Київ – У Криму не вщухають пристрасті навколо проекту «Befooz» – наступника знаменитого фестивалю електронної музики «КаZантип». Кримські силовики і контрольні органи в цьому році зробили все, щоб перешкодити його проведенню: відключили електрику, конфіскували генератори і навіть оточили територію ОМОНом. Проте тисячі відвідувачів «Befooz» продовжують розважатися на імпровізованих дискотеках, які відбуваються в місцевих готелях.
Цього року організатори «КаZантипу» ухвалили рішення проводити його на традиційному і звичному для шанувальників фестивалю місці – в селі Поповка. Понад півроку вони готувалися до проведення опен-ейру, якому дали назву «Befooz». Проте напередодні його відкриття російська влада Криму оголосила, що забороняє захід.
Нинішній голова Криму Сергій Аксьонов оголосив, що «організатори «Befooz» не мають можливості убезпечити громадян і дотриматися всіх санітарно-епідеміологічних норм згідно з вимогами законодавства Російської Федерації». У свою чергу, кримська прокуратура опротестувала рішення сесії Штормівської сільради, яка погодила проведення заходу нібито з порушеннями законодавства.
Незважаючи на явний намір влади закрити «Befooz», його організатори вирішили не відмовлятися від його проведення. Ідейний натхненник проекту – президент «Республіки Z» Микита Маршунок знайшов специфічний вихід із ситуації: він повідомив, що фестивалю не буде, тому що «Befooz» це не фестиваль.
«Ми – торжество інженерної думки, архітектурних амбіцій, виставка досягнень сучасного дизайну, апофеоз енергетики і десь навіть музично-терапевтичний курорт», – виправдався Маршунок, додавши, що, за документами, «Befooz» це не фестиваль, а закусочна з танцмайданчиком.
З Поклонською жарти погані
Російські контролюючі органи, схоже, не оцінили гумор президента «КаZантипа». 31 липня МНС відключило «Befooz» від електрики, а представники силових відомств конфіскували резервні генератори.
Незважаючи на повідомлення про скасування фестивалю, кілька тисяч шанувальників «КаZантипа» приїхали в Поповку на відкриття або, як його називають в «Республіці Z», Новий рік. Але на територію проведення «Befooz» їм потрапити не судилося – її оточили бійці ОМОНу. Причому в перший день свого перебування в Поповці вони поводилися жорстко: скрутили фотокореспондента одного з місцевих видань і застосували силу до відвідувача фестивалю.
Але «великий народ Республіки Z» не злякався труднощів. Церемонія відкриття відбулася за межами території «Befooz». Оскільки організатори не могли підключити звукопідсилюючу техніку до електрики, відвідувачам фестивалю довелося веселитися під акомпанемент духового оркестру.
Наступного дня «свято непослуху» продовжилося, незважаючи на присутність представників МНС і прокуратури на території опен-ейру. У денний час бійці ОМОНу знімали оточення з території фестивалю, де розташовані арт-об'єкти і павільйони. І на цій території відбувалися костюмовані шоу та дискотеки.
«Вдень люди тусуються на «Befooz», поки є світло. Коли сонце заходить, всі переходять у місцеві клуби і двори з басейнами і музикою. Таким чином і виживаємо», – розповіла кореспонденту Крим.Реалії відвідувачка заходу Олена.
Організатори не втрачають надії
Наразі ді-джеї, які приїхали на «Befooz», грають на імпровізованих дискотеках, які в денний час проходять у внутрішніх дворах місцевих готелів. Однак, як повідомив Микита Маршунок, і туди вранці 4 серпня навідалися бійці ОМОНу.
«Ще не дуже зрозуміло, що саме можуть висунути власникам цих готелів, які з власної ініціативи саме в денний час надають гостинність тим, хто приїхав відпочивати в Поповку. Не здивуюся, якщо це буде притоноутримання і несанкціоноване купання в басейнах», – написав він на своїй сторінці в Facebook.
Голова Центру молодіжних ініціатив «Зебра» Микола Карпов, який завідує господарською діяльністю «Befooz», повідомив Крим.Реалії, що організатори продовжують проводити заходи для усунення зауважень контрольних органів.
«Люди зібралися в селі, і самі собі розважаються. На самій території практично нічого немає. Але про фестиваль немає сенсу говорити, фестивалю не буде. Ми хочемо відкрити територію для роботи в штатному режимі як звичайну територію відпочинку, де є музика, танці, можна засмагати і купатися», – сказав Карпов.
У низці ЗМІ з'явилася інформація про те, що організатори «Befooz» мають намір судитися з кримською владою за завдану шкоду. Однак Карпов це спростовує і говорить, що у нього немає претензій ні до влади Криму, ні до прокуратури зокрема. За його словами, нарікання у нього викликають тільки дії МНС.
«Саме МНС подало на нас в суд, щоб довести свою правоту. За законом, відключення не може бути правомірним без рішення суду. Відповідно, щоб підкріпити свій вчинок, вони вирішили захиститися в суді», – сказав він.
«Непотоплюваному авіаносцю не потрібна дискотека»
Карпов стверджує, що такі проблеми з проведенням «Befooz» цього року виникли через те, що «між організаторами та МНС була погано налагоджена комунікація». А екс-міністр курортів і туризму АРК Олександр Лієв, який у попередні роки був одним із членів оргкомітету «КаZантипа», вважає, що фестиваль був фактично зірваний через непрофесіоналізм нинішньої влади Криму та їхнє нерозуміння туристичного майбутнього Криму.
«Намагання мера Євпаторії Андрія Філонова, який є одним із засновників фестивалю «КаZантип» – це, швидше, спроби підтримати туристичний сезон у самій Євпаторії. Але кримська влада не збирається будувати з Криму туристичний регіон, незважаючи на спроби місцевої влади – навіть тих, хто в порушення визнали владу окупанта. Центральна влада в Криму і російська влада намагаються збудувати в Криму непотоплюваний авіаносець, а дискотека, повна іноземців, не входить в їхні плани», – сказав Лієв.
За його словами, тоді, коли він керував Міністерством курортів, з боку місцевої влади фестивалю, навпаки, виявлялося всіляке сприяння. Лієв стверджує, що його міністерство допомагало організаторам із безпекою, підготовкою інфраструктури, присутністю медиків.
«Всі питання, які організатори «КаZантипу» ставили перед Міністерством курортів і туризму, ми бралися розглядати. І абсолютну більшість цих питань нам вдавалося вирішувати», – сказав Лієв.
Російське керівництво вважає «КаZантип» неугодним, тому що цей фестиваль пропагує свободу і самореалізацію без кордонів, а це йде врозріз із цінностями сучасної російської держави
Після подій березня 2014 року в Криму більшість музичних фестивалів або були скасовані, або були перенесені в інші регіони. Таким шляхом пішов, наприклад, Koktebel Jazz Festival, який тепер відбувається у селищі Затока Одеської області. Арт-директор «Джаз-Коктебелю» Саша Єрченко вважає, що ситуація з «Befooz» показує: у Криму влада тепер не рада фестивалям, незалежним від держави.
«Таке враження, що ми повернулися на двадцять років назад, що Крим повертається в період Радянського Союзу. Яскравий приклад: у Росії виникла організація Держконцерт, яка контролює виступ не лише вітчизняних, а й західних виконавців», – сказала Єрченко.
На її думку, влада Криму ділить фестивалі на «угодні» і «неугодні», і ті заходи, які належать до другої категорії, матимуть складнощі при проведенні. Як вважає арт-директор Koktebel Jazz Festival, російське керівництво вважає «КаZантип» неугодним, тому що цей фестиваль пропагує свободу і самореалізацію без кордонів, а це йде врозріз із цінностями сучасної російської держави.