельні перевірки присутніх у суді.
За даними російського слідства, Чийгоз організував, а Асанов, Дегерменджі, Юнусов, Кантеміров і Емірвалієв брали участь у масових заворушеннях 26 лютого 2014 року біля кримського парламенту, в які переріс багатотисячний мітинг прихильників територіальної цілісності України й активістів партії «Русское единство», керованої на той момент нинішнім головою Криму Сергієм Аксьоновим. Через тисняву двоє мітингувальників загинули, 79 осіб, за даними слідства, отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.