Сімферополь – До Криму з робочим візитом прибули перші особи Російської Федерації, серед них і президент Володимир Путін, який взяв участь у виїзному засіданні президії Державної Ради Російської Федерації. Влада України піддала критиці поїздку Путіна на півострів, назвавши її «викликом для цивілізованого світу». Політики й експерти по-різному поставилися до візиту російського президента.
Напередодні приїзду глави російської держави в Криму з'явилися білборди з портретом Володимира Путіна з написом: «Крим. Росія. Назавжди». Плакати були розміщені на фасадах будівель і вздовж кримських доріг.
Під час засідання Держради, яке проходило в Понизовці (Велика Ялта) і було присвячене розвитку туризму в Росії, Путін сказав, що тургалузь Росії має «служити каталізатором соціально-економічного зростання різних територій країни, відкривати нові можливості для сільських поселень, північних територій, Сибіру і Далекого Сходу».
При цьому президент доручив провести інвентаризацію санаторно-курортних установ у Російській Федерації та в Криму, зокрема визначити проблеми в санаторно-курортній сфері.
Путін не став виступати проти пропозиції голови Криму Сергія Аксьонова щодо продажу вина в місцях відпочинку в Криму, зокрема санаторно-курортних установах. Він доручив МОЗ Росії «дуже акуратно сформулювати й опрацювати» це питання. «У Росії традиційно звикли робити на трьох, пропозиція Сергія Валерійовича (Аксьонова – КР) на предмет продажу спиртних напоїв у санаторно-курортних установах. Ми говорили з губернатором щодо цього, він каже: все одно дорослі люди виходять за паркан і купують, але вже не легке столове вино місцевого виробництва, а вже важкі напої, я б хотів почути думку Тетяни Володимирівни Яковлевої та Міністерства охорони здоров'я», – сказав Путін на засіданні.
Голова російського МОЗ Тетяна Яковлєва зазначила, що вживання спиртного в лікувальних установах заборонене російським законодавством.
«У лікувальних установах чинним законодавством заборонено вживання алкоголю, але вводити таке поняття, як «культурне виноспоживання», ми, медичні працівники не проти», – зазначила Яковлєва.
На уточнююче запитання Путіна про можливість продажу в санаторних закладах «вина місцевого, російського виробництва» міністр відповіла: «Де лікують людей, там ні в якому разі не можна, де вони відпочивають – будь ласка».
Під час засідання президент Росії здивувався, чому 1,6 млрд рублів, виділених з федерального бюджету на розвиток культури в Криму цього року, досі не дійшли до півострова. «У нас середина серпня... Розписали. Гроші де? Де гроші? Чому вони не в установах, не в бюджеті Криму? Час уже 17 серпня», – поцікавився Путін у міністра культури Російської Федерації Володимира Мединського.
«Гроші в розпису Міністерства культури», – відповів міністр.
У свою чергу, Сергій Аксьонов пояснив зволікання з грошима ліквідацією російського Міністерства у справах Криму і пізнім підписанням урядом Росії федеральної цільової програми розвитку регіону – в середині липня. «До кінця тижня буде графік узгоджений», – сказав Аксьонов, пообіцявши, що всі гроші будуть освоєні до кінця року.
Про професійних борців за права
Відзначимо, що після засідання президії Держради Путін провів зустріч із представниками національно-культурних товариств півострова. На ній президент Росії, зокрема повідомив, що «охочі дестабілізувати ситуацію в Криму, використовуючи кримськотатарську тематику, хочуть реалізувати свої політичні амбіції та отримати іноземні гранти як борці за права».
«Ви говорили і про тих, хто намагається дестабілізувати якось ситуацію, особливо з кримськотатарської тематики. Ми добре знаємо, про кого йдеться. І є низка людей, які вважають себе професійними борцями за права. Для цих людей неважливо, які це права, і неважливо, чиї ці права. Важливо, що вони борці і що за цю боротьбу вони хочуть отримувати іноземні гранти, визнання і реалізовувати свої амбіції, зокрема й політичні», – цитує Путіна РИА Крым.
За інформацією Крыминформа, заява Путіна про «професійних борців» за права кримських татар була зроблена у відповідь на озвучену головою проросійського громадського руху «Къырым» Ремзі Ільясовим інформацію про спроби дестабілізувати ситуацію в Криму.
«Ми в серпні побачили певну спробу дестабілізувати ситуацію в Республіці Крим. Я маю на увазі так званий «Всесвітній конгрес кримських татар», який відбувся 1-2 серпня в Анкарі», – сказав Ільясов.
Голова руху назвав сам конгрес «клубом однодумців» і уточнив, що кримськотатарська спільнота на півострові здогадувалась про зміст підсумкової резолюції цього заходу, тому заздалегідь була проведена кримська конференція. «Ця конференція набула формату загальнонаціональних зборів кримських татар», – зазначив Ремзі Ільясов і додав, що присутні представники релігійних громад і громадських організацій одноголосно підтримали резолюцію щодо осіб, які намагаються дестабілізувати ситуацію в республіці.
Ільясов підкреслив, що своїми діями люди, які називають себе «політичними лідерами», намагаються вводити в оману кримськотатарські діаспори, і зазначив, що у кримських татар склався «відмінний діалог» із місцевою владою, яка демонструє відкритість і доступність.
Звертає на себе увагу той факт, що члени Меджлісу на зазначеній зустрічі з главою російської держави були відсутні.
Додамо, що голова уряду Росії Дмитро Медведєв прибув у понеділок, 17 серпня, на Всеросійський молодіжний освітній форум «Таврида», що відбувається неподалік села Стерегуще (Роздольненський район Криму). Під час візиту Медведєв зустрівся з учасниками зміни «Актори, режисери театру і кіно». «Крим історично був місцем, де завжди індустрія кіно непогано розвивалася. Після відомих подій я сподіваюся, що в Криму буде один із центрів молодіжного кіно», – зазначив прем'єр.
«Виклик цивілізованому світу»
Президент України Петро Порошенко розкритикував візит Володимира Путіна до Криму.
«Приїзд Путіна в український Крим без погодження з українською владою – це виклик для цивілізованого світу і продовження сценарію нагнітання ситуації, який реалізують російські військові та їхні найманці на Донбасі», – написав президент на своїй сторінці в Facebook.
За словами Порошенка, такі поїздки означають подальшу мілітаризацію «окупованого українського півострова і спричиняють ще більшу його ізоляцію». «Тільки в складі України Крим має майбутнє, зокрема і туристичне», – додав він.
«Створити певний фон для президента»
Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял повідомив, що в представницькому органі не обговорювали приїзд російського керівництва до Криму. «Ніяких запрошень до участі в будь-яких зустрічах ми не отримували. Я навіть не знаю, як би відреагували в Меджлісі на таку пропозицію. Можу припускати, що наші колеги, які перебувають поза межами Криму, виступили б проти участі у такій зустрічі. Тоді як ті, хто перебувають у Криму, швидше за все, висловили б намір: погано не буде, якщо зустрітися і поговорити», – сказав Джелял.
Зустріч президента Росії з представниками національно-культурних товариств Джелял назвав недостатньо відвертою і повноцінною. «Спостерігаючи за тим, як веде інформаційну політику рух «Къырым», ми знаємо, що вони готові говорити про низку проблем, абсолютно випускаючи з уваги великий пласт проблем, пов'язаних з порушенням прав. Говорячи про освіту, вони не приділяють увагу допитам, арештам, зникненням кримських татар, обмеженню свободи слова, свободи мирних зібрань тощо», – підкреслив перший заступник голови Меджлісу.
За словами Джеляла, ці проблеми існують, і про них корисно було б знати російському керівництву. «В цьому випадку представники національних організацій створять певний фон для президента», – вважає Джелял.
«Зібралися для галочки»
Політики та експерти, опитані виданням Крим.Реалії, по-різному оцінили приїзд президента Росії до Криму.
На думку колишнього спікера кримського парламенту Леоніда Грача, візит Володимира Путіна і Дмитра Медведєва в один день до Криму в черговий раз підтвердив, що «півострів перебуває у складі Російської Федерації». «Україна сама зробила все, щоб кримчан відштовхнути від себе. Більше того, владі України потрібно готуватися до того, що і Донбас відійде до Росії. У якій формі? Це інше питання», – додав Грач.
За його словами, сьогодні президентові України «треба думати про те, щоб зберегти Закарпаття та Львівську територію в складі України, тому що Україну понесло по купинах».
Коментуючи виїзне засідання президії Держради, на якому обговорювалося питання відродження курортної галузі Криму, Грач підкреслив, що на заході не були порушені основні проблеми цієї сфери. «Розмова на цю тему підтвердила, що цим більше півтора року кримське керівництво не займалося, а російське дивилося в інший бік», – додав екс-спікер.
«Дрібним було міркування Аксьонова про те, що в здравницях і пансіонатах треба торгувати вином – це дурість. Ні в одній оздоровниці, де йде лікувальний процес, нічого торгувати вином, а хто захоче, вийшов за межі здравниці і купив», – наголосив Грач.
Саме засідання політик назвав «для галочки, для телебачення». Також він скептично поставився до складу гостей на зустрічі президента з представниками національно-культурних товариств. «Я не думаю, що це той склад, який по-справжньому відображає національні інтереси і думки тих, хто живе сьогодні в Криму», – зазначив він, додавши, що відсутність на зустрічі представників Меджлісу кримськотатарського народу означає те, що більша частина кримських татар, які живуть на півострові, не залучена в процеси.
«Бажання вирішити питання»
За словами керівника «Політичної експертної групи» Костянтина Калачова, президент Росії «явно відчуває емоційну прихильність до півострова». «Через те що Крим увійшов до складу Російської Федерації, то було б дивним, якби Володимир Путін відмовив собі в задоволенні відвідати Крим. Я думаю, йому цікаво було обговорити розвиток внутрішнього туризму. Йому цікаво було поспілкуватися з керівництвом Криму, йому цікаво було подивитися, як йдуть справи в Криму», – сказав він.
Калачов вважає, що в цьому випадку заяви Порошенка «зрозумілі й передбачувані». «Нічого іншого й бути не могло. Але з урахуванням того, що вже всі розуміють, що Росія Крим повертати не збирається ні за яких обставин, Порошенко, власне кажучи, займається струсом повітря», – додав політолог.
Він упевнений, що робоча поїздка Путіна на півострів пов'язана «не з бажанням кинути комусь виклик», а з бажанням вирішити низку питань: поспілкуватися з представниками національно-культурних товариств та обговорити розвиток курортної сфери.