Вже близько тижня центральні вулиці Севастополя, а також місця зосередження виробництва і торгівлі працюють в унісон з гулом дизельних і бензинових генераторів: одним з основних критеріїв превентивної оцінки якості товарів і послуг є наявність автономного джерела електроенергії. Для окремо взятого бізнесмена покупка генератора, його обслуговування і заправка паливом є додатковими витратами, які, з точки зору елементарних законів економічної теорії, мають спричинити зростання ціни виробленого продукту. У той же час, штаб із забезпечення енергобезпеки населення запевняє: ціни мають залишатися статичними. У місті вже створюються оперативні групи добровольців, готових контролювати цінову політику місцевого ринку.
Пасіонарність місцевих чиновників щодо підтримки бізнесу в умовах надзвичайної ситуації зійшла нанівець. Якщо раніше влада хоча б у декларативній формі висловлювала турботу і любов до бізнесу, то сьогодні байками про злих і недобросовісних торговців, судячи з усього, починають лякати дітей.
Слід зазначити, що повального підвищення цін в останні дні в місті непомітно. За словами директора одного із севастопольських супермаркетів, який побажав залишитися анонімним, ціни в місті і так високі, тоді як середній прибуток населення, як і раніше, залишає бажати кращого.
«Немає сенсу піднімати ціни. Бізнес і так в програші від усіх цих перипетій: підняти ціни на товари широкого вжитку означає піти ще в більш глибокий мінус», – сказав підприємець кореспонденту Крим.Реалії.
Час замислитися
Через 10 діб після оголошення блекаута в севастопольському уряді все ж таки задумалися про труднощі бізнесу й намірилися розглянути питання про відшкодування підприємцям витрат на придбання автономних джерел енергії: близько 30% вартості генератора держава може відшкодувати бізнесменам у порядку регресу. Чиновники мають розробити законопроект про внесення змін до міського бюджету до 3 грудня і подати його на «парламентський суд».
На думку депутата Законодавчих зборів Олександра Караваєва, питання компенсації витрат бізнесменам є «палицею з двома кінцями».
Якщо підприємці цю пільгу використовуватимуть для зниження ціни в умовах надзвичайної ситуації – взагалі жодних питаньОлександр Караваєв
«Треба з'ясувати питання. Справа в тому, що багато «баригування» зараз, тому потрібно дивитися. Якщо підприємці цю пільгу використовуватимуть для зниження ціни в умовах надзвичайної ситуації – взагалі жодних питань», – зазначив Караваєв у коментарі місцевому виданню ForPost.
Незважаючи на скептицизм, парламентарій упевнений в тому, що у разі, якщо законопроект буде розроблений урядом у вказаний термін, депутати схвалять цю ініціативу на найближчому пленарному засіданні 8 грудня і, тим самим, підтримають малий та середній бізнес.
«Я думаю, депутати сто відсотків підтримають. Але якщо насправді вийде, що вони і ціни задрали, і ще й пільгу їм давай – то це неправильно. Треба думати про покупців», – підсумував Караваєв.
Між владою і бізнесом
На думку севастопольського бізнесмена, громадського активіста, голови місцевого відділення «Ділової Росії» Олега Ніколаєва, в нинішній ситуації вся кримська бізнес-спільнота, від мала до велика, несе збитки.
«У таких умовах бізнес приречений на поступове зниження активності. Питання лише два: коли стабілізується ситуація з електроенергією і наскільки у кого вистачить «жирового прошарку», напрацьованого в попередній період. На виробництвах, наприклад, вже відправляють людей у відпустки, багато з них закрилися через те, що не можуть впоратися з роботою в таких умовах», – повідомив Ніколаєв.
Підприємець зазначив, що сьогодні в Севастополі бізнес в основному спирається на власні сили.
«Федеральна влада місту дуже допомагає, ми це відчуваємо. Місцеві чиновники лише мають правильно розподіляти цю допомогу, ті ж генератори, що надходять з Москви і за лінією МНС. Але і з цим поки складно, немає чіткої картини, куди і скільки потрібно. Бізнес, до речі, підставив севастопольським чиновникам плече, потурбувався хто за рік, хто за два роки до блекаута закупівлею електрогенераторів для самозабезпечення. Сьогодні ми обговорювали з департаментом соціальної політики можливі шляхи подолання труднощів для бізнесу. Вирішили, що будемо доносити проблеми, які відчувають підприємці. «Ділова Росія», по суті, цим і має займатися. Це ж громадська організація. Ми намагаємося налагодити контакт влади і бізнесу. У нинішніх умовах це вкрай необхідно», – наголосив Ніколаєв.
Севастопольський бізнесмен підкреслив, що в нинішніх умовах підприємці, будучи однією з найактивніших верств суспільства, можуть впоратися з труднощами лише частково, оскільки додаткові витрати істотно «б'ють по кишені».
«Сьогодні очевидно, що вижити зможе лише той, хто дозволить собі купити, обслуговувати і заправляти паливом генератор, – говорить Ніколаєв. – Пройдіться, наприклад, Великою Морською (вулиця в центрі Севастополя – КР): працюють лише ті заклади, біля яких дзижчить пристрій. Решта всі закрилися. Враховуючи, що наявний енергетичний колапс не вирішиться завтра або післязавтра, бізнес приречений на збитки. На ринку залишаться лише ті, хто зможе пристосуватися до надзвичайних умов».
На думку Ніколаєва, після закінчення блекаута державі в особі федеральної і/або регіональної влади слід задуматися про можливу часткову компенсацію збитків бізнесменам або про введення додаткових програм з підтримки підприємництва.
«Можливо, влада якось відреагує на цю ситуацію. Ми будемо якимось чином сприяти зростанню кількості та якості програм з підтримки бізнесу, які дозволили б частково підприємцям відшкодувати збитки, яких вони зазнали під час надзвичайної ситуації», – підсумував Ніколаєв.