Завдяки Мінській угоді-2 на Донбасі встановилося перемир’я, яке хоч і порушувалося, однак дало деякий перепочинок після запеклих боїв. Утім, криваві протести в Києві минулого тижня проти передбаченої угодами децентралізації свідчать, що до тривкого вирішення проблеми ще далеко, пише Бред Стейплтон у The Newsweek. Лідери бойовиків теж не хочуть поступатися владою, а Москві може бути вигідний заморожений конфлікт.
«Але Сполучені Штати, поза сумнівом, можуть натиснути і на Україну, і на Росію, щоб змусити їх досягти постійного врегулювання», – вважає автор, дослідник Інституту Катона у Вашингтоні.
За відсутності такого врегулювання політолог передбачає два найімовірніші сценарії: відновлення інтенсивних боїв або заморожений конфлікт. На перший погляд, другий сценарій виглядає непогано, якщо мати на увазі розділення Тайваню та Китаю або розпад Кореї на Південну та Північну. Це було б можливо тільки за умови, якби США надали Україні такі ж гарантії безпеки, як Тайваню і Південній Кореї, однак цього не станеться. А отже, заморожений конфлікт на Донбаcі буде більше схожим на грузинський і молдовський сценарії, пише політолог.
У цій ситуації Вашингтон для початку має стимулювати Київ ухвалити поправки до Конституції, що передбачають децентралізацію – це буде нелегко, пише автор, але в Заходу є відповідні важелі.
Адміністрація Обами має дати зрозуміти (і намовити європейських союзників зробити те саме), що будь-яка подальша допомога залежатиме від виконання Києвом мінських угод
«Адміністрація Обами має дати зрозуміти (і намовити європейських союзників зробити те саме), що будь-яка подальша допомога залежатиме від виконання Києвом мінських угод – особливо що стосується децентралізації», – пише політолог.
На бойовиків у Заходу мало засобів впливу, однак на них можна впливати через Москву, а саме – через санкції. І хоча досі санкції не дуже стримували Кремль, це тому, вважає політолог, що Вашингтон зробив умовою їх скасування такі кроки, які були неприйнятними для Путіна, як-от повернення Криму Україні.
Отже, автор пропонує простий рецепт:
«Адміністрація Обами не повинна дозволяти тим, хто принципово виступає проти «доконаного факту» в Криму, перешкоджати вирішенню протистояння з Донбасом. Оскільки російська економіка у жалюгідному стані, перспектива скасування санкцій залишається заманливим пряником, за допомогою якого Захід може схилити Путіна до участі в переговорах про постійне врегулювання в Україні».