У севастопольському уряді полетіли перші голови

Більше ніж півроку севастопольці чекали на кадрові рішення від вищих посадових чиновників Росії. Рівень невдоволення населення місцевим урядом уже подолав якийсь умовний Рубікон, після якого людина перестає просто декларувати усні памфлети про паскудність нинішньої влади і починає діяти.

Зрештою, очікування почали виправдовуватись: місто відвідали з візитом віце-спікер Державної Думи Андрій Ісаєв, заступник голови адміністрації президента В'ячеслав Володін, прем'єр-міністр Дмитро Медведєв і, власне, «президент Всєя Русі» Володимир Путін.

Справедливості заради необхідно сказати, що по завершенні візиту останнього відчувалось якесь розчарування севастопольців: жодної реакції ні від Путіна, ні від його підлеглих не було. Всі залишились на своїх місцях, а інцидент, що стався з віце-губернатором Дубовиком, став свого роду злорадною віддушиною для присутніх містян на тлі, хоч і прозорої, але непробивної звукоізоляційної стіни, крізь яку державні чиновники всеросійського масштабу вперто відмовлялись почути благання севастопольців про необхідність проведення тотальної люстрації в кулуарах місцевої виконавчої влади.

Перший пішов або Страховка для Меняйла

Однак минув тиждень і голови в середовищі місцевих чиновників таки полетіли: 26-го серпня з посту директора департаменту містобудування та архітектури звільнився Ігор Малоземов, цього ж дня залишив свій пост начальник регіонального управління ФМС Олег Козюра, 27-го числа «за власним бажанням» залишив стіни уряду голова департаменту кадрової політики, регіональної безпеки та протидії корупції Гай Юрченко (на якого, до всього іншого, за повідомленнями Федеральної служби судових приставів, з 2002 року відкрили виконавче провадження за борги в розмірі близько півмільйона рублів), а ще за день за хабар у розмірі 800 тисяч рублів правоохоронці затримали голову Інкерманської муніципальної Ради Андрія Виноградова, який є також членом політради місцевих єдиноросів.

Євген Дубовик

Далі – більше: у середовищі місцевих журналістів, вхожих до вищих кіл місцевих чиновників, активно мусуються чутки про те, що з 1-го вересня від виконання повноважень відсторонять голову управління освіти Володимира Тюніна, а також один із віце-губернаторів Севастополя: або Євген Дубовик, або Олексій Єремєєв.

На думку одного з членів громадського руху «Захистимо Севастополь», цей поворот подій пов'язаний, перш за все, з тим, що губернатор Севастополя Сергій Меняйло почав замітати сліди тієї колосальної кількості корупційних схем, які провернули за час його перебуванні при владі.

«Що з усього цього вийде – поки що невідомо. Можливо, це лише початок великої чистки в лавах уряду. Хотілось би в це вірити», – повідомив активіст у коментарі Крим.Реалії.

Громадський діяч додав, що сьогодні зняли керівників саме тих сегментів уряду, які є невід'ємними складовими у провертанні більшості корупційних схем.

Самі поміркуйте: містобудування, протидія корупції – це департаменти, які беруть безпосередню участь у діяльності з відмивання коштів або «розпилу» бюджету
Активіст

«Самі поміркуйте: містобудування, протидія корупції – це департаменти, які беруть безпосередню участь у діяльності з відмивання коштів або «розпилу» бюджету. Плюс розмови про те, що аналогічна доля спіткає одного з замів Меняйла: все це наштовхує на думку, що губернатор замітає сліди своїх злочинів», – підсумував активіст.

Частка другосортних

Ситуацію в севастопольському політикумі Крим.Реалії прокоментував також кримський політолог Андрій Самброс. На його думку, демарш кількох голів урядових сегментів, безумовно, є «указкою» згори, судячи з усього, з Москви.

Можливо, це був договір із командою Чалого, який ґрунтувався на парадигмі: ми приберемо неугодних вам, а ви перестанете нас «тролити»
Андрій Самброс

«Тут можна розглянути кілька варіантів: можливо, це був договір із командою Чалого, який ґрунтувався на парадигмі: ми приберемо неугодних вам, а ви перестанете нас «тролити». Зараз достеменно відомо, що в Москві обізнані в тому, що севастопольці виступають проти членів місцевого уряду, в Москві відомо про ту кількість підписів, які були зібрані. Але, в той самий час, мені цей варіант здається малоймовірним, оскільки у випадку договору в першу чергу полетіли би більш високі голови: хтось із віце-губернаторів, наприклад, Дубовик або Єремєєв, а то й обидва», – наголосив Самброс.

Політолог додав, що є й інший варіант, який зумовлює причини та передумови настільки раптової чистки в кулуарах севастопольської влади: «Ймовірно це зроблено з ініціативи когось із високопоставлених чинів в Москві. Припустимо, того ж Володіна, який, під час зустрічі наказав Меняйлу продемонструвати якусь діяльність подібного характеру», – розповів політолог.

Самброс підкреслив, що в регіонах Росії не прийнято, щоб Москва прикривала губернаторів, а їм, у свою чергу, чужа кулуарна боротьба. Тоді як у Севастополі федеральній владі вже не в перший раз доводиться вдаватися до подібного роду дій: «Згадайте, скільки разів вже федеральна влада прикривала «свій» уряд у Севастополі? Неодноразово. Ось тепер намагаються створити видимість чищення: в цьому зв'язку і голови летять не найбільшого масштабу», – підсумував кримський політолог.

«...Дзвінок в обидві двері»

Леонід Грач

Крим.Реалії також зв'язалися з кримським політиком, екс-головою Верховної Ради Криму, лідером місцевого відділення політичної партії «Комуністи Росії» Леонідом Грачем, на думку якого, «політ голів» у вищих колах севастопольської виконавчої влади безпосередньо пов'язаний із нещодавнім візитом до міста президента Росії Володимира Путіна.

«Недаремно ж приїжджав президент. Напевно, були робочі моменти поїздки, що відбувалися за закритими дверима, в рамках яких проходила свого роду ревізія і аналіз діяльності своїх ставлеників», – зазначив Грач.

Це сигнал не лише Меняйлу, це водночас і посил у бік так званої команди Чалого, мовляв, дивіться, ми і вас у разі чого зможемо швидко відправити у відставку
Леонід Грач

У той самий час, за словами лідера кримських комуністів, низка звільнень серед чиновників – це «дзвінок в обидві двері».

«Це сигнал не лише Меняйлу, це водночас і посил у бік так званої команди Чалого, мовляв, дивіться, ми і вас тримаємо на контролі і в разі чого зможемо швидко відправити у відставку», – сказав Грач.

Він додав, що таким чином офіційна Москва, до всього іншого, показує свою обізнаність у справах, які відбуваються у Севастополі, і свою абсолютну владу над усіма чиновницькими екзерсисами і над самими чиновниками.

«Розумієте, Москва, якщо їй це потрібно, і, якщо їй це вигідно, в змозі навчити або змусити поважати і дотримуватися вітчизняного законодавства чиновника будь-якого рівня, і Севастополь в цьому сенсі не є винятком», – підсумував Грач.