Олександра Доброхотова
Сімферополь – Демонтаж торгових точок на вулиці Козлова в Сімферополі обернувся конфліктом між підприємцями та владою міста. Упродовж двох днів комунальні служби планують очистити це місце і звільнити вулицю. Самі торговці – у відчаї, що робити, вони не знають, і те, що відбувається, називають беззаконням.
У ніч на понеділок всі входи на ринок на вулиці Козлова в Сімферополі виявилися заблокованими. До головного проїзду підігнали пожежну бригаду, а за периметром чергували співробітники поліції. До ранку понеділка, 6 липня, стало відомо, що торговельні точки на вулиці Козлова демонтують.
Нагадаємо, конфлікт навколо цього ринку триває вже кілька місяців. Комісія з техніки безпеки і надзвичайних ситуацій мерії Сімферополя рекомендувала заборонити торгівлю на вулиці Козлова і прибрати об'єкти, встановлені з численними порушеннями. Міська влада дала підприємцям термін до 23 травня самостійно знести будівлі. В іншому випадку це збиралися зробити комунальні служби. Проте ні до зазначеного терміну, ні після торговці не стали залишати робочі місця.
Пізніше адміністрація Сімферополя та відповідна комісія при Раді міністрів Криму затвердили рішення про ліквідацію несанкціонованого ринку. Паралельно влада міста шукала можливість домовитися з підприємцями, пропонуючи як альтернативу інші місця на Центральному ринку. Минулого тижня в адміністрації Сімферополя відбулась чергова зустріч між владою міста та підприємцями, однак дійти до єдиної думки учасникам знову не вдалося. Торговці вчергове наголосили, що ринок не залишатимуть.
Як розповів Крим.Реалії один із працівників ринку, вночі під виглядом навчань на стадіон «Локомотив», що розташований поруч, приїхали співробітники поліції, «швидка допомога» і пожежні машини. Вже до ранку торговельне місце на вулиці Козлова, а також прилеглий ринок будівельних матеріалів і продуктів виявились повністю заблокованими.
«Прийшов на роботу на 8 ранку, а тут все оточено. Кругом поліція. Нікого не пропускають. Кажуть, що кілька днів ламатимуть. З ранку навіть бійка була тут, начебто одному з підприємців руку зламали», – розповів чоловік.
Упродовж двох діб
Пізніше з'ясувалось, що комунальні служби міста почали «роботи зі звільнення незаконно зайнятої території на вулиці Козлова». Підставою стала постанова Ради міністрів Криму «Про питання звільнення земельних ділянок від незаконно розміщених на них об'єктів, які не є об'єктами капітального будівництва», а також постанова адміністрації Сімферополя «Про питання звільнення земельних ділянок від незаконно розміщених на них об'єктів, які не є об'єктами капітального будівництва».
Як повідомив заступник голови адміністрації Сімферополя Тейфук Гафаров, який опікується сферою торгівлі, переговори з підприємцями велися з вечора 5 липня. За його словами, деякі з них погодилися добровільно винести своє майно з павільйонів, інші цього поки не зробили.
«Група підприємців-«активістів», які виступили як посередники в діалозі з міською владою, ввели торгівців в оману, не повідомивши їх про наміри адміністрації Сімферополя. Наразі ця група осіб перешкоджає досягненню домовленостей між міською адміністрацією та підприємцями з питання вивезення товару з торговельних об'єктів і продовження роботи з розподілу торговельних місць на ринках міста», – процитувала заступник голови адміністрації прес-служба відомства.
Гафаров закликав підприємців не піддаватися на вмовляння тих осіб, які перешкоджають виконанню рішення про демонтаж. «Підприємцям необхідно вступити у взаємодію з адміністрацією міста. Зі свого боку, ми готові провести всі необхідні заходи, щоб надати допомогу підприємцям із вивезення товару та розміщення торгівців на ринках міста Сімферополя. Відносно підприємців, які почнуть роботу на наданих торгових місцях, буде здійснена максимально лояльна цінова політика», – зазначив Гафаров.
За його словами, роботи з демонтажу мають завершитися упродовж двох діб, залежно від погодних умов.
Цілим і неушкодженим
Сам підприємці зізнаються, що їх не попередили про знесення торговельних точок. У більшості з них товар залишився в бутиках на вулиці Козлова. «Всі речі звалили до купи, нам нічого не дають забрати, всередину нікого не пускають. Нам не сказали, на підставі чого відбувається знесення, ніяких рішень не показували», – каже жінка. Деякі торгівці навіть плакали, не маючи можливості забрати товар.
Обурені торгівці попрямували до будівлі Ради міністрів Криму. Представники правоохоронних органів, які тут перебували, звернулись до підприємців із вимогою розійтися, інакше їхні дії будуть розцінені як несанкціонований мітинг.
Пізніше до пікетників вийшов віце-прем'єр Криму Дмитро Полонський. Він запросив до будівлі уряду кілька десятків людей, аби провести з ними перемовини. Зустріч тривала близько двох годин. По закінченні її учасники вирушили на ринок. Віце-прем'єр повідомив, що все майно підприємців залишиться цілим і неушкодженим, а влада міста допоможе перевезти його на нове місце.
«Група представників від підприємців з ринку зі мною та представниками правоохоронних органів пройшли і переконалися, що товар перебуває в абсолютно безпечному стані, він весь описаний, охороняється, проблем ніяких немає. Ми зараз виробили порядок, керуючись яким, люди найближчим часом зможуть спокійно вивезти весь свій товар, він до цього буде цілим і неушкодженим. Очевидним завданням, яке стоїть зараз перед владою – надати людям альтернативні місця. За словами директора Центрального ринку, близько 110 заяв уже подані», – цитує Полонського прес-служба Радміну.
За інформацією віце-прем'єра, на цьому ринку працювали близько 250 зареєстрованих відповідно до російського законодавства підприємців. У той самий час, на різних ринках Сімферополя є близько 270 місць, які люди можуть отримати для продовження своєї діяльності.
«Рік тому треба було обурюватись»
Незважаючи на заяви віце-прем'єра, його появу у супроводі адміністрації Сімферополя підприємці на ринку сприйняли несхвальним гулом і свистом.
«Ви подивіться, вони (представники влади, – авт.) йдуть, як королі, роблячи вигляд, що нічого не знають про знесення», – обурюється чоловік, стоячи перед співробітниками поліції.
«Рік тому треба було обурюватись, а зараз марно», – відповідає жінка, яка поруч стоїть.
«Ганьба кримському уряду!» – кричить із натовпу жінка, коли Полонський починає наближатися до людей.
Спроби влади налагодити діалог із обуреними ринковиками закінчувались криками з боку останніх. Періодично вони скандували: «Ганьба!».
Підприємці вважають, що замість демонтованих точок на вулиці Козлова з'явиться новий торговельний центр. Переходити на інші місця, запропоновані владою кримської столиці, вони не збираються через дорогу оренду та віддаленість цих точок.
«На тих місцях людей немає, ніякої виручки не буде, а на що нам жити? Це беззаконня!» – каже із гнівом жінка.
На питання, чи не збирається вона звертатись до суду щодо дій влади і комунальних служб, підприємець не змогла дати конкретної відповіді: «А який сенс туди звертатися? Що мені робити далі, не знаю, шукатиму інше місце для торгівлі».
До вечора торговці перебували біля ринку. Кожен із них чекав на свою чергу, щоб потрапити на своє колишнє робоче місце і забрати речі, які там залишились.