Агентство Bloomberg пише, що події двох останніх років призвели до остаточного розлучення України й Росії в політичному та економічному плані, і що в України підстав для оптимізму більше, ніж у її північного сусіда. Також пишуть про нову руйнацію лінії електропередачі, якою струм із материкової України постачався до анексованого Криму. В Україні почалась дискусія щодо того, коли святкувати Різдво – 25 грудня чи 7 січня, чи, можливо, святкувати двічі.
Оглядач агентства Bloomberg Леонід Бершидський пише про остаточне розлучення України та Росії.
У своїй авторській колонці Бершидський зазначає, що дві країни більшу частину своєї пострадянської історії були як близнюки, але впродовж останніх двох років відбулась політична й економічна «операція відокремлення».
«Ймовірно, 2016 року вона буде більш-менш завершена. І хоча на обох близнюків чекає невеселе майбутнє, однак слабший – Україна – має кращі перспективи в певному сенсі», – зазначає автор.
З часу проголошення незалежності у серпні 1991 року Україна намагалася збудувати ідентичність, що відокремила б її від Росії, а колишній президент України Леонід Кучма навіть написав книгу «Україна – не Росія», йдеться у статті.
«На практиці ж, однак, Україна наслідувала свого більшого сусіда навіть у провалі періоду вестернізації між 2005 та 2010 роками. Вона успадкувала ту ж саму основу своєї правничої системи й урядування – радянську бюрократію – і навіть реформаторські спроби часто копіювали кроки Москви», – зазначає Бершидський.
«В економічному плані Україна залишалась колонією Росії», – пише автор і додає, що 2013 року товарообіг України з Росією був на рівні 31,8 мільярда доларів, що становило 28 відсотків усього товарообігу країни. Для Москви Україна не була важливою, а в економічному плані Україна була лише п’ятим торговельним партнером Росії і на неї припадало п’ять відсотків російського товарообігу.
2013-го – останньього року перед війною – 6,1 мільйони українців відвідали Росію, дві третини з яких поїхали туди працювати. Лише Польщу того року відвідало більше українців.
«Російські правителі звикли до цього. Навіть цього року російський президент Володимир Путін говорив, що «росіяни та українці є одним народом». Але це більше не відповідає дійсності. За останні два роки після української Революції гідності, анексії Росією Криму й підтримки Росією сепаратистів на сході України, мав місце, ймовірно, найбільший розрив між сусідніми і тісно пов’язаними країнами в історії після Другої світової війни», – пише Бершидський на сайті Bloomberg.
Він зазначає, що 2014 року лише 4,6 мільйони українців відвідали Росію – це менше двох третин від кількості українців, які побували в Польщі. Окрім цього, Росія запровадила жорсткіші правила перебування українців на невизначений термін, а з минулого літа немає прямих авіарейсів між двома країнами. Крім цього, починаючи з середини 2016 року, українці зможуть без віз подорожувати до Євросоюзу, що зробить Європу набагато популярнішою серед українських туристів.
Автор також пише, що Україна вже досягла економічного дна й починає одужувати, а Росія й російська економіка й надалі падає. Економісти кажуть, що в Україні 2016 року буде зростання на 1,2 відсотка, а в Росії буде падіння на 0,2 відсотка. Автор зазначає, що в Росії дна ще не видно, а влада не має ідей, як зцілити економіку. «Ізоляція та репресії будуть ключовими словами 2016 року, а терпіння росіян буде випробовуватись падінням споживчих можливостей, до яких вони вже звикли раніше», – пише Бершидський.
«І хоча Росія залишатиметься більш заможною й сильною країною, ніж Україна, саме друга буде на відносному підйомі, навіть коли не впорається з розповсюдженою корупцією та некомпетентним урядуванням. Україна все ще має підтримку МВФ, а скасування віз на поїздки до Європи підніме дух українців, пише Бершидський на сайті агентства Bloomberg.
Крим знову залишився без світла після того, як припинилися поставки електроенергії з України, повідомляє сайт британської телерадіомовної корпорації ВВС.
У статті йдеться про те, що припинення постачання електроенергії на анексований півострів сталось через кілька тижнів після того, як були зруйновані лінії електропостачання на Півдні України антиросійськими активістами.
Компанія «Укренерго» повідомила, що нині лінії електропостачання знову було зруйновано, триває слідство у цій справі.
Росія анексувала Крим, але півострів переважно залежить від української електроенергії, нагадує автор статті.
«Нинішнє пошкодження не таке серйозне, як у листопаді», – зауважує ВВС.
Тоді було пошкоджено ЛЕП на лінії Каховка – Титан, і ремонт тривав аж два тижні, у цей час без світла сиділи два мільйони жителів Криму.
Донедавна Україна постачала 70 відсотків електроенергії Криму, але зараз Росія намагається збільшити власні поставки на півострів. Нині дві лінії в Керченській протоці постачають 400 мегават електроенергії з Росії, але з травня 2016 року ці обсяги зростуть.
ВВС зазначає, що контракт між «Укренерго» та Кримом закінчується 31 грудня, і зараз нема жодних ознак, що свічили б про його продовження 2016 року.
«Я прошу народ Криму не хвилюватися. Кримська «влада» тримає ситуацію під повним контролем», – заявив російський «лідер» Криму Сергій Аксьонов, якого цитує ВВС.
Речник «Укренерго» Зиновій Буцьо зі свого боку сказав, що ЛЕП була зруйнована в 20 кілометрах від Каховки в Херсонській області, нині фахівці з’ясовують, скільки часу знадобиться на ремонтні роботи.
Кримськотатарський активіст Ленур Іслямов припустив, що ЛЕП було зруйновано поривами сильного вітру й заперечив, що до інциденту причетні кримські татари, пише ВВС.
«Україна дискутує, чи святкувати Різдво двічі» – це заголовок статі агентства Reuters.
Україна святкує Різдво 7 січня, відповідно до православного (Юліанського) календаря, але в країні триває обговорення, чи варто святкувати його 25 грудня, що б зблизило країну із Західною Європою.
Дискусія, що є частиною ширшого пошуку національної ідентичності на тлі погіршення відносин із Росією, може різко поділити громадську думку. Також Reuters пише, що в Україні є конкуренція між українськими й російськими православними, які мають окремі церкви.
«Після анексії Росією Криму та заколоту прокремлівських сепаратистів на сході країни деякі українці почали замислюватись над історично тісними культурними зв’язками з Росією», – зазначає Reuters.
Активісти подали дві електронні петиції щодо святкування Різдва 25 грудня на офіційному президентському сайті.
«Якщо вони здобудуть потрібну підтримку, тоді президент Петро Порошенко має розглянути це питання, але остаточне слово буде за українським парламентом», – йдеться у статті.
Секретар РНБО Олександр Турчинов підтримав ідею, заявивши, що можна святкувати Різдво двічі – і 25 грудня, і 7 січня.