Київ – Різку негативну реакцію в українській владі та в суспільстві викликав вирок російського суду, який засудив українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка на, відповідно, 20 і 10 років в’язниці. Засудили це рішення як політично мотивоване і міжнародні правозахисні організації. Частина українських політиків бачить вихід у зверненні до Європейського суду з прав людини та в політичному тискові на Росію. Експерти ж вбачають у справі Сенцова-Кольченка ознаки того, що Росія обирає політику самоізоляції та агресії проти сусідів.
Міністерство закордонних справ України висловило протест проти рішення російського суду, який засудив до ув’язнення українців Олега Сенцова та Олександра Кольченка за звинуваченням у тероризмі.
Your browser doesn’t support HTML5
Сенцова і Кольченка заарештували російські окупанти в анексованому Криму, та висунули їм безпідставні звинувачення, ідеться в заяві МЗС.
«Вимагаємо від російської сторони припинити судовий фарс, який задля амбіцій російського керівництва калічить людські долі, та негайно звільнити Олега Сенцова й Олександра Кольченка, а також усіх інших політичних заручників. Міністерство закордонних справ України закликає світове співтовариство публічно засудити цей цинічний злочин проти основоположних прав людини та посилити політичний і дипломатичний тиск на Російську Федерацію», – йдеться в заяві українського зовнішньополітичного відомства.
Підтримку Сенцову та Кольченку одразу після оголошення їм вироку висловив президент України Петро Порошенко.
«Тримайся, Олеже. Прийде час, і ті, хто організував над тобою судилище, самі опиняться на лаві підсудних!» – написав Порошенко у себе в Twitter.
Україна має вжити всіх заходів, щоб звільнити своїх громадян, які перебувають у російській в’язниці, так відреагував на вирок українським активістам депутат від «Народного фронту», заступник голови парламентського комітету з культури і духовності Віктор Єленський.
Україна використовуватиме всі юридичні та політичні заходи для того, щоб повернути наших людей до УкраїниВіктор Єленський
«Кремль у своєму прагненні копіювати сталінський режим хоче піти до кінця. Тому процес над Сенцовим і Кольченком – це повна калька зі сталінських процесів над Бухаріним та іншими «ворогами народу». Сенцов і Кольченко – не розкаялися, стійко зустріли свій вирок. Зараз, коли він набув «так званої законної сили» (адже важко сказати, що він бодай якось ґрунтується на законі) – Україна використовуватиме всі юридичні та політичні заходи для того, щоб повернути наших людей до України»,– зауважив Єленський.
Your browser doesn’t support HTML5
Серед заходів, які треба вживати для визволення з російської в’язниці Олега Сенцова та Олександра Кольченка, Віктор Єленський назвав звернення до Європейського суду з прав людини та міжнародний політичний тиск на Росію. Депутат упевнений, що Кремль сприймає засуджених українських активістів як заручників, відтак буде готовий вести торг щодо їхньої долі.
Росія, засудила кримчан, бо крокує до самоізоляції – експерт
Втім, коли Північнокавказький військовий суд Ростова почав зачитувати вирок Сенцову і Кольченку, під посольством Росії в Києві розпочалася акція протесту. До неї долучилися і прості громадяни, і митці. Один із них – режисер Мирослав Слабошпицький – заявив, що відчуває моральний обов’язок підтримати свого колегу Олега Сенцова. Водночас, він зізнався, що вироком не здивований.
Your browser doesn’t support HTML5
«Мені здається, російська влада пройшла точку неповернення. Після збитого малайзійського «Боїнга» для Росії – все одно: одним Сенцовим більше, одним Сенцовим – менше. Але я тут, бо це найменше, що я можу зробити», – сказав Слабошпицький під час протесту під російським посольством.
Вироком Олегу Сенцову та Олександру Кольченку Росія показала, що упевнено стала на шлях ізоляціонізму, таку думку висловила політолог, експерт з українсько-російських відносин Олеся Яхно.
За останній час ми бачили багато дивних рішень Кремля, починаючи від знищення імпортних продуктів. Росія обрала внутрішній ізоляціонізмОлеся Яхно
«За останній час ми бачили багато дивних рішень Кремля, починаючи від знищення імпортних продуктів. Це намагання «бути» чи «здаватися» кимось? Чи це запуск реальних змін? Раніше Росія мала два політичні рухи: «почвенники» і «западники». Бачимо, що Росія дійсно обрала «почвенников», тобто внутрішній ізоляціонізм. Навіть Україна і Білорусь, які раніше відставали багато в чому від Російської Федерації, зараз стали «западниками», якщо дивитися із Росії», – зазначає політолог.
Як наслідок, зауважує Олеся Яхно, політика ізоляціонізму призведе до того, що Росія перестане бути активним учасником міжнародних процесів, водночас, для внутрішньої мобілізації Росія обере наступну жертву, бо Криму для суспільної підтримки російської влади вже замало, а з «Новоросією» – не вийшло. Тому наступною жертвою російської агресії може стати Білорусь, яка, припускає Олеся Яхно, уповні підпадає під критерії «розширення «русского мира». А до того ж, нині президент цієї держави не відгукується на всі ініціативи Кремля, як це було раніше, пояснює політолог.
Російський суд 25 серпня засудив українського режисера з Криму Олега Сенцова до 20 років позбавлення волі: його звинуватили у створенні терористичної організації в Криму. Кримського активіста Олександра Кольченка за подібним звинуваченням засудили до 10 років. Обох українців схопили в анексованому Криму, та доправили до Росії, де вони, за їхніми словами, зазнавали тортур під час слідства. Правозахисна організація Amnesty International вже визнала цей вирок несправедливим, зокрема через катування обвинувачених та свідків, і закликала Росію звільнити Сенцова та Кольченка.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода