Київ – Дніпровський районний суд Києва вже майже два місяці розглядає справу екс-депутата Верховної Ради АРК Василя Ганиша, підозрюваного у держзраді. За версією слідства, він надавав допомогу Росії в проведенні підривної діяльності, беручи участь у роботі Верховної Ради АРК і балотуючись до міськради Феодосії. На судовому засіданні 3 грудня Ганишу вкотре продовжили термін утримання під вартою на два місяці.
– Слава Україні! – кричить Василю Ганишу його сваха, коли його під конвоєм заводять в камеру для підсудних.
– Героєм слава! – відповідає екс-депутат бадьорим голосом і витягує руки, щоб поліцейський зняв з нього наручники.
Він викладає з целофанового пакета папку з документами і блокнот і повертається до зали.
– Як здоров'я? Нормально? – запитує Ганиш у свахи.
– Будемо жити. А ти як?
– Хріново, – відповідає підсудний, опустивши очі в підлогу.
Your browser doesn’t support HTML5
Як для літньої людини, яка вже півроку перебувє у слідчому ізоляторі, Ганиш виглядає досить бадьорим і впевненим у собі. Він гладко поголений, акуратно підстрижений і одягнений в той же светр, який був на ньому в день арешту: чорний з білими і сірими смугами.
Ганиша затримали в ніч з 27 на 28 квітня на адміністративному кордоні з Кримом, коли він намагався в'їхати на материк. Підставою для цього стало те, що його прізвище було у списку із 75 кримських депутатів, яким українська прокуратура висунула підозри у державній зраді.
Невловимі свідки
Лавки для публіки в залі суду порожні. Крім двох прокурорів, адвоката Ганиша та його свахи, на засідання ніхто не прийшов, хоча сьогодні мали допитувати свідків обвинувачення і захисту.
До зали заходить суддівська колегія з трьох осіб. Керує нею суддя Олександр Федюк.
– Окрім свідка Янковського (головного редактора Чорноморської ТРК – КР), інші свідки не повідомили суду причини своєї відсутності. Яка думка у прокурора з приводу подальшого розгляду справи? – запитує суддя.
– Вважаю, що подальший розгляд справи неможливий, тому що порядок судового розгляду був визначений. Свідок Янковський з'явиться на наступне судове засідання, він дисциплінований свідок, – відповідає прокурор Сергій Хальзев.
– А що зі свідком з боку обвинувачення Юзбашевим (бізнесменом з Феодосії – КР)? Ви які заходи вжили, щоб забезпечити його появу? – запитує суддя Федюк, підвищуючи тон.
– За допомогою мобільного зв'язку намагалися зв’язатися, але його телефон вимкнений, – виправдовується Хальзев.
Адвокат Ганиша Андрій Руденко пояснює відсутність свідків захисту тим, що, відповідно до затвердженого порядку, спочатку мають бути допитані свідки звинувачення.
– Я звертаю увагу, що свідки Юзбашев і Янковський вже тричі не прийшли на засідання. Вважаю, що слід відкласти розгляд справи до 10 грудня, – говорить адвокат.
Суд погоджується з доводами сторін і переносить допит свідків на тиждень. Проте засідання на цьому не закінчується. Термін утримання під вартою кримського екс-депутата спливає 9 грудня – за день до наступного суду. І суддя Федюк вирішує розглянути питання продовження запобіжного заходу.
Прокурор Хальзев каже, що, на думку звинувачення, необхідно залишити підсудного під арештом.
– Враховуючи його місце реєстрації та проживання на тимчасово окупованій території, можливість на цій території сховатися, тяжкість злочину, в якому його звинувачують, вважаємо за необхідне продовжити термін утримання під вартою на два місяці, – відчеканив прокурор суворим басом.
7 місяців без медобстеження
Адвокат Руденко бере в руки папку документів значних розмірів.
– Шановний суд, у нас з цього приводу є клопотання, – говорить він, промовляючи останнє слово по складах.
Суд просить викласти усно суть клопотання, і адвокат Руденко скоромовкою починає перераховувати причини, за якими його клієнта необхідно випустити на свободу. Перша з них – за два місяці розгляду справи в суді, на думку адвоката, обвинувачення не надало жодного доказу провини екс-депутата.
Єдиний допитаний свідок Рефат Чубаров не підтвердив жодної обставини справиАндрій Руденко
– Єдиний допитаний свідок Рефат Чубаров не підтвердив жодної обставини справи. Зокрема, присутності Ганиша 6 березня 2014 року в приміщенні парламенту, 11 квітня – в приміщенні незаконного органу Державна рада Республіки Крим, а також балотування Ганиша в депутати Феодосійської міської ради, – сказав адвокат.
Руденко додає, що прокуратура навмисно затягує розгляд справи, тоді як перший заступник прокурора АРК Назар Холодницький призначений антикорупційним прокурором, а начальник слідчого управління прокуратури АРК Олексій Жуков рекомендований на посаду прокурора Дніпровського району Києва. Адвокат Ганиша вважає, що слідчі роблять все для того, щоб вирок його клієнту був оголошений вже після того, як буде укомплектована нова прокуратура.
Руденко переконує суд у тому, що екс-депутат не втече до Криму, якщо його звільнити з-під арешту. За словами адвоката, його клієнт потребує термінового лікування, яке можна отримати тільки в Києві, і хоча б тому Ганиш не сховається на півострові.
Адвокат повідомляє, що його клієнт має гостре хронічне захворювання серця і потребує стаціонарного лікування
Адвокат повідомляє, що його клієнт має гостре хронічне захворювання серця і потребує стаціонарного лікування. І в СІЗО, як стверджує Руденко, немає кваліфікованих медиків, здатних надати йому допомогу.
– Це порушує його конституційні права на отримання медичної допомоги, – продовжує перераховувати свої аргументи Руденко.
«У знеструмленому Криму я помру»
Слово надається підсудному. Депутат, підозрюваний у допомозі Росії, встає і починає говорити чистою українською мовою. Він стверджує, що живе зі штучним біо-клапаном серця, гарантійний термін якого завершився ще в червні. Проте за час арешту, говорить Ганиш, йому не провели необхідного медичного обстеження.
– Я не звик плакати, але стан мого здоров'я веде до моєї неминучої смерті. Я не можу більше перебувати в СІЗО, це неминуче спричинить те, що називається летальний результат, – говорить він.
Ганиш запевняє, що він ніколи ні від кого не тікав, і якщо його відпустять, то він житиме і лікуватиметься в Києві.
У мене більше немає варіантів. Крим знеструмлений. Мені зараз поїхати до Криму – значить просто помертиВасиль Ганиш
– У мене більше немає варіантів. Крим знеструмлений. Мені зараз поїхати до Криму – значить просто померти, – говорить він.
Вислухавши всі сторони, судді йдуть у дорадчу кімнату. Сваха підсудного кричить їм у слід:
– Я його далі Білої Церкви не відпущу!
Через годину суддівська колегія повертається. Суддя Олександр Фещук починає монотонно зачитувати рішення. Шальки терезів переважують на користь обвинувачення: Ганиша залишають під арештом на два місяці – до 1 лютого включно.
У коментарі для Крим.Реалії прокурор Вадим Бекрев назвав рішення суду обґрунтованим.
– Підстав для зміни або скасування запобіжного заходу Василю Ганишу не було, у зв'язку з чим судом було ухвалене законне й обґрунтоване рішення, – сказав він.
А адвокат Руденко дотримується протилежної позиції і називає рішення суду «повільним вбивством людини».
Якщо з Василем Ганишем щось трапиться, це буде на совісті трьох суддів, прокурора та адміністрації СІЗОАндрій Руденко
«Я надав усі необхідні документи, що підтверджують неможливість надання необхідної спеціалізованої медичної допомоги в стінах СІЗО, а також відсутність інших варіантів. Якщо з Василем Ганишем щось трапиться, це буде на совісті трьох суддів, прокурора та адміністрації СІЗО», – сказав адвокат.
Чергове засідання у справі Ганиша призначене на 10 грудня. У цей день мають бути нарешті допитані свідки звинувачення.