6 серпня набирає чинності указ президента Росії Володимира Путіна про знищення продуктів, що підпадають під санкції. Йдеться про продукти, які можуть потрапляти до Росії в обхід введеного ембарго. Близько двохсот тисяч людей підписали петицію з вимогою скасувати указ, а самі продукти – передати малозабезпеченим громадянам. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков обіцяв розповісти президенту про петицію.
Головні вимоги петиції, зверненої до президента Путіна – скасувати указ про знищення їжі, а натомість ухвалити закон про безоплатну передачу продуктів і товарів народного споживання нужденним категоріям населення. Як розповіла Радіо Свобода ініціатор петиції, громадянська активістка Ольга Савельєва, громадян обурило саме знищення, як спосіб боротьби з санкційними продуктами.
Для багатьох очевидно, що навряд чи продукти будуть знищуватись, знаючи як це все працює. І навіщо це знищувати – якісь свіжі сири, овочі?Ольга Савельєва
«Для багатьох очевидно, що навряд чи продукти будуть знищуватись, знаючи як це все працює. Знаючи, що десь на митних терміналах, куди навряд чи звичайні жителі зможуть підійти подивитись: як конкретно це знищується. І навіщо це знищувати – якісь свіжі сири, овочі? Люди, які підписують петицію, так і пишуть, що все це придумав новий міністр сільського господарства Ткачов для якогось додаткового збагачення. До нього у росіян довіри мало», – стверджує активістка.
З точки зору моралі
На думку голови партії «Громадянська ініціатива» Андрія Нечаєва, ідею знищення продуктів не варто приписувати одному лише голові Мінсільгоспу Олександру Ткачову. Крім того, попри те, що відбувається це все на тлі економічної кризи, не варто розглядати цю історію з точки зору економіки.
«Ці товари все одно не потрапили б на ринок. Далі, з точки зору споживчого ринку, не важливо чи повернули їх постачальникові або знищили. Це скоріше дивно з точки зору моральності. Тому що у нас величезна кількість бідних, і було б доречно роздати ці продукти малозабезпеченим сім'ям. Я не думаю, що це ідея однієї людини. Мабуть, вона знайшла широку підтримку у владі в цілому, якщо врешті-решт набула форми указу президента», – припускає очільник «Громадянської ініціативи».
Боротьба телевізора з холодильником
Ідея знищення санкційних продуктів викликала невдоволення навіть у тих людей, які традиційно підтримують російську владу. За словами Ольги Савельєвої, ситуація загрожує непередбачуваними наслідками.
Продукти – це дуже небезпечна тема. Така політика призведе до чергової якоїсь революції, що не відомо, чим закінчитьсяОльга Савельєва
«Продукти – це дуже небезпечна тема, на мій погляд. Така політика призведе до чергової якоїсь революції, що не відомо, чим закінчиться», – застерігає вона.
Тим часом, з російських регіонів надходить інформація про методи знищення продуктів, які потрапили під ембарго. Зокрема, на Далекому Сході їх планується давити тракторами, змішувати із землею та закопувати. Про такі способи боротьби з імпортним продовольством «Інтерфаксу» розповіли на місцевій митниці. Як повідомляється, невеликі партії санкційних продуктів ліквідовуватимуть в пунктах пропуску, а великі – на полігонах побутових відходів.
Рік тому Росія запровадила ембарго на продуктові товари з країн, які раніше запровадили проти неї санкції через ситуацію в Україні. У червні продовольче ембарго було продовжене до серпня 2016 року.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода