Сімферополь – Під час священного для всіх мусульман місяця Рамазан півострів розбурхав гучний судовий процес. Красноперекопський районний суд оштрафував двох активістів за організацію траурного мітингу 18 травня з нагоди дня пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу. Активісти національного руху рішенням суду обурені, називаючи його черговою акцією залякування кримських татар.
Красноперекопський районний суд упродовж двох днів розглядав дві справи про участь та організацію несанкціонованого мітингу 18 травня у с. Воїнка Красноперекопського району. На лаві підсудних опинилися імам села Долинка Красноперекопського району Юнус Неметуллаєв і голова Красноперекопського регіонального меджлісу Саніє Ахметова.
Плакат на підтримку кримськотатарської мови
Згідно з матеріалами справи, 18 травня поточного року, коли в Криму відбувалися жалобні заходи з нагоди 71-ї річниці з дня депортації кримськотатарського народу, Юнус Неметуллаєв «організував і провів публічний захід у формі пікетування без подачі в установленому порядку повідомлення про проведення публічного заходу». «Це виразилося в демонстрації плакатів на тему повернення кримськотатарській мові статусу державної перед громадянами, які прийшли для покладання квітів, до пам'ятного знаку загиблим в результаті депортації кримськотатарського народу», – зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, який був складений співробітниками правоохоронних органів щодо Неметуллаєва.
Суд дійшов висновку, що захід 18 травня не був узгоджений з адміністрацією Військової сільради, а тому Неметуллаєв, будучи його учасником, «порушив встановлений порядок проведення заходу»
Вони вирішили, що таким чином імам села Долинка порушив федеральний закон про збори, мітинги, демонстрації.
У ході судового засідання Неметуллаєв сказав, що не згодний з доводами поліцейських. За його словами, того дня він був учасником мітингу пам'яті жертв депортації, на якому один із учасників запропонував йому потримати плакат з гаслом на підтримку кримськотатарської мови. Неметуллаєв зазначив, що потримав плакат не більше 15 хвилин, а після того, як до нього підійшов працівник поліції, який попросив прибрати плакат, він виконав цю вимогу. Неметуллаєв також підкреслив, що мітинг, в якому він брав участь, був узгоджений з місцевою владою.
Однак суд дійшов висновку, що захід 18 травня не був узгоджений з адміністрацією Воїнської сільради, а тому Неметуллаєв, будучи його учасником, «порушив встановлений порядок проведення заходу» (ч. 5 ст. 20.2 КоАП Російської Федерації).
За підсумками засідання суд призначив Неметуллаєву покарання у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 10 тисяч рублів. Він має бути сплачений не пізніше двох місяців з дня набуття судовим рішенням чинності. Постанова може бути оскаржена у Верховному суді Криму.
Покладання квітів замість мітингу
Аналогічне рішення було винесене щодо Саніє Ахметової. Красноперекопський райсуд визнав її винною в організації несанкціонованого мітингу 18 травня в селі Воїнка.
У той же час, як з'ясувалося, 13 травня цей мітинг був узгоджений з головою Воїнської сільради Максимовою. Однак через два дні вона змінила своє розпорядження про проведення мітингу на покладання квітів.
Як повідомив перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял, присутній на судовому засіданні, мотивом зміни рішення голова сільради «назвала наказ голови республіки про проведення заходів 18 травня, абсолютно не беручи до уваги, що по-перше, покладання квітів не є публічним масовим заходом, а значить не вимагає узгодження; по-друге, указ зобов'язує чиновників організувати цей захід, але ніяк не громадян, які побажали скористатися своїм конституційним правом на проведення мітингу».
«У підсумку всі претензії звелися до «нещасних» плакатів, які учасники мітингу протримали кілька хвилин і після зауваження поліції прибрали. При цьому ні голову селищної ради, ні, на жаль, суддю, у діях якої вже явно був намір покарати звинувачену, не хвилювало, що організатори заходу, відповідно до закону, не зобов'язані повідомляти про використання плакатів, їх зміст, доповідачів, зміст їх виступів і так далі, а зміна заходу не робиться в односторонньому порядку, а узгоджується з його організаторами, і стосується це винятково часу і місця, а не формату заходу», – підкреслив Джелял.
Він зазначив, що за кілька днів до 18 травня, коли багато регіональних меджлісів подали повідомлення про проведення в районах траурних мітингів і отримали згоду, «нагорі вирішили, що допустили помилку і в терміновому порядку народився наказ (голови республіки Сергія Аксьонова, – авт.), на виконання якого мітинги стали скасовувати».
«Якщо в більшості районів, де були подані повідомлення, у керівництва вистачило розуму не влаштовувати чвари з регіональними меджлісами, то у Воїнці, прагнучи перестрахуватися, грамотії понаписували розпоряджень та протоколів, а судді доводиться їх косяки виправляти. І нікого не хвилює, що винними залишаться невинні люди», – написав Джелял на своїй сторінці у Facebook.
Допомога заради піару?
Активіст кримськотатарського національного руху Заїр Смедляєв вважає рішення Красноперекопського райсуду «черговою акцією залякування кримських татар».
«Суд вирішив, що не буде зважати ні на сімейний стан (Саніє Ахметова одна виховує сина, який з дитинства є інвалідом, – авт.), ні на соціальний стан. Вони діють за принципом: ми будемо розправлятися з неугодними», – сказав Смедляєв у коментарі для Крим.Реалії.
Крім того, він не виключає, що «знайдуться люди, які, заради піару, погодяться заплатити ці штрафи. «Вони скажуть: ми готові, розуміючи матеріальне становище цієї жінки, яка є вдовою, сама виховує сина-інваліда, виплатити за неї цю суму штрафу. Такі речі ці хлопці (представники влади, – авт.) вже робили на 18 травня», – додав Смедляєв.
Він повідомив, що ці судові рішення обов'язково оскаржать у апеляційному порядку.