Розслідування авіакатастрофи «Боїнга» MH-17 обговорили в Нью-Йорку без Росії. Україна, Австралія, Нідерланди, Бельгія та Малайзія радились, як оминути російське вето та все ж створити міжнародний трибунал. Офіційні результати розслідування трагедії оприлюднять 13 жовтня. Криміналісти продовжують вивозити фрагменти літака з окупованих територій. А в місії ОБСЄ в Україні, що сприяє роботі експертів, уже говорять про значні успіхи.
Російське вето на створення трибуналу для розслідування катастрофи «Боїнга» розчарувало світову спільноту. Тому країни всерйоз працюють над трибуналом на базі п’яти країн. Таку думку висловили представники Австралії, Нідерландів, Бельгії, Малайзії та України щодо відповідного голосування в Раді безпеки ООН 29 липня.
Міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп, коментуючи зустріч, сказала, що не можна дозволити російському вето стати на заваді розслідуванню.
«Ми розглядаємо варіанти, як нейтралізувати вето, що стосується масового злочину», – зазначила вона.
П’ять країн придумали механізм, як обійти вето
За словами Джулі Бішоп, мова цілком може йти про трибунал, – за участі Австралії, Нідерландів, Бельгії, Малайзії та України, – а також та судове переслідування на державному рівні. За відповідною резолюцією країни готові звернутись до ООН, додала Бішоп. Це дасть змогу обійти вето Росії та використати можливості національної юрисдикції.
Напередодні зустрічі посол України у США Валерій Чалий анонсував, що переговорники запропонують створення трибуналу аналогічного до того, який був під час розслідування теракту над Локербі. Тоді у 1988 році над цим шотландським містом збили пасажирський літак авіакомпанії «PanAm». У результаті загинули 270 людей, звинуватили в цьому спецслужби Лівії. Суд зобов’язав державу сплатити фінансову компенсацію родинам загиблих.
Від України на зустрічі, окрім президента Порошенка, був також міністр закордонних справ Павло Клімкін. За словами речниці МЗС Мар’яни Беци, відомство поки не має додаткової інформації про результати зустрічі.
Наприкінці липня Росія стала єдиною, що проголосувала в Раді безпеки ООН проти проекту резолюції про створення міжнародного трибуналу у справі про загибель пасажирського «Боїнга-777» на Донбасі, але її право вето заблокувало ухвалення резолюції.
«Несправедливість болить, немов відкрита рана», – король Нідерландів
До оприлюднення результатів залишається недовго – 13 жовтня відбудеться офіційна презентація висновків міжнародного незалежного розслідування. Увагу до цього привернули під час 70-ої Генасамблеї ООН, де був і президент Росії Володимир Путін. Зокрема, король Нідерландів Віллем-Олександр із трибуни висловився, що «несправедливість болить, немов відкрита рана». За його словами, запорукою порядку є відсутність безкарності, тож його держава працюватиме надалі, щоби винних у трагедії знайшли.
«Сотні родин із десяти країн, – серед яких Малайзія, Австралія та Нідерланди, – досі сумують щодня за тими, кого втратили у катастрофі «Боїнга» MH-17. Вони чекають результатів розслідування», – виголосив король Нідерландів.
Залишається два тижні до оприлюднення результатів розслідування
Наразі в Нідерландах триває два окремі слідства. Рада розслідувань із питань безпеки вивчає подробиці катастрофи – її звіт оприлюднять через два тижні. Також прокуратура веде розслідування спільної слідчої групи п’яти держав у кримінальній справі про катастрофу, що має на меті визначити винних, і, ймовірно, назве підозрюваних наприкінці нинішнього чи на початку наступного року.
Хоча формально ще не виключена жодна версія, основною вважають збиття літака з зенітно-ракетного комплексу «Бук», який надала сепаратистам Росія. Це викликає припущення, що серед названих винними можуть виявитися громадяни Росії. Москва і підтримувані нею сепаратисти заперечують будь-яку причетність до цього й натомість намагаються скласти вину на Україну.
Збір речових доказів для розслідування ускладнюється тим, що вони знаходяться на тимчасово непідконтрольній Україні території: село Грабове та селище у Донецькій області.
Експерти отримали від бойовиків 560 нових фрагментів «Боїнга»
Голландські фахівці 28 вересня оглянули місце падіння та приїхали до окупованого Донецька, де мали забрати знайдені місцевими жителями уламки літака. Про це сепаратистським медіа повідомляв Андрій Співак, який називає себе «виконувачем обов’язків генерального прокурора» самопроголошеної ДНР.
Спершу передача речових доказів затягнулась – бойовики вимагали в експертів документів та офіційних листів про те, що пошукова група уповноважена забрати 560 фрагментів уламків. Втім врешті сторони все узгодили та криміналісти отримали уламки, інформують сепаратистські медіа.
Більшість тіл ідентифіковано, багато уламків уже в Нідерландах – речник місії ОБСЄ в Україні
Речник місії ОБСЄ в Україні Майкл Боцюрків розповів Радіо Свобода, що на цьому тижні пошукова місія також отримала доступ до фрагментів людських тіл із місця катастрофи.
Робота спеціальної моніторингової місії ОБСЄ та міжнародних експертів може ускладнюватись через пропускні пункти та локальний вогонь поблизу території катастрофи, говорить Боцюрків. Утім загалом можна стверджувати, що експерти вже мають значний прогрес. Зокрема, криміналісти дослідили багато особистих речей убитих пасажирів.
«Вражає, що не зважаючи на всі труднощі, більшість тіл, – хоча і не всі, – ідентифіковано. Значну частину уламків літака вже вивезли до Нідерландів. Експерти їх збирають та розслідують катастрофу», – каже речник місії ОБСЄ в Україні.
Боцюрків також висловив сподівання, що якщо припинення вогню триматиметься на Донбасі і надалі – це дасть доступ спеціальній місії ОБСЄ до зруйнованих об’єктів інфраструктури на Донбасі: водопровідних та газових труб та ліній електропередач.
Авіалайнер «Боїнг-777» авіакомпанії «Малайзійські авіалінії» рейсу MH17 із Амстердама до Куала-Лумпура був збитий у небі над частиною сходу України, захопленою підтримуваними Росією сепаратистами, 17 липня 2014 року. Загинули всі 298 людей, що були в літаку. Близько двох третин із них були громадяни Нідерландів, і Україна передала розслідування цій державі.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода