Експерти міжнародного аналітичного центру «Атлантична рада» презентували у Києві докази присутності російських військ в Україні на тимчасово окупованій частині Донбасу. Більш як півсотні доказів зібрали у збірку з назвою «Ховаються на видноті: війна Путіна в Україні».
«Першими лідерами сепаратистів були переважно громадяни Росії, багато з яких були пов’язані з російськими спецслужбами. Після того, як 17 липня 2014 року був збитий малайзійський «Боїнг», що виконував рейс МН17, розслідування нідерландського уряду встановило, що літак збили з російського «БУКа». Під час вирішальних боїв на Донбасі з російської території відбувались артилерійські обстріли по позиціях українських військових задля підтримки атак сепаратистів» – ці та ніші дані містить презентований у стінах Верховної Ради звіт вашингтонського аналітичного центру Atlantic Council під назвою «Ховаються на видноті: війна Путіна в Україні».
Вся інформація зі звіту зібрана з відкритих джерел, наголошують його автори, тим самим вкотре підтверджуючи: докази війни заховані у всіх перед носом.
Your browser doesn’t support HTML5
Ми використовували аналіз даних геолокацій фотографій, які були розміщені громадянами Росії у соціальних мережахМаксиміліан Чуперські
«У першу чергу, ми використовували аналіз даних геолокацій фотографій, які були розміщені громадянами Росії у соціальних мережах. Відтак геолокаційні дані чітко демонструють, що у 2014 році у 46 кілометрах від українського кордону був створений полігон «Кузьминський», якого у 2013 році ще не було», – розповів про методику збору даних помічник президента «Атлантичної ради» Максиміліан Чуперські.
Саме цей полігон, за словами експертів, став місцем дислокації сотень одиниць військової техніки, включно з танками 5-ї танкової бригади з міста Улан-Уде.
«Ці військові базувалися у Сибіру, а у жовтні-листопаді 2014 року передислокувалися на полігон «Кузьминський». Серед передислокованих військових був і Бато Дамбаєв – російський солдат із 37-ї мотострілкової бригади. Саме він дав розгорнуте інтерв’ю російському часопису «Новая газета» з детальним описом його участі у боях під Дебальцевом. Бато Домбаєв дійсно воював на території України. Зокрема фотографії підтверджують його присутність поблизу блокпосту у місті Вуглегірськ», – розповів засновник онлайн-проету Bellingcat, запрошений науковий співробітник кафедри військових досліджень Кінгс-коледжу Еліот Хіггінс.
Докази того, що Росія надає сепаратистам військову техніку також можна легко знайти в інтернеті, констатують автори звіту і наводять приклад БМП-2 «Лавина», що у серпні 2014 року пересувалася у колоні через російський хутір Стара Станиця, але вже у лютому 2015-го та сама БМП-2 з’явилась уже в українському Вуглегірську на Донеччині (біля Дебальцева).
Окрім того, документ наводить факти загибелі в Україні низки солдатів 76-ї повітряної штурмової дивізії Пскова та 11 членів 18-ї мотострілецької бригади. Із супутника аналізуються і воронки.
«Супутникові знімки дозволяють виділити два типи воронок: неглибокі, що мають характерні зони «бокового снопа» від осколків, що розлітаються по діагоналі від центру, а також трикутні воронки, з осколками, що розлітаються в протилежні сторони від джерела вогню», – йдеться у звіті.
Зібрані дані працівники «Атлантичної ради» вже презентували у Вашингтоні, Берліні, Варшаві і мають намір передати Європарламенту. Окрім того, експерти розробили рекомендації для урядів країн Заходу. Серед них: присвятити значно більше уваги та розвідувальних ресурсів для виявлення місця розташування російських військ на території України, використовувати найновіші цифрові методи розслідування військового конфлікту, а також якомога ширше висвітлювати події на сході України у засобах масової інформації. На переконання «Атлантичної ради», влада Путіна напряму пов’язана з народною підтримкою, і як тільки ця карта впаде – зруйнується і вся хатинка.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода